×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Детето с увреждания е като писмо, което всеки ден трябва да четем заедно


Детето с увреждания е като писмо, което всеки ден трябва да четем заедно
Децата с увреждания имат големи трудности в разбирането, защото не са имали до себе си значими възрастни, които да им превеждат света, който те разбират толкова трудно, смята френският проф. Филип Кусти
08 Февруари 2015, Неделя, 02:39 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА снимка Авторът

Детето с проблеми трябва да знае, че е значимо, бъдете постоянно до него, без да го притискате, така то ще адресира посланията си към Вас



Френският проф. Филип Кусти е клиничен психолог, психопатолог, психоаналитик с много богата практика. Той е от Бордо и от много години работи с деца и младежи с тежки психични страдания в различни видове центрове и социални услуги във Франция. Отделно има практика, в която приема на консултации деца и техните семейства.  

Проф. Кусти бе в Бургас за конференция, в която той сподели опита си с колегите от България, обсъди с тях конкретни клинични случаи от практиката им, за да се стигне до съвети или насоки как да се подобри грижата за това дете или младеж. Той ще отиде и на място в четирите центъра за настаняване от семеен тип в Бургаския регион. Във Франция проф. Филип Кусти извършва същата дейност като българските специалисти, но у нас тази система все още е слабо развита и тепърва има нужда от създаване на модели и развитие на този тип дейност за децата и младежите с тежки психически и физически увреждания . Тъй като центровете за настаняване от семеен тип у нас вече от 1 година има специалисти, които са натрупали опит, те също споделят с него своите проблеми и впечатления от практиката. 



- Проф. Кусти, как си представяте, че трябва да се развива моделът на грижа в България и какво от Вашия опит  бихте предложили да бъде прилагано у нас?

- Труден въпрос. Трудно е, защото децата, които живеят в центровете за настаняване от семеен тип при Вас, имат множество проблеми и много сложни от гледна точка на психолога трудности в развитието. Много често това са деца, които досега не са имали нито един човек, който да се грижи за тях, както това трябва да бъде. Това са деца, които нямат съзнание, че те също представляват ценност за обществото, в което живеят. Те имат големи трудности в разбирането, защото не са имали до себе си значими възрастни, които да им превеждат света, който те разбират толкова трудно.

Понякога за самите нас, които работим с такива деца, е изключително трудно, дори непоносимо ние също да разберем какво очакват те от нас.  Те изискват едно специфично присъствие и това присъствие трябва да е на човек, който се грижи за тях така, както би се грижил за собственото си дете. Те трябва да добият чувство, че значат нещо за другите, защото и най-дребното нещо дори в тяхното разбиране за живота е трудно постижимо и затова се работи много. Много е добре това, че са създадени такива малки общности като центровете за настаняване от семеен тип в България. Това са наистина едни семейни общности, в които хората са отдадени на своята работа. Това е моето впечатление от работата с българските колеги. Те трябва да имат възможност да се развиват професионално, но за това са необходими средства. Защото хората, които се грижат за тези деца, не се грижат само за техните най-естествени нужди, за техните тела, те трябва да разширяват познанието си, защото те се грижат за децата и младежите в тяхната цялост – с тяхното психично развитие и с това, което те представляват като личност. Необходимо е все повече да се предлагат различни дейности, чрез които тези деца да се включват в общността, в която са. Те трябва да могат да общуват с хора отвън, които влизат в семейните къщи. Това е една изключително тежка и изморителна работа, защото хората, които всеки ден са с децата вътре в къщата, трябва да не спират да правят нов прочит на това, което се случва, и какво да направят за тях.

- Решен ли е въпросът с финансирането и как стоят нещата с деинституционализацията във Франция?

- Там системата е винаги обвързана с медицинското обслужване, като на регионален принцип имаме създадени много медико-социални услуги, каквито в България на този етап не съществуват. Понякога децата се пращат в тясно специализирани медицински заведения, друг път в други структури от медико-социален тип. Пращат се в институции, но на френски институция не значи дом, а социална услуга, която работи по модела, който ние сега създаваме в България. Вече имаме много такива малки структури, подобни на Вашите центрове, които вече са открити и работят. Има една много важна мрежа от такъв тип услуги, но е много важно, че има и система, която подпомага и семействата. Също така много се набляга на специализираното обучение. Има много дневни центрове.

- Какви са Вашите впечатления от случаите, с които колегите Ви запознаха в България?

- Впечатлен съм от това, че хората, които работят с децата и представиха случаите, са ги наблюдавали много внимателно и са обобщили  всичко с подробности. Става въпрос за клинични случаи. Това е много важна инвестиция и истинско желание да се помогне на децата. Ситуацията е много сложна, но те представят случаите с много фактология и елементи, които обогатяват това, което аз мога да науча. Като че ли децата, за които говорим, са тук сред нас. Толкова навътре навлязохме в детайли за това. От усещането, че всичко е изключително трудно и много затормозяващо, давайки си кураж един на друг, вече сме в една обстановка, където всичко е много живо и обнадеждаващо. Смятам, че това е една ситуация, в която тук могат да се намерят отговорите. Те вече се намират, но трябва да бъдат развивани. А дали нашата работа тук ще има ефект за конкретните деца, за които говорихме, ще стане ясно след няколко седмици, когато колегите ще опитат да работят по начина, който тук коментирахме заедно.

- Какви са Вашите съвети към колегите, какво  бихте им препоръчали в работата?

- Винаги да присъстваш до детето, но не по затормозяващ начин, не да го потискаш, а да му позволяваш някои неща. Нашето присъствие не трябва да притиска децата. Трябва да приемаме всичко, което те правят, независимо какво е то, не като обида лично за нас, а като нещо, което те адресират към нас. С това, което правят, децата се обръщат към нас, защото не могат да го направят по обикновения начин. Това е като едно писмо, което всеки ден ние отваряме и трябва да го прочетем заедно с детето, за да намерим неговото решение на въпроса, а не нашето.

В категории: Здраве


"Капките" се завръщат!
"Капките" се завръщат! 26/11/2024, Вторник 14:22 0
2
Коментара по темата
2.
трифон
08.02.2015 12:30:15
0
5
така си е брато !
1.
1
08.02.2015 12:02:49
1
7
Детето с проблеми трябва да знае, че е значимо !
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Не изхвърляйте сока от киселите краставички Не изхвърляйте сока от киселите краставички Има много живот в него Съдът разреши издаване на Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев Съдът разреши издаване на Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев Според него има голяма вероятност подсъдимият да се укрие Сигнал до Флагман – ето кой и как прибира даренията ни Сигнал до Флагман – ето кой и как прибира даренията ни Моля да сезирате компетентните органи и да се сложи край на тези кражби, пише наш читател Ипотечните кредити растат въпреки мерките на БНБ Ипотечните кредити растат въпреки мерките на БНБ Ръстът на заемите през октомври е по-голям от тези през предните месеци4   Мама ме научи: Вече не купувам масло. Свинската мас винаги е в хладилника ми Мама ме научи: Вече не купувам масло. Свинската мас винаги е в хладилника ми Вижте как да си я приготвите вкъщи Община Бургас събира 40 участници с национални и международни отличия в първата „Гала вечер на лауреатите” Община Бургас събира 40 участници с национални и международни отличия в първата „Гала вечер на лауреатите” Културен дом НХК става арена на изкуствата на 1 декември от 19:00 ч. Тати носи, мама меси: БГ младежите най-мързеливи в ЕС Тати носи, мама меси: БГ младежите най-мързеливи в ЕС Официално само 6,5 на сто от учещите се хващат да бачкат Кирил Петков към Бойко Борисов: При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски! Кирил Петков към Бойко Борисов: При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски! Зависимостта в политиката се оказа най-големия порок! Това написа съпредседател на "Продължаваме промяната" Бос на арт комплекс край Созопол спонсор на Корнелия? Бос на арт комплекс край Созопол спонсор на Корнелия? Новият проект ще бъде финансиран с около 5 милиона лева, твърдят медийни публикации Направи голям трансфер Направи голям трансфер Божинов получи признание в Италия
Хотелиери с групови дела срещу Booking Хотелиери с групови дела срещу Booking Платформата ги лишава от право да продават на желани от тях цени Те бяха близки приятелки, а днес са кисели, с фалшиви усмивки и  напълно се игнорират Те бяха близки приятелки, а днес са кисели, с фалшиви усмивки и напълно се игнорират Мегaн Маркъл билa „ядoсaнa“ зaрaди шoутo нa Виктoрия Бекъм, тъй кaтo през следвaщaтa гoдинa и тя ще стaртирa кулинaрнa пoредицa в стрийминг плaтфoрмaтa Изневери на жена си, но после... Неверният съпруг бил публично унизен и накаран да носи срамни табели в оживен мол Загинал, бягайки от хотелската си стая Загинал, бягайки от хотелската си стая Балконът бил неговия изход Разследващ журналист твърди, че Ружа Игнатова е жива, крие се в Русия Разследващ журналист твърди, че Ружа Игнатова е жива, крие се в Русия Много хора, свързани с Кремъл, също са ползвали услугите на криптокралицата Селидово ли е новия Батак? Озверели наемници разстрелвали жени, деца и старци Селидово ли е новия Батак? Озверели наемници разстрелвали жени, деца и старци Наталия Александровна разказа как в сградата, където живеела, са убити най-малко 20 души. 91-годишен дядо оцелял и погребал близките си в общ гроб Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа   „Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) „Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Секретен документ разкрива плана на Путин за прекратяване на войната в Украйна Секретен документ разкрива плана на Путин за прекратяване на войната в Украйна Кремъл предлага Украйна да бъде разделена на три части, като целият изток на страната и Крим остават за Русия Тръмп ще уволни 15 000 трансджендъри от US-армията Тръмп ще уволни 15 000 трансджендъри от US-армията Новоизбраният президент може да издаде указа още на първия си работен ден
Бойко Борисов Бойко Борисов Не желая вече да съм премиер и да се занимавам с разбита държава Виц на деня Виц на деня Баба към внучето:
"Хайде баби, хапни ги тия пет кюфтета, че да мия тавата!"
Виц на деня Виц на деня - Бабо, влюбен съм в нея, но тя не ме харесва.
- Така е, като не ядеш!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Едно време хората правели различни ритуали и заклинания за дъжд. Сега е достатъчно само да си измиеш колата...

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори