

- Докторе какви са шансовете ми?
- Едно на хиляда!
- Толкова ли е зле?
- Всяка хилядарка добавя нов шанс!

Едни искат брак, други искат кожено палто, а трети - още веднъж.

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]
Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Плевен е третият по големина град в северна България и седми по население в страната. Разположен е в централната част на Мизия. Градът има корени в дълбоката древност и практически непрекъснато хилядолетно развитие. Той е административен център на едноименните община Плевен и област Плевен.
В древността тези земи са били обитавани от траките. Свидетелство за това е най-голямото златно съкровище намерено в България, а именно Вълчитрънското съкровище, което свидетелства за високата материална и духовна култура на този народ.
В началото на новата ера тези земи стават част от Римската империя и на мястото на днешния град изниква пътната станция, по-късно и крепост Сторгозия.
През Възраждането населението се занимава със селско стопанство, занаяти и търговия. През 1840 г. Анастасия Димитрова открива първото девическо училище в България.
В хода на Руско-турската война (1877 – 1878) Плевен придобива стратегическо значение и фокусира вниманието на световната общественост в продължение на 5 месеца. Около града се концентрират значителни войскови сили. Според мнозина изследователи тук се решава и изходът на войната.
След Освобождението на България през 1878 г. Плевен се утвърждава като важен административен, стопански и духовен център.