Депутати от БСП: Извънредното положение ще доведе до рецесия, нужно е преосмисляне на ДДС
Държавата трябва още сега да изготви програма за стабилизиране на секторите след приключване на кризата, казва Красимир Янков
Въведеното извънредно положениe води до рестрикции, които неизбежно ще доведат до рецесия.
Такова становище изрази група депутати от „БСП за България“, която даде брифинг в парламента веднага след министъра на туризма Николина Ангелкова, както „Флагман“ съобщи.
Сред петимата бе и бургаският народен представител Димитър Стоянов.
“Заради характера на мерките, които се предприемат, тази рецесия ще произтече от сферата на услугите”, обясни варненецът Красимир Янков, който още преди няколко месеца се заяви като един от кандидатите за лидер на БСП.
“Туризмът започна да отчита пръв загуби още преди да бъдат регистрирани първите случаи на коронавирус у нас. Туроператорите започнаха да отказват направени резервации за почивки от граждани на държави, в които кризата беше настъпила. Вместо незабавно да въведат система за ежедневно отчитане на броя отказани резервации и стойността на щетата, отговорните фактори за сектора успокояваха, че първоначалният отлив ще се компенсира от последваща вълна от приход на туристи в активната фаза на летния сезон. Несериозно и безотговорно предвид все по-нарастващия проблем и липса дори на прогноза за пика”, каза Янков.
Той подчерта, че в туристическия бранш са заети над 300 хиляди души и той формира 13% от БВП.
“Хотелиерите и ресторантьорите трябва да знаят от сега как държавата ще ги подкрепи с конкретни мерки за оздравяване на сектора и какви са те. Това ще ограничи негативния вторичен ефект върху бизнеса на свързаните със сектора доставчици и партньори - в транспорт, селско стопанство, в сферата на услугите и т.н. Ще им даде и ясна перспектива, за да запазят работните места. Нужно е директно възприемане на предприетите мерки в останалите европейски страни с опит в туризма, като Италия примерно, и адаптирането им към нашата ситуация”, смята още Красимир Янков.
Той очаквал сред мерките за компенсиране намаляващите оборотни средства да са по-бързо връщане на ДДС, както и преосмисляне ставката на ДДС с цел повишаване конкурентоспособността и стимулиране на потреблението.
“Обявеното извънредно положение дава позитивно решение с оглед позоваването на клауза за форсмажор при изплащане на кредитите, от които се ползва туристическият бранш. Но това не е достатъчно. Трябва нов бюджет с нова структура. Не за разпределение на "мазнината", а стратегическо планиране на разпределение, което да даде възможност за бърза реанимация на секторите, които са със съществен и бърз принос към бюджета. Или, образно казано, държавата да заложи програма за стабилизиране на всеки сектор след приключване на кризата, а не разхвърляне на компенсации по усмотрение. Тази програма трябва да се изготви сега! С конкретни мерки, а не пожелателно и констативно”, отсече варненецът.
Според него не са достатъчни патриотични призиви за почивка на българите в родните курорти.
“Чрез ваучери за почивка в България за работещите в икономиката и заетите в публичната администрация ще се стимулира пряко интересът за принос към икономиката ни. Общественото очакване изисква да стане публично известен, достъпно разяснен, конкретен план за овладяване на кризата и последствията от нея. А по време на самата извънредна ситуация? Премиерът плахо намекна за нуждата от корекция на цените на дребно, свързани със спада на цените на петрола. Явно той не съзнава истинските параметри на задълженията на държавата в условията на извънредното положение”, заяви Красимир Янков.
Важно било да няма злоупотреба с конституционните права на гражданите, но най-важен бил контролът върху спекулата при търговията с дефицитни стоки.
“Това неизбежно ще настъпи заради затварянето на границите. От блокажа на свободното придвижване е зависима функцията на транспортния сектор, а това ще спре и доставката на стоки, включително от първа необходимост, включително и лекарства. Горивата са основен компонент върху формиране на цените за всички стоки и услуги и държавата незабавно трябва да установи контрол за недопускане на спекулативна цена. Чухме от Томислав Дончев, че всъщност единственото ограничение, произтичащо от това извънредно положение, ще бъде "правото на свободно придвижване". Явно този човек няма понятие, че именно това право е в основата на функциониране на икономиката и на обществото като цяло. Оттук нататък започва задължението на държавата за адекватно управление, което да гарантира оцеляването ни в условие и на стриктното спазване на конституционните ни права”, коментира още Красимир Янков.
Кандидатът за лидер на БСП анонсира, че той и колегите му следващата седмица ще представят за различните сектори на икономиката, здравеопазването, местното управление данни за проблемите, произтичащи от създадената ситуация.