Томислав Дончев: Извънредно положение не означава, че животът спира, безотговорните ще останат без пари
Вицепремиерът се закани да реже социалните плащания на бедните при неспазване на карантината
Извънредно положение не означава, че животът спира. Ще има рестрикции, за да предотвратим разпространението на заразата с коронавируса, но хората, които са в карантина нека да използват шанса да стоят със семействата си. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев.
Веднага, след като в пленарната зала бе гласувано въвеждането на извънредно положение, поискано от правителството и от генерал Мутафчийски, в зала Изток в Народното събрание вицепремиерът и членове на Националния оперативен щаб започнаха да отговарят на журналистически въпроси.
„Необходими са драстични мерки. Те имат своята цена. Ще има трудностите с овладяването на учебния материал, както и последици в някой браншове, но според членовете на щаба това е единственият шанс поне да редуцираме темповете, с които заразата пониква тук. Разликата се мери в човешки животи“, обясни Дончев.
„Голяма част от българите са социално безотговорни. Затова сме принудени да въведем санкции. При неспазване на карантина предвиждаме ограничаване на социални плащания,
глоба и дори затвор. Има обаче поводи за оптимизъм – идва пролет“, добави той.
Държавният главен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев изтъкна, че никой не може да каже колко време ще продължи епидемията.
„За вирус, който познаваме от два месеца, няма как да дадем точна прогноза, но на базата, че е третия, с който се сблъсква човечеството след САРС и близкоизточния синдром, както и на това, което преживяха хората в Китай, може да се твърди, че сме в началото на сериозният епидемичен подем“, заяви доцентът.
„Мерките ни са насочени към това той да не толкова висок, да е малко отложен във времето. Вълната, която можем да очакваме, би следвало да е с продължителност 2-3 месеца при нормални обстоятелства“, добави той.
„Не е изяснено какъв е точният механизъм на предаване на вируса, както и как влияят мерките на епидемичния процес. Надяваме се с промяна на времето да се ограничи епидемията!“, заяви Кунчев.
На въпроса кога ще е пикът той не отговори.
„Няма как да сме 100% убедени, но той ще зависи от това какви мерки ще вземем. По-важно е човек да спазва дадените указания, защото това ще е ключово за заболяваемостта, която ще достигнем“, каза още главният здравен инспектор.
Или тук пак ще се разминем с "помощта на държавата"? Негодници...