Връстници на прехода: Димитър Вълчев
Димитър Вълчев е убеден, че пропуските в българската правосъдна система и недовършената съдебна реформа убиват хора – и в преносния, и в буквалния смисъл
Адвокат Димитър Вълчев е представител на гражданската квота в листата на ПП-ДБ във Втори МИР – Бургас.
Влиза в политиката след като няколко пъти е бил в Районната избирателна комисия и познава изборния процес в най-малките му детайли.
Затова е решен да не допуска несъвършенствата в изборните правила да отворят вратички за манипулиране на резултата. И се надява органите на реда да си свършат работата срещу опорочаващите вота закононарушители.
35-годишният юрист е завършил с отличие Английската гимназия и Бургаския свободен университет. Има и втора магистърска степен от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“-Бургас: Администрация и управление в публичния сектор. Семеен е. Има две деца.
Активно се занимава със спорт. Моторист. „Постигнал съм достатъчно в личен и в професионален план. Време е да впрегна уменията си в помощ на хората, защото имам идеи, експертиза и критично мислене“, казва той.
Димитър Вълчев е убеден, че пропуските в българската правосъдна система и недовършената съдебна реформа убиват хора – и в преносния, и в буквалния смисъл. И дава пример с едно от делата, по които е адвокат на близките на жертвите.
Става дума за знаковото дело срещу бургаския бизнесмен Станимир Рагевски. По това дело на първа инстанция адвокат Вълчев е извоювал справедливост за своите клиенти, като на Рагевски е наложено наказание доживотен затвор без право на замяна за убийството на млада жена и младеж.
„Юмер Мехмед (втората жерта) можеше да е жив, ако сигналът от близките на Теодора Бахлова за нейното изчезване бе доработен. Имало е основание Рагевски да попадне зад решетките далеч преди да посегне на Юмер, но процедурни хватки са позволили случая да се потопи“, обяснява Вълчев. Спешна промяна в закона е нужна и по отношение на текста за личното укривателство, смята той. Безспорен съучастник по същото дело сключи сделка с полицията и получи наказание от 4 години и половина. По думи на Вълчев, след това тази „дупка“ в закона е използвана и по други дела за убийства в София и Пловдив, за да могат съучастниците да избегнат тежките наказания.
Друга тема вълнува особено бургаския юрист: правната култура на гражданите. Като наказателен адвокат той непрекъснато се сблъсква с хора, които са станали жертва на собствената си наивност и са се предоверили на някого, който ги е подлъгал или измамил. И това, вярва Вълчев, може да бъде предотвратено, ако още в училище бъдат поставени основите на някои базови юридически знания. Като това да четеш внимателно какво подписваш – между граждани, на гише в институция, когато си в банката, дори когато служител на реда ти съставя акт...
Димитър Вълчев пробва сам да запълни тази празнина като известно време влиза в часове в „родната“ Английска гимназия и говори с учениците. Въпреки първоначалния шок, че повечето дори не правят разликата между съдия и прокурор, адвокатът успял да заинтригува младата си аудитория.
Пак за младите е и другата му кауза: семействата с малки деца да получават реална помощ при закупуване на първо жилище.
За Димитър Вълчев можете да гласувате с преференция 104 и номер 26 в интегралната бюлетина на 27-и октомври.