Крах на петрола: Саудитска Арабия под натиск, търси изход в златото и мините

Цените на петрола падат, ОПЕК+ увеличава добива, а Рияд губи позиции
Цените на петрола продължават да се плъзгат надолу, а на хоризонта не се очертават признаци за възстановяване. В този контекст дори страните от ОПЕК+ не показват признаци на задържане – напротив, добивът се увеличава с още 411 хиляди барела дневно от май.
Според анализ на Reuters, това развитие поставя Саудитска Арабия в особено трудна ситуация. Кралството се нуждае от цена на петрола от поне $96,20 за барел, за да постигне фискален баланс – особено с оглед финансирането на мащабния проект „Vision 2030“, визията на Мохамед бин Салман за бъдещето на страната.
В реалността обаче цените на черното злато остават далеч под този праг, което прави някога най-печелившия отрасъл – източник на главоболие и бюджетен дефицит.
„Саудитска Арабия в момента продава по-малко петрол на по-ниска цена, което само влошава финансовата дупка“, коментират експерти пред Goldman Sachs.
Вместо да се опитва да удържи падащата си позиция на световния петролен пазар, Саудитска Арабия прави стратегически завой. Кралството вече ускорява програми за добив на минерални ресурси на стойност над 2,5 трилиона долара, като целта е ясна: диверсификация на икономиката и нова индустриална самоличност.
Новата национална стратегия поставя минната индустрия в центъра на вниманието – с амбиции за разработване на залежи от фосфати, злато, мед и боксит. Така Рияд се стреми да стане регионален индустриален гигант, възползвайки се и от ниските мита от 10% по линията на търговията със Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC) – наложени от администрацията на Доналд Тръмп.
Според редица анализатори, възможността Рияд да се оттегли от активната си роля в ОПЕК вече не звучи абсурдно. Страната може да запази стратегическия си добив само за вътрешно потребление, докато трансформира икономиката си в посока висока добавена стойност и нови технологии.
Това би било историческа промяна – краят на едно петролно господство, което дефинираше Близкия изток в продължение на почти столетие.
















Отговор :
Защото тук е пълна к.л.о.а.к.а и народа само приказва а села никакви