Борисов и Радев заедно срещу коронавируса - зоват за ЕДИНСТВО и СОЛИДАРНОСТ
Президентът обаче поиска правителството "в спешен порядък да преоцени своите финансови и инвестиционни приоритети" заради кризата
Моят призив е - единство и солидарност. Това обяви президентът Румен Радев на брифинг на „Дондуков“ 2 заедно с премиера Бойко Борисов и с председателя на Националния оперативен щаб генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
Борисов също направи изявление. Той изрази съгласие с Радев и обясни, че са се разбрали, ако имат противоречия, да ги оставят за след кризата.
Държавният глава каза, че тримата са обсъдили мерките на правителството срещу разпространението на коронавируса COVID-19.
"България и светът преминават през тежко изпитание. То налага пълна мобилизация на материалните ресурси и моралните сили на обществото. Епидемията ще постави на изпитание здравната система и всички социални системи на държавата, които ще трябва да устоят в една кризисна ситуация въпреки трупането с десетилетия на проблеми", заяви президентът.
Той призова да изразим своето уважение и подкрепа към българските медицински работници и към всички специалисти, върху които ляга основната тежест на тази битка.
"30 години българите се спасяват поединично, но тази смъртоносна епидемия, която покосява най-слабите и възрастните хора, напомня и на нас и на всички по света, че е време да осъзнаем необходимостта от гражданска отговорност и обществена солидарност. И искам да благодаря на всички българи, които вече се записаха доброволно да участват в борбата с коронавируса, защото те са изразители на тази отговорност и на тази солидарност, от която имаме нужда всички като общество", заяви още Румен Радев.
По думите му никой не може да спаси себе си, ако не може да разчита на отговорното поведение на другите.
"В този кризисен момент е необходима нашата пълна мобилизация, защото справянето с криза от такъв характер иска високото съзнание на всеки един от нас. Строгите мерки ще бъдат от полза само ако всеки един осъзнае техния смисъл и своето място и участие в борбата с коронавируса", коментира държавният глава.
Той припомни, че извънредното положение е с едномесечен срок.
"И аз го приемам като временна мярка въпреки критиките си към начина, по който беше въведено, и последствията, които предизвика, но моят призив е да не се поддаваме на паниката. Българските институции работят във форсмажор и трябва да проявяваме разбиране към техните усилия. В интерес на всички ни е да изпълняваме стриктно ограничителните мерки и указанията на властите. Но ще споделя и нещо друго - че тези ограничителни мерки са изключително важни в момент като настоящия; те са животоспасяващи, но само с ограничения, забрани и наказания ние не можем да излезем от тази криза като пълноценно и истински здраво общество", заяви още Румен Радев.
По думите му здравната криза поражда сътресения в икономиката и социалната система.
"Тя поставя под изпитание малкия и средния бизнес. Работещи с малки деца и с възрастни родители, които разчитат на техните доходи, губят работа или са в неплатен отпуск. И тук българското правителство следва да предложи механизми за подпомагане на най-засегнатите от ограничителните мерки", коментира държавният глава.
Той посочи, че знае колко е трудно, защото ресурсите на държавата са ограничени.
"Но в такава ситуация аз очаквам и правителството в спешен порядък да преоцени своите финансови и инвестиционни приоритети. Да се търси активната помощ и съдействие на Европейския съюз, така че да бъдат подпомогнати най-засегнатите, защото с мор от бедност не се спасява от този вирус. И трябва всички да сме солидарни с тези, които най-силно ще понесат последствията на тази криза, както го разбират вече и всички засегнати държави и предприемат мерки. Именно в такава ситуация държавата трябва да помогне на най-слабите, а младите трябва да помогнат на старите. И това е надеждата да си върнем доверието в държавата и в бъдещето ни като общество", заяви още Румен Радев.
Според него тази криза е и "възможност да излезем по-силни и единни като народ, който може да преодолява изпитанията, в който поколенията могат да си подават ръка въпреки разривите и натрупаните през годините предразсъдъци и заблуди".
"Ако преодолеем тази епидемия, ние ще намерим решението и към всички натрупани с годините проблеми, защото ключът към тях е в солидарността, в почтеността, личната отговорност и уважението към човешкия живот. Защото най-важното в момента е здравето, животът и благоденствието на хората. Борбата днес е за всеки българин. Затова моят призив е - единство и солидарност. И аз вярвам, че заедно - обединени, ще се справим", каза Румен Радев, след което даде думата на Бойко Борисов с обръщението: "Г-н министър-председател...".
Премиерът отговори: "Благодаря, г-н президент! Благодаря за възможността да обсъдиме мерките, които сме взели. За да спестя време и на вас (медиите - б.а.), абсолютно съм солидарен с това, което каза президентът, с неговите изводи и с неговите заключения за единството."
След това Бойко Борисов разясни някои нови мерки за борба с коронавируса.
Той изрази резерви към призива за помощ от страна на определени браншове, защото ако нямало данъци, след това не можело да се плащат пенсии и заплати.
"Аз съм благодарен на президента. Разбрахме се ежедневно, не само от медицинския щаб, но и нашите мерки и разчети, които вървят, да му ги предоставяме, за да може това, което и той каза - в тази криза да бъдеме единни и силни. Ако имаме противоречия, ги оставяме назад, докато трае кризата, за да може народът да усети консолидацията на всички институции. Завчера парламентът, днеска президентството - да се мобилизираме, да излеземе от кризата", посочи в края на изказването си Борисов.
Някой контролира ли идващите с коли от Италия,или ги пускат транзит
Някой контролира ли идващите с коли от Италия,или ги пускат транзит
Някой контролира ли идващите с коли от Италия,или ги пускат транзит
Той му подава ръка и пак го изправя. Необичайни методи за БГ комунистите им прилага ББ.
Само това е спасението от кризата.
Нека Държавата един път направи нещо за хората!