Отец от Царево гради с ръцете си път към вековен храм

Аз се надявам искрено, че това ще бъде оценено не само от туристите. Всичко, което се прави, е за да създаде удобство на човека, който идва на литургия, споделя свещеникът
Собственоръчно, с желание и сърце – така свещеникът Стоян Кралев от Царево се включва в изграждането на път, алеи и нова площадка към знаковия храм „Свето Успение Богородично“ в квартал „Василико“. Храмът, разположен на живописен морски полуостров, има важно историческо и духовно значение за региона.
Свещеникът не само ръководи процеса, но и активно участва в строителните дейности, като мечтае мястото да стане по-достъпно и приветливо за миряните, които целогодишно посещават храма.
"Правя го с удоволствие, не по задължение, самият аз се радвам да участвам в нещо добро. Мисля, че това трябва да е основният мотив на човек - каквото и да прави, да го прави със сърце. Ако не му доставя радост, по-добре да не се захваща. Да си намери това поприще, което ще му достави радост", коментира пред Нова тв отец Стоян Кралев.
Благодарение на неговата инициатива и подкрепата на местната власт, храмът вече посрещна Великденските празници с обновено пространство – нова алея, площадка и зеленина с гледка към морето. Заместник-кметът по култура и туризъм в Община Царево Мария Димитрова потвърди ангажимента на общината да съдейства както в Царево, така и в храмовете в Лозенец и Ахтопол:
"След ремонт миналата година осигурихме павета, които ще облагородят мястото. Ще бъде приветливо, хубаво, за да могат хората да се наслаждават на гледката. Помагаме активно и за храма в Лозенец, в Ахтопол също ще помогнем", увери тя.
Отец Кралев споделя, че комуникацията с местната власт е важен фактор за напредъка:
"Да имаш подкрепата на общината е много добре. Много е приятно чувството да знаеш, че можеш да звъннеш на кмета и той ще ти вдигне. Като му кажеш, че ти трябва фадрома, той ще намери човек, който след 10 минути да дойде".
Църквата „Свето Успение Богородично“ е най-старият храм в Царево, построен през 1810 г. върху основите на още по-древна църква от 10 век. Според археологически проучвания районът е бил населен още през 6 век пр. Хр. от траки, а днес е любимо място за поклонници и туристи.
"Аз се надявам искрено, че това ще бъде оценено не само от туристите. Всичко, което се прави, е за да създаде удобство на човека, който идва на литургия. Защото, ако ние не участваме в литургията, а само преминаваме покрай храма, за да си направим селфи, ще бъде жалко. В църквата човек влиза, за да намери облекчение на своите проблеми, за своето здраве - духовно и физическо, да поиска от Бога нещо, от което се нуждае", подчерта отец Стоян.

















