Синът на Тръмп идва в София по покана на Nexo – финансирала идеологическите врагове на баща му
На 27 април Доналд Тръмп-младши ще говори за бъдещето на финансите в хотел „Балкан Палас
Синът на 45-ия президент на САЩ Доналд Тръмп – Доналд Тръмп-младши, пристига в България за участие в закрито бизнес събитие, организирано от крипто компанията Nexo. Събитието ще се състои на 27 април в хотел „Балкан Палас“ (бившия Шератон) в центъра на София.
По официална информация събитието носи гръмкото заглавие "Trump Business Vision 2025 hosted by Nexo" и има за цел да събере представители на българския и международния бизнес елит. Акцентът ще бъде поставен върху ролята на технологиите и иновациите във финансовия сектор, както и върху стратегическите перспективи за сътрудничество между САЩ и глобалните пазари.
Какво обаче прави Тръмп-младши на форум, организиран от Nexo? През 2013 г. крипто банката имаше проблеми с американските власти. Без да признава вина, тя се съгласи да плати 46.5 млн. долара глоби и има 5-годишна забрана да работи като оператор на ценни книжа в щата Ню Йорк.
Компанията бе разследвана и у нас по обвинение, че е извършвала без разрешение банкови сделки чрез онлайн платформа. По-късно разследването бе прекратено. Но успоредно с това за Nexo се твърдеше, че финансира политически партии. От компанията признаха, че са финансирали предизборни кампании на ПП и ДБ, но водени единствено от „будна гражданска съвест“.
ПП и ДБ у нас се възприемат като проксита на Демократическата партия на САЩ, като застават зад всяка точка от либералния дневен ред – зеленизъм, масова миграция, ЛГБТ+ и т.н. Да не забравяме, че Джо Байдън в своя реч лично спомена Кирил Петков като политик на бъдещето.
Възниква резонният въпрос – знае ли Тръмп-младши, че присъства на форум, организиран от компания, финансирала идеологически врагове на баща му?
Дали става дума за прагматизъм, глобален PR ход или нещо по-дълбоко – остава да разберем. Засега подробностите около срещите се пазят в тайна. В официалната комуникация се говори за „устойчиво развитие“, „иновации“ и „дългосрочна стойност“. Но за наблюдателите, които следят сблъсъка между идеологическите линии на съвременната политика, тази визита поражда повече въпроси, отколкото отговори.

















