ВМРО развали консенсуса около ветото на президента, а НФСБ подкрепи Радев „с отвращение“
Парламентът се отказа от върнатите от Румен Радев проблемни текстове
Партия ВМРО от коалицията „Обединени патриоти“ (ОП) развали консенсуса около наложеното от президента вето върху закона за извънредното положение.
От името на партията си Александър Сиди призова партньорите от ГЕРБ да гласуват против ветото и да се обединят около коригиране на текстовете.
ВМРО настояват все пак да се предприемат мерки срещу "фалшивите новини".
Босис Ячев от другата партия в ОП обаче каза от своя страна: „Този път депутатите от „Националния фронт за спасение на България“ ще подкрепят ветото на президента по закона за мерките за извънредното положение. Ще го подкрепим, макар и с огромна доза отвращение. Преди всичко става ясно, че това е поредният непохватен опит на президента за политически пиар; част от поредицата неумели стъпки да преодолее политическата и социалната изолация, в която сам се постави – и то изолация, по-голяма от тази, която щабът наложи с обявяването на извънредното положение на всеки български гражданин.“
От НФСБ считали в същото време, че предложеният текст от БСП, където се изброяват мерките за борба със спекулата, са не само „в грубо противоречие с икономическите механизми и с принципите на свободния икономически пазар, но и ще създаде възможност за изключително висока степен на административен произвол срещу дребния и среден бизнес“. Това щяло да засегне най-уязвимите български предприемачи в момент на криза.
Сега приоритет бил опазването здравето и живота на българските граждани.
„Но когато тази криза отмине, ние трябва да мислим и за възобновяване на икономиката и тя може да бъде възродена само и единствено на гърба на средния и дребния предприемач. Затова, пак казвам, подкрепяме ветото на президента с отвращение и ще гласуваме „за““, заключи Борис Ячев.
Дебатът продължи около 2 часа, като преобладаваха политическите нападки между ГЕРБ и БСП.
В крайна сметка ветото бе одобрено, а проблемните текстове бяха премахнати с гласуване на трето четене. Така законът следва да влезе в сила след обнародване в "Държавен вестник".
като плевнелиев, нали?