Най-голямата кражба на фирма в България бе обезсилена от съда
Магистратите върнаха окончателно асансьорната фирма "Изамет 1991" на Явор Златанов
Сагата около завземането на бизнеса на семейството Златанови от кръга около бившия следовател Петьо Петров, известен като Петьо Еврото, приключи с окончателна съдебна развръзка. Върховният касационен съд (ВКС) отказа да допусне жалбата на Кристиян Христов, което означава, че решението на Софийския апелативен съд остава в сила – прехвърлянето на фирмата „Изамет 1991“ е нищожно.
Случаят започва още през 2019 г., когато Явор Златанов, наследник в бизнеса с асансьори, завежда дело в Софийския градски съд. Той твърди, че е бил подложен на изнудване и заплахи, за да подпише документи за прехвърляне на дяловете си. Подписите са положени, докато Златанов е в болница "Лозенец", след прекарано задържане и нужда от спешна хемодиализа. Съгласието му било изтръгнато с ултиматум – или прехвърля бизнеса си, или рискува здравето и живота си.
„Подписах, защото не виждах изход. Животът ми беше в опасност, а натискът беше неописуем“, споделя Златанов в показанията си пред съда. Той описва, че след подписването е бил освободен под домашен арест, но загубата на бизнеса и личното имущество е била вече факт.
В протоколите, оспорени в съда, фигурира информация за проведено общо събрание, на което присъствали Явор и Илия Златанови, както и Кристиян Христов – близък до Петьо Петров. Именно тогава били приети промени в управлението, капитала и собствеността на фирмата. Съдът обаче установява, че такова събрание никога не се е състояло.
Областна служба „Изпълнение на наказанията“ потвърждава, че Явор Златанов е бил в ареста по време на датата, посочена в протокола – 23 март 2020 г. Никой от посочените лица не го е посещавал, а нотариалната заверка на документа е направена при други обстоятелства. Апелативният съд приема, че документите са фалшифицирани, а подписите – изтръгнати в условия на принуда.
„Този случай е учебникарски пример какво се случва, когато представители на закона действат извън него“, коментира адвокат от екипа на Златанов, пожелал анонимност.
Така съдът обявява решенията от въпросното "събрание" за нищожни. ВКС отказа повторно разглеждане, с което потвърждава правото на Явор Златанов върху „Изамет 1991“. Кристиян Христов е осъден да плати близо 25 000 лева съдебни разноски.
Историята на „Осемте джуджета“ разкри дълбоки зависимости и натиск в съдебната система. Въпреки че делото срещу Петьо Петров бе прекратено, настоящото решение на ВКС слага точка на един от най-драстичните случаи на бизнес рекет в съвременна България.
Заграбването на бизнеса оказа и унищожителен ефект върху сервизното поддържане на хиляди асансьори в България, тъй като предизвика остър недостиг на основни резервни части.



















