БАН: След около 3 седмици ще има хубави новини, ако няма пробив на карантината
А след около 2,5 – 3 месеца ще може да се поздравим, че сме се справили с тази криза, каза проф. Николай Витанов
След около 3 седмици ще има хубави новини, ако няма пробив на карантината. Това обяви проф. Николай Витанов от Българската академия на науките (БАН) на брифинг в Министерски съвет.
В БАН в момента се занимават с прогнозиране разпространението на коронавируса Covid-19.
В брифинга участваха още вицепремиерът Томислав Дончев, директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР комисар Никола Николов, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски и председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски.
Акад. Ревански коментира: „Вие знаете, че ние вече се включихме към работата на подпомагане на правителството и към оперативния кризисен щаб с наши колеги биолози, химици. А от днес се присъединяваме и с нашия капацитет и експертиза в областта на математическото моделиране в биологията. Наши колеги работят още от самото начало с модели, които ние развиваме в последните години...“
От своя страна проф. Николай Витанов заяви: „Предприетите мерки от правителството работят и това се вижда от нашите изчисления и прогнози, които правиме. Ако карантината се задържи и не бъде пробита, след около три седмици ще почне да имаме хубави новини относно броя на заболелите, а след около 2,5 – 3 месеца ще може да се поздравим, че сме се справили с тази криза. Казвам пак – ако карантината не се пробие. Ето защо карантината трябва да се спазва и ако е необходимо, правителството би могло да вземе допълнителни мерки, за да осигури спазването на тази карантина и поддържането на това бавно нарастване на броя на заразените, за да може да излезем от тази криза с минимален брой заболели и с минимални щети за българската икономика.“
Проф. Николай Витанов обясни, че е от Института по механика на БАН.
„Една от моите специалности е популационна динамика, като така се занимавам с модели на развитие на инфекции и предсказване поведението на заболели, излекувани и т.н.“, каза професорът.
Ген. Мутафчийски коментира, че това е изключително ценно за работата на Щаба, защото създаването на математически модели, особено във връзка с отделните региони, с възрастовото разпределение, гъстотата на населението и появата на нови случаи, би дало особено ценна информация, с която да се вземат редица решения.
Прогнозите на БАН можели да доведат до пренасочване на медицински сили и ресурси за справяне с епидемията.
След репортерски въпрос, касаещ евентуално втвърдяване на мерките, проф. Николай Витанов заяви: "Може да се наложи втвърдяване на мерките, както казах. Ще бъде изключително неприятно, например, да се стигне до ограничаване движението на хора, които да речем са възрастни и силно застрашени, но какво да се прави? Ако не се направи, те може да се разболеят с фатален изход. Животът на хората е на първо място. Така че прогнози може да се направят и на тази основа уважаемият щаб може да си прави известни планове за това какво идва в следващите дни и какво може да се направи. Но нека пак да кажа - най-важното е да се държи карантината. Не издънвайте карантината и ще се разминем и няма да се стигне до италиански вариант. Аз вярвам в българския народ. Той два пъти е направил империя, мисля, че ще се справи и с един вирус."
Ген. Мутафчийски наблегна, че се взимат мерки в ромските махали, които са по-рискови, за разясняване на ситуацията с коронавируса.
Той уточни, че затварянето на границите не може да касае български граждани, които искат да се приберат у нас.
Томислав Дончев и комисар Николов изнесоха информация за снабдяването с предпазни средства на медицински лица и др.
Тия може и да направят математическото моделиране.
Тия може и да направят математическото моделиране.