Явор Божанков: Правителство ще има – за всеки от сърце
Ако избирателната активност остане ниска, има реален шанс в парламента да влязат множество малки формации, коментира Божанков
В предизборна кампания всички политици се чувстваме длъжни да разкажем история, в която България ще има редовно управление след месец. Да бъдем позитивни, както се казва. България ще излезе от политическата криза, която заплашва да се превърне в икономическа, а обществото ни ще си почине от предсрочни избори.
Длъжни сме обаче да кажем истината.
В предизборна кампания всички политици се чувстваме длъжни да разкажем история, в която България ще има редовно управление след месец. Да бъдем позитивни, както се казва. България ще излезе от политическата криза, която заплашва да се превърне в икономическа, а обществото ни ще си почине от предсрочни избори.
Длъжни сме обаче да кажем истината.
Вероятността за съставяне на правителство не е голяма,
а възможностите пред нас – силно ограничени.
Кои са реалистичните сценарии? Нека да започнем, с това - кои НЕ са възможни:
Въпреки всички критики, които ние отправяме към ГЕРБ, Борисов зае правилна позиция и изключи партия „Възраждане“, като възможна опция за съставяне на правителство. За ПП-ДБ този въпрос стои още по-радикално. В този смисъл управление с участието на крайната, популистка партия „Възраждане“ не стои на масата за никого.
Друг сценарии, по който ще се озовем в задънена улица, е 8-партиен парламент. Ако избирателната активност остане ниска, има реален шанс в парламента да влязат множество малки формации. Това ще направи съставянето на правителство невъзможно. Хипотезата е реалистична и не се нуждае от обяснение.
Кои тогава са възможните решения?
В спиралата на предсрочни избори, само два опита за съставяне на правителство бяха успешни. И реализирани от ПП-ДБ. Така според нас:
Единствената възможност за изход от ситуацията е на първо място високата активност на изборите. След това – обединение около фигура с морален интегритет, която ще има свобода да избере екип и да спечели доверието на повечето проевропейски политически сили в НС. При ясна програма, която гарантира
интегрирането ни в Шенген,
ускореното строителство на инфраструктура,
категорични действия за охрана на южната ни граница и най-важно:
ясни ангажимент по отношение са върховенството на закона и съдебната система.
И точно заради това падна последното редовно управление на академик Денков: ГЕРБ отказаха да поемат твърд ангажимент за реформи в регулаторите и избора на нов Висш съдебен съвет. За нас остава съмнението, че решението им бе взето под влияние на лидера на ДПС – Делян Пеевски. Ето къде е и ключът за съставяне на редовно правителство с наше участие: Не можем за втори път да влезем в управление с партньор, който взема решения след “санкция” от друг. В този смисъл съставянето на редовно управление зависи и от решимостта на ГЕРБ да “скъса” с тази зависимост. Или да остане в сегашното положение – но това изключва разговор с нашата коалиция.
Съществува и друга хипотеза. ГЕРБ съставят кабинет без участие на ПП-ДБ. Изключвайки „Възраждане“, възможни партньори в това начинание биха останали ДПС/Пеевски, БСП, ИТН и евентуално друга малка формация. Колизията между двете фракции в ДПС може да извади ИТН от следващия парламент. В такава ситуация никой не може да се грижи за страничните си политически проекти. БСП е пред екзистенциална заплаха около ръба на бариерата - с хора като Евгени Минчев. Можем да си представим колко живот би имала подобна конструкция. И колко слабо вероятно е това да доведе до устойчиво управление.
Трети сценарий пред нас е пореден провал и на 51 Народно събрание. Политическите сили ще опитат да прогнозират посоката на вятъра след изборите в САЩ и според развитието на глобалните събития. Това е сценарий, който вещае задълбочаване на политическата криза, отделяне на Румъния от България по пътя й към свободното пространство за пътуване. Нови 100 милиона лева за поредни избори. И нова партия на президента Радев, чийто последен мандат изтича. В тази хипотеза Радев ще потърси партньорство с някои от формациите в ПП-ДБ за да “омекоти” имиджа си на руско прокси и да успокои гражданското общество в столицата. За проевропейските избиратели Радев винаги ще остане най-яркия защитник на руските имперски интереси у нас. Въпреки потенциала на такъв политически проект, живият живот е доказал, че тънките сметки обикновено не излизат. България вероятно ще се озове отново в задънена улица. Ориентацията на страната към ЕС и НАТО ще бъдат под въпрос.
В юридическия факултет веднъж колега изрази теза, че демокрацията е виновна за нашите проблеми сега. А професорът по конституционно право отговори така:
“Демокрацията ни гарантира само едно, колега. Че ще бъдем управлявани така, както заслужаваме. Ни повече, ни по-малко”.
Няма идеален сюжет. Нито мечтани партньори. Позитивната кампания със захарния памук не е адекватна на рисковете, пред които сме изправени. Ние, като народ след броени дни ще трябва да поемем отговорност за собствената си съдба. И да си отговорим на един въпрос:
В каква България искаме да се събудят нашите деца утре?
За листата на коалиция „Продължаваме промяната –Демократична България“ можете да гласувате с номер 26 в интегралната бюлетина на 27-и октомври!