Върху кои граждански права не може да посегне държавата при извънредно положение
Личният живот остава неприкосновен, сочи Конституцията
Парламентът днес реши да въведе извънредно положение заради пандемията с коронавируса. Това се случи по предложение на правителството.
Извънредното положение обаче е ситуация, непозната за българската държава в най-новата ни история. Сега тя се прилага за първи път по време на действието на настоящата Конституция.
Според нея - „при обявяване на война, на военно или друго извънредно положение със закон може да бъде временно ограничено упражняването на отделни права на гражданите с изключение на правата, предвидени в чл. 28, 29, 31, ал. 1, 2 и 3, чл. 32, ал. 1 и чл. 37“.
Кои са тези толкова важни права, регламентирани в горепосочените членове и алинеи?
Според чл. 28, всеки има право на живот. Посегателството върху човешкия живот се наказва като най-тежко престъпление.
В чл. 29 пък се казва, че никой не може да бъде подлаган на мъчение, на жестоко, безчовечно или унижаващо отношение, както и на насилствена асимилация.
Освен това никой не може да бъде подлаган на медицински, научни или други опити без неговото доброволно писмено съгласие.
Според чл. 31 всеки, обвинен в престъпление, следва да бъде предаден на съдебната власт в законно определения срок.
Никой не може да бъде принуждаван да се признае за виновен, нито да бъде осъден само въз основа на неговото самопризнание.
Обвиняемият се смята за невинен до установяване на противното с влязла в сила присъда, сочи още Конституцията.
А според ал. 1 на чл. 32 личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
Чл. 37 регламентира, че свободата на съвестта, свободата на мисълта и изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи са ненакърними. Както и че държавата съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи.
Може би обаче е по-интересно върху кои права може да посегне държавата при извънредно положение. И как ще се възползва тя от това.
във връзка с извънредното положение например като ви затвори заведението, като по Конституция първо трябва да има Закон, а в този закон вече може да има разпоредби които да упълномощават министрите, областните управители, кметовете и т.н. да налагат определени забрани. Като се прескача конституцията заповедите и наложените въз основа на тях глоби ще паднат в съда