Първи случай на лаймска болест в Бургас за 2025 г., заразите разнасят и домашни любимци в парковете

Необезпаразитени кучета и техните безотговорни стопани са опасност №1 за разнасянето на глисти, тении, бълхи и кърлежи, алармира РЗИ
В Бургас е регистриран първи за 2025 г. случай на лаймска болест, предавана чрез ухапване от заразен кърлеж. Болният е 56-годишен мъж от града, който е лекуван адекватно и няма опасност за живота му, съобщиха от РЗИ. Според данни на Националния център по заразни и паразитни болести, отчетени днес, от началото на 2025 г. в България има общо 45 случая на лаймска болест, като се наблюдава увеличение спрямо предходната година. Установено е, че над 30% от кърлежите в страната са носители на бактерията Borrelia burgdorferi - причинител на заболяването.
Проверка на Флагман установи, че Община Бургас е предприела активни мерки за борба с кърлежите, които заради сезона са в силата си. Дезинфекционна станция – Бургас извършва пръскания в паркове, градини, детски площадки и зоните за разходка на кучета.
Обработени между 24 март и 24 април са различни паркове и квартали на града, включително Приморския парк, парк "Езеро", парк "Изгрев", парк "Минерални бани" в кв. "Ветрен" и парк "Росенец". Използват се биоцидни препарати като "БАНДИТ 10 ЕВ" с активна съставка циперметрин. Обработките се извършват в ранните сутрешни часове между 6 и 10 часа, а третираните площи се обозначават със стикери, като се препоръчва избягване на достъп до тях за 24 часа след пръскането.
"Вчера, 23 април, сме обезпаразитили Гробишния парк в града и всички площадки за свободно пуснати кучета. Днес, до ранния предиобед, обезпаразитихме дворовете на част от детските градини, така и градинки в ЦГЧ", каза директорът на станцията инж. Нели Бойчева.
Следете за тези стикери, когато навлизате в зелена площ. За лична защита избягвайте гъстите тревисти и залесени райони. Носете светли дрехи с дълги ръкави и крачоли, за да улесните откриването на кърлеж. Използвайте репеленти върху откритите части на тялото.
Проверявайте редовно кожата си и тази на домашните любимци за наличие на кърлежи. Ако видите кърлеж по вашето тяло или по кучето, и се окаже, че е заразен с лаймска или ку-треска, или е носител на друга зараза, това не значи, че трябва да се изпада в паника, защото в много редки случаи може да се развие болестта, твърдят инфкеционистите. Ако откриете впит кърлеж: Отстранете го внимателно с пинсета, без да го въртите или стискате.
Дезинфекцирайте мястото на ухапване. Наблюдавайте за симптоми като зачервяване, обрив, признаци за повръщане или грипоподобни прояви и едва тогава се консултирайте с лекар. От РЗИ алармират, че много от собствениците на кучета се отнасят нехайно към задължението да ги обезпаразитят.
Много от домашните любимци, разхождани навън пренасят всевъзможни зоонози и са много по-опасни от кърлежите, ако не са с паспорт, чипирани и обезпаразитени. Собственикът е отговорен за редовното обезпаразитяване – за глисти, тении, бълхи и кърлежи. Това не е просто грижа за животното, а е обществена отговорност, предупреждават от РЗИ. В Бургас бездомни кучета, разнасящи паразити нямаме, тъй като Общината се грижи да са в добри условия в приютите.



















