Хампарцумян разкри ще открадне ли дигиталното евро спестяванията ни и кой ще взима по-високи заплати
Не е напълно изяснено как точно ще се случи всичко и отново всичко се прави от гледна точка на улеснение на икономически активните хора, сподели банкерът пред медията ни
Приемането на еврото и създаване на единна дигитална валута вълнуват горещо българите в последните месеци. Редят се множество спекулации за повишаване на цените и инфлацията. Как ще се преизчисляват заплатите и "панацея" ли е еврото?
По тези и още няколко важни въпроса, БЛИЦ се свърза с банкерът Левон Хампарцумян.
Ето какво сподели той пред медията ни:
- Г-н Хампарцумян, по какъв начин приемането на еврото ще повлияе на потребителската кошница? Ще поскъпнат ли дадени продукти?
- Двете събития нямат силна причинноследствена връзка между тях. Какво искам да кажа? Виждате, че нямаме евро сега, но нещата си поскъпват в сравнение с преди 5-10-20 години. Ако се върнем с 50 години, съвсем ще ни се замаят главите, нали така? Този процес, на който поскъпват нещата е в следствие на инфлационния натиск по света, който се случва по една или друга причина.
Повишаването на цените се дължи на това, че има по-голяма парична маса и по-малко стоки и услуги, които тази парична маса да закупи. Тогава цените тръгват нагоре. Еврото, в този смисъл, няма толкова голямо значение.
Страховете са неоснователни.
- Очаква ли се цените на жилищата да се вдигнат?
- Жилищата не ги мислете. Те бяха в марки, долари, евро. Те много рядко имат цени в левове.
Не казвам, че цените ще останат същите, но казвам, че тенденциите на пазара вдигат цените, а не системата, с която ги измерваме. Да го кажа с други думи - аз в сантиметри съм метър и осемдесет, а в инчове ще бъда наполовина, на 2,94 ако разделите, ще получите колко съм в инчове.
Ще бъда много по-малък в инчове, но реално ще бъда толкова висок, колкото съм. Така че зависи с какво го мерите. Но ръстът ми не зависи от измервателното средство, а други работи.
Опитвам се да опростя нещата, за да е ясно, че икономическите ни проблеми и предизвикателства, за компаниите и физическите лица, са такива каквито са. За някои от тях еврото ще бъде облекчение, но еврото не е панацея и решение на всички проблеми в икономиката и личния живот.
Нито за хубаво, нито за лошо. То е система, която помага, за да принадлежим на един по-богат свят и да ни даде определени преимущества в икономическия ни живот.
- Друг важен въпрос, който горещо вълнува обществото е как ще се случва преизчисляването на заплатите. Може ли да се смята за правилно, че ако един човек взима 2000 лв. заплата, то тя автоматично ще стане 1000 евро?
- Ами да. Нещо повече - повишаването на заплатите в частния сектор зависи от това дали уменията, които служителят предлага са дефицитни или не са. Когато са дефицитни, той получава по-висока заплата и полека-лека, говорим за конвергенция, т.е. искаме икономиката ни да прилича повече на икономиката на по-развитите държави, където цените са по-високи, но и възнагражденията са по-високи, така че имаме и този процес, който върви.
И това не зависи дали имаме или нямаме евро.
Заплатите ще вървят нагоре на тези хора, на които професиите са ценни и търсени. Разбира се, има хора, които чисто политически вдигнаха заплатите на хората в МВР, отбраната с доста висок процент. Сигурно има причини, но това е административно повишаване на заплатите, което е повече политическо, отколкото икономическо, но така работи.
Хората, които по празниците отиват в Гърция, те влизат в еврозоната и нищо лошо не им се случва. Стават все повече.
- Има притеснения, че у нас може да последва хърватския сценарий. Възможно ли е?
- Инфлацията в момента не е висока - под 3% е, но преживяхме един период заради ковида, шокът от войната в Украйна, имаше период на по-висока инфлация. Сега има ефекти, които още не сме усетили, които ще дойдат от непредсказуемостта на американската икономика.
По-добре е в по-тежки и непредсказуеми моменти да сме част от еврозоната, защото парадоксално слабостта на американския долар е фактор, който подсилва позициите на еврото.
Не че всички ще се засилим да ходим на почивки във Флорида, но има значение.
- Как ще се отразят митата на Тръмп върху България?
- Това предстои да видим. Има много неясноти - кога, колко време. Това ще има доста дълъг период на неяснота и настройване един към друг. Това, което е сигурно е, че европейската икономика, българската в частност, и американската са доста свързани и разделянето им - дали от мита или други търговски ограничения - не е бърз и лесен процес.
Разбира се, когато има такива търговски войни, всички губят. Кой повече, кой по-малко.
- Изтекоха много конспирации за дигиталното евро. Може ли да обясните каква точно ще бъде функцията му, както и какви са плюсовете и минусите на цифровата валута?
- Дигиталното евро все още е работна концепция. Далече е от приемане, може и никога да не се приеме. Има някои неща, които технически Европейската Централна Банка не би одобрила веднага. Работи се по въпроса, но каква версия точно ще бъде не е ясно напълно.
Хората не трябва да се притесняват за стойността на активите си. Дигиталното евро би било само едно улеснение. Всички тея конспиративни теории как ако 6 месеца не си похарчиш парите щели да изгорят и т.н. - това са страшилки за деца от първите класове. Няма как това да се случи.
Трябва да имаме друго предвид. Днес, без да имаме дигитално евро, паричните обороти до голяма степен са базирани на безналични плащания, т.е. обмяна на съобщения за задължения, отколкото размяна на хартиени банкноти.
Когато пазаруваш с кредитна карта и всички тези процеси стават в дигиталния свят и в сигурни системи за дигитални съобщения, например СУИФТ системата за разплащанията. Там не се местят пари от една сметка в друга, а се изпращат съобщения по криптирани и много сигурни комуникационни канали.
Хубаво е тези неща да се знаят без да се влиза в детайли. Няма опасност от дигиталното евро. То е работна концепция, която се обсъжда. Не е напълно изяснено как точно ще се случи всичко и отново всичко се прави от гледна точка на улеснение на икономически активните хора.
Банкнотите няма да изчезнат никога, защото са част от системата за сигурност на паричното обращение. Всичко се случва - няма ток, природни бедствия, войни. Тогава ще има винаги още една възможност.
Сега дигиталните системи за плащане са различни - базирани са на различни сървъри и различни технологии, точно за да има определено ниво на устойчивост на системата срещу външни шокове. Колкото и силни да са те.
- Можете ли да прогнозирате дали кабинетът "Желязков" ще издържи до приемането на еврото или ще се разпадне преди това?
- Аз мисля, че всеки кабинет, когато се конструира, той се конструира с 4-годишен мандат. Дали ще устои или няма, надявам се разумът да надделее и да устои може би повече от приемането на еврото, защото имаме задачи за решаване в държавата, за които няма магическа пръчка.
Това са неща, от които зависи нашето бъдеще много повече, отколкото с евро или без евро.
Например, тези млади неработещи и неучещи, структурни проблеми, инфраструктурата на държавата, която се руши и не се поддържа като хората, не се изгражда достатъчно бързо, военните предизвикателства заради агресивното поведение на Русия основно. Всички тези неща изискват правителство и определена доза обществена подкрепа.



















