Явор Божанков: Свобода за конопа в България?
Мисленето ни се променя по-трудно от закона, категоричен е водачът на листата на ПП-ДБ в Бургаска област
България е единствената страна в ЕС, в която може да се отглежда, но не и да се преработва индустриален коноп. Страни като Румъния и дори Северна Македония отдавна развиха тази индустрия. Това припомня Явор Божанков, който е първи в листата на ПП-ДБ във 2 МИР-Бургас.
Ние имаме отлични условия за отглеждане на индустриален коноп, но и абсурдно законодателство, което не позволява последващата му преработка. В резултат – страната ни изнася суровина, а високата добавена стойност се реализира в съседни държави, категоричен е 34-годишният политик със 7 мандата в Народното събрание зад гърба си.
„Какво свършихме дотук: Коалиция ПП-ДБ внесе законопроект, за да поправим тази огромна несправедливост. Добавената стойност от преработката на индустриален коноп във фармацевтичната индустрия, козметиката и земеделието изобщо експерти изчисляват на над 2 млрд. лв. годишно.
Кой и защо се противопостави на инициативата ни?
На практика всички политически партии и редица държавни органи.
Министерство на здравеопазването посочи, че “това ще доведе в крайна сметка до свободното използване на конопа”.
Агенция “Митници” пък заяви, че законопроектът ни представлява “скрита легализация на конопа”.
Без да положат усилия и да разграничат индустриалната култура от индийския коноп.
При гласуването в НС единствено групата на ПП-ДБ гласувахме единодушно със “ЗА”. Всички други политически партии бяха “ПРОТИВ” или “Въздържал се”. И така България остана последната държава в ЕС с подобен правен режим.
Дали държавната администрация наистина вярва, че селскостопанска култура, без психоактивно действие, позната още на нашите прадеди, - е толкова опасна? Или някой се притеснява, че сивата икономика ще стане постепенно…светла? Причините за тази съпротива са много и различни, но се свеждат до една: мисленето ни.
Както мислим, така и гласуваме. Такива народни представители избираме. И те такива закони приемат. Толкова е просто.
Докато виждаме заплаха в индустриалния коноп, джендърите, ЛГБТИ пропагандата, каквато в училищата просто няма, децата ни се наливат с енергийни напитки, купуват синтетично THC от сайтове с неизяснен произход и здравен риск. Да не говорим за райския газ и хиляди други реални опасности. На този фон обществото ни видя враг лицето на измислен страх – индустриална селскостопанска култура.
Докато виждаме заплаха в мигрантите, които носят медали за България от Олимпиадата, а не в мафията, която е овладяла съдебната система – ще произвеждаме същия резултат и в правосъдието.
Докато виждаме приятели там, където са ни обявили за врагове, а не виждаме приятели, където имаме съюзници – ще живеем по-скоро, като първите, а не като вторите.
Ако не можем да проведем аргументиран и спокоен дебат за индустриалния коноп, какво остава за индийския?
За да променим България, трябва да променим мисленето си. И да започнем от себе си“.