Откриха третото издание на мащабния национален форум по образование EduBurgas

Събитието се провежда в Конгресния център на Морска гара и е организирано от РУО-Бургас и Община Бургас
Откриха третото издание на мащабния национален форум EduBurgas. Под мотото „Вдъхновители на образователни трансформации”, над 500 директори, учители и експерти се събраха в Конгресния център на Морска гара, за да обсъдят бъдещето на професията учител и да намерят начини ефективно да интегрират новите технологии в класната стая.
Като домакин на събитието, Бургас се превръща в своеобразен център на просветата в страната с добрите си практики както в началното и средното, така и във висшето образование. EduBurgas се организира от РУО-Бургас и Община Бургас, а темата на тазгодишното издание бе „Училището - локални перспективи в глобалния свят”.
На самото откриване говориха зам.-областният управител Владимир Крумов, началника на РУО-Бургас Петя Петрова и зам.-кмета на община Бургас по образование Михаил Ненов, а специални лектори в първия модул с тема „Личност и кариера: Среща с бъдещето” тази сутрин бяха проф. д-р Галин Цоков - директор на Институт по образованието-София и бивш министър на образованието и науката, Наталия Митева - съветник на министъра на образованието и проф. д.х.н. Ованес Мекенян - ръководител на Лаборатория по математическа химия към БДУ „Проф. д-р Асен Златаров”.
Бургас ще е домакин на мащабен форум в образованието
Зам.-кметът Михаил Ненов откри третото издание на националния образователен форум EduBurgas:
„Макар като филолог да съм скептичен към тавтологията "глобален свят", днес намирам темата на форума за по-актуална от всякога. Защото буквално в рамките на дни видяхме как действията на една администрация могат да променят света. Това означава, че сме изключително свързани с процесите, които се случват в другия край на планетата. Видяхме как един подпис може да променя пазари, да предизвиква кризи", коментира той и допълни, че глобализацията днес изглежда застрашена.
"Светът започва да се партикуларизира, икономите да се затварят в себе си, да воюват помежду си. Това е светът, в който ще живеят нашите деца", каза още заместник-кметът.
По думите му заключването и изолирането на икономиките означава, че е необходимо създаването на сила, която да ни направи независими от нечий подпис на другия край на света. "Когато планирахме кои ще бъдат вдъхновяващите лектори днес и утре, решихме да отворим много повече образователната тема към бизнеса и да чуем и неговите представители. Да чуем и учените, които създават достиженията, които правят нашата икономика по-конкурентна", заяви Михаил Ненов и допълни, че задачата на форума е да зададе важните въпроси и участниците му да се провокират взаимно с нови идеи и нови познанства.
Зам.-областният управител Владимир Крумов поздрави гостите от името на областния управител проф. д-р Мария Нейкова и заяви, че с този форум се създават идеи, които да носят добавена стойност на България. Той пожела това събитие да се провежда не в рамките на 2 дни в бъдеще, а в четири, защото това е начинът, по който системата може да се подобри.
"EduBurgas е онзи форум, който се случва тук и сега с визия към бъдещето. Той е онова вдъхновение, което не само ни предизвиква, но ни и сплотява в мисълта за това, което творим", заяви в речта си Петя Петрова, началник на Регионално управление по образованието - Бургас.
Тя допълни, че Община Бургас във времето е показала себе си като лидер в образованието. "Това, което тя генерира, се мултиплицира и създава именно онзи ефект, който променя нагласите", каза Петрова и коментира, че форумът събрира не просто участници и лектори, а съмишленици - "Хора с идеи, които не чакат удобния момент. Защото знаем, че времето за промяна не идва. Ние го носим със себе си. Освен това, като педагози знаем, че знанието не е запаметеното. То е онази жива система, която се развива с всяка нова мисъл и всяка смела идея."

















