Църквата си иска манастира на о.Св.Анастасия, проектът за 5,5 млн.лв. се проваля?
Община Бургас инвестира 5,5 млн.лева пари по европроект за преобразяването на о.Св.Анастасия като атракция, но преди там да е стъпил крак на първия турист, ще се окаже, че манастир Общината няма! Древната светиня се оказва ставропигиална и съгласно този статут трябва да се предаде на Патриаршията. Познатият за тесните специалисти термин означава неприкосновеност на светската част спрямо тази собственост. Така е съгласно новия закон за имотите на вероизповеданията у нас. Известно беше дотук, че статут на ставропигиални имат само Рилският, Бачковският и Троянският манастири, тъй като в основите им е забит кръст от ръка на патриарх, а не епископски. Това е белегът, според който се делят църковните имоти, преминаващи под пряката юридсикция на върховната църковна власт. От църквите у нас ставропигиална е храм-пеметникът „Св.Александър Невски“ в столицата. Нотариални актове за ставропигиална собственост на манастира на о.Св.Анастасия скоро ще бъдат представени от Светия синод пред кмета на Бургас Димитър Николов и прехвърлянето на имота няма как да се стане, тъй като новият закон всеки момент влиза в сила. Това съобщи източник от Сливенската митрополия, който е събрал преписката по поръчение на владиката. Самият митрополит Иоаникий мълчи по въпроса дали върху него не е оказван натиск да действа в тази насока.
Проектът за преобразяването на острова като туристическа атракция е на приключване и манастърът вече е превърнат в музей. Предстои само да се обзаведе с експонатите от различни исторически епохи. При новото положение светинята трябва да остане манастир, в него да се нанесат представители на църквата и да отпадне той като част от туристическия маршрут. Това означава да се провалят критериите за устойчивост на вече реализирания европроект и да се връщат милионите на ЕС.
Запознати твърдят, че зад тази заплаха стоят икономически интереси, а не заинтересованост по религиозно-етични причини. Покрай музея трябва да отвори и историческата му магерница, която да бъде ресторант. Кръчмата вече си има и име - „100 години назад”. Със съдействието на регионалния музей са подбрани и стари бургаски рецепти като основно меню в ресторанта. Пак в обсега на манастира трябва да има млекарна, където ще се предлагат чай и ликьори по манастирски рецепти.
През март 2012 г. представители на Община Бургас заведоха до острова журналисти, за да запечатат за историята какво е представлявало парчето суша, преди да бъде преобразено – виж нашето видео:
Щото в Бургас не останаха много църкви, след случката с "Кирил и Методий"....
Църквата трябва да служи на хората така, че те да са сигурни, че когато се обръщат към нея, се обръщат към Бог. В днешно време аз не мога да видя връзката между църквата и Бог.
Не е нормално и не е праведно зад нечисти интереси да се поставя името на БОГ!!!
Няма ли да вземат да им направят най-накрая една ревизия. Всеки един храм в големите градове печели стотици хиляди на месец!!!! А в същото време църквата се издържа от дарения и са освободени от данъци... Къде потъват тези пари?
За всяка добра инциатива ли е необходима народа да излиза на улицата за да градим напред, а не дастоим и да гледаме всички мачове и тъпи сериали по телевизията и да си гледаме жалкото съществуване. Извинявам се ако засягам някого.