Младите семейства в капана на жилищната криза: Решения от Бургас*
Двама млади бащи от листата на коалиция ПП-ДБ с няколко идеи за повече грижа за младите семейства
Жилищната политика е най-големият враг на естествения прираст на населението в България, убеден е Георги Перпелиев, IT предприемач, експерт по изкуствен интелект.
Според 33-годишния баща на 2 деца, цените на имотите са все по-недостижими за младите хора. В същото време в Бургас има стотици празни апартаменти.
Решението, според него, е общините да инвестират в инфраструктура, която да позволи създаването и реалното функциониране на вторични градски центове. За разлика от предградията - например кварталите „Ветрен“ и „Крайморие“ и село Маринка, които са повече спални, а жителите им работят в Бургас, водят децата си на училище и детска градина в Бургас, пазаруват в Бургас, вторичните градски центрове осигуряват независим от големия град живот. За целта в тях функционират всички нужни социални услуги, има училище, парк, обществени сгради.
Това ще намали натиска над имотния балон, но и ще освободи Бургас от трафика, замърсяването, проблема с паркирането, местата в детските заведения и т.н.
Идеята доразвива и адвокат Димитър Вълчев, който смята, че децата трябва да бъдат плюс, а не минус при оценката на младите семейства от кредитните специалисти. „Сега при кандидатстване за кредит децата се оценяват като бреме за доходите на семейството. Вместо да бъдат разглеждани като положително обстоятелство, защото повишават мотивацията на родителите да работят и печелят“, обяснява юристът.
Адвокат Вълчев прави и друго предложение, свързано с приоритетното обслужване на младите родители. „Най-ценната валута е времето. А за семействата с малки деца то никога не стига. Някои европейски държави разбират този проблем и взимат подходящи мерки. Румъния, например, миналата година наложи със закон предимство на бременни жени и лица, придружени от деца до 5-годишна възраст, на каси и на гишета в частни обекти и държавни институции.“
Друга съществена тема за Георги Перпелиев е развитието на масов спорт при възрастните хора. За целта трябва да бъде преустановено привилегированото отношение към професионалния спорт у нас за сметка на масовия. „Финансирането на клубовете не може да зависи само от медали и титли. То трябва да се формира основно от ваучери за спорт“. Това, според Перпелиев, е единственият начин да спрем тенденцията за все по-ранен диабет тип 2, инсулинова резистентност на 14-годишна възраст и атеросклероза в епидемични мащаби.
Нужни са и мерки за развиване на възможностите и мотивацията за учене през целия живот, показател, по-който България е на последно място в Европа.
Днес Димитър Вълчев и Георги Перпелиев са кандидати за народни представители. Зад решението им да се включат в листата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ в Бургаска област са предложенията на коалицията за младите семейства:
– Удвояване на данъчните облекчения - за семейства с едно дете до 1200 лв. и до 2400 лв. за две деца;
– Програма за финансова помощ за покупка на първо жилище;
– Подкрепа за майките, които се връщат на работа след първата година.
– 300 лв. на година за всички ученици от I до VIII клас (включват се V, VI и VII клас);
– Качествено образование без необходимост от частни уроци;
– Богат набор от програми за извънкласни дейности за всички деца.
– Осигуряване на педиатър за всяко дете на територията на цялата страна;
– Безплатни лекарства по рецепта за деца от 0 до 7 г.
За Димитър Вълчев и за Георги Перпелиев можете да гласувате съответно с преференции 104 и 114 в листата на ПП-ДБ в Бургас – с номер 26 в интегралната бюлетина.
*Този текст е написан от средностатистически български журналист. Автор на заглавието му, обаче, е Искуственият интелект.