Общинските съветници в Айтос предупредиха: Закриването на Горското ще ескалира в обществено недоволство
Общинските съветници в Айтос застанаха категорично зад съществуването на Горското стопанство в града като предупредиха, че закриването му ще доведе до обществено недоволство с непредвидими последици. Те гласуваха специална декларация по повод създалото се напрежение в града около появилата се опасност предприятието да бъде преместено в съседната Община Руен (за притесненията на хората вижте още тук). Мълвата за предстоящата промяна масово се коментира из Айтос, след като преди дни на посещение в ДГС са били представители от бургаския клон на Държавно Югоизточно предприятие-Сливен, под която шапка е Горското в Айтос, които са изискали обстойна информация за местонахождението на горите, площта им и т.н., без да уточнят с каква цел. Докато Общинският съвет в Айтос обсъждаше горещата тема, от пресцентъра на Министерството на земеделието заявиха пред Флагман.бг, че не е обсъждано закриването на ДСГ-Айтос и не се предвижда нито разделянето му, нито преместването му.
Това обаче все още не успокоява духовете в общината, тъй като според експерти техническата част по подобна промяна се извършва от Югоизточно държавно предприятие-Сливен, което е възможно още да не е внесло в министерството подобно предложение. Днес в ранния следобед започва дирекционен съвет на предприятието, който ще се проведе в Бургас и евентуално именно там ще станат ясни точните намерения за бъдещето на ДГС-Айтос. Горски шефове заявиха, че през последните дни наистина се е обсъждала неофициално промяната за Айтос, заедно с още едно преструктуриране – сливане на Горските стопанства в Карнобат и Садово.
Вижте пълния текст на декларацията, приета от Общинския съвет в Айтос:
ДЕКЛАРАЦИЯ
ОТ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ГР.АЙТОС
ПРИЕТА НА ЗЕСЕДАНИЕ НА ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ, ПРОВЕДЕНО НА 22.08.2013 Г.
ДГС Айтос е създадено в далечната 1890 година, откогато са запазени документи, удостоверяващи факти относно неговата дейност. През 1904 година Айтоското горско стопанство е образувано и регистрирано като самостоятелна търговска единица от Българското правителство като едно от първите в новата история на България, заедно с още 40 подобни горски стопанства на територията на цялата страна. От онзи момент стопанството функционира и работи във формат, близък или еднакъв със сегашния.
ТП ДГС Айтос е едно от най-големите по площ на територията на Република България, като стопанисва над 40 000 ха площи от ДГФ на териториите на Община Айтос и Община Руен, Област Бургас. Населените места в двете общини са общо 59, като гъстотата на населеност е изключително висока, а населението /над 80 хил. души/ е разпръснато в много на брой и малки населени места.
Голяма част от това население /над 80%/ се отоплява с дървесина за огрев през зимния сезон. Основен източник /да не кажем единствен/ на тази дървесина за огрев се явява именно ТП ДГС Айтос. Населените места от селски тип /каквито се явяват всички, с изключение на гр.Айтос/ се снабдяват с дървесина за огрев изключително и само от ТП ДГС Айтос.
Съществува реална опасност при евентуално разделяне или закриване на стопанството - снабдяването на населението с дървесина за огрев за отоплителен сезон 2013-2014г. да бъде саботирано, което от своя страна би довело до ескалиране на общественото недоволство с неясни и нежелани последици.
Евентуалното разделяне на стопанството по землищни граници е непрофесионално, несъстоятелно и необмислено, тъй като обособяване на отделно горско стопанство на територията само на Община Айтос би било с минимален обем на годишно ползване на дървесина и с минимална площ – дотолкова, че това би било нерентабилно и недостатъчно за съществуване като самостоятелна стопанска единица, в следствие на което в много кратък период от време, по пътя на логиката, това Горско стопанство ще бъде прехвърлено към съседни горско-стопански единици – с цел подобряване на ефективността и оптимизиране на разходите.
При условие, че разделянето на стопанството се реализира - то жителите на Община Айтос, религиозни институции, общинските, държавни училища и детски градини от населените места в Община Айтос, сдруженията на хора с увреждания ще загубят възможността да закупуват дървесина за огрев при преференциални условия и при по-изгодни цени. Ще е необходимо да закупуват дървесина от търговци-прекупвачи в гр.Айтос или от съседни Общини, което съвместно с разходите за транспортиране на дървесината ще увеличи непосилно цената и. В настоящия момент тази опасност е избегната, понеже като единна структура от системата на ЮИДП ДП гр.Сливен ТП ДГС Айтос успява да покрие голяма част от нуждите на населението на Община Айтос с дървесина, добивана на територията на цялото стопанство.
Допълнително, подобно обстоятелство /разделяне или закриване на стопанството/ ще доведе до резултат, при който цялото население на Община Айтос би било принудено да пътува и да бъде обслужвано в друга община. Поминъкът на жителите на община Айтос е пряко свързан с гората и горските продукти, поради географското разположение на населените места, които са в непосредствена близост и в самите горски масиви. Понастоящем за извършваните дейности в прилежащия към Общината Държавен горски фонд, като паша на селскостопански животни, паша и разполагане на пчелини, добив на странични горски продукти /гъби, билки и т.н./, лов, риболов и други, жителите на Общината се обслужват от ДГС – Айтос. При евентуално бъдещо закриване на стопанството - същите лица ще са принудени да бъдат обслужвани административно в някоя друга, съседна нам община. Това би създало прецедент, при който интересите на жителите на Община Айтос ще следва да бъдат защитавани административно в друга община, нещо крайно неприемливо поради разхищението на времето на жителите на Община Айтос, както и разхищението на така оскъдните парични средства на нашите съграждани.
Предвид изключително сложната икономическа обстановка в държавата и недостига на финансови средства в Държавния бюджет считаме, че абсолютно нецелесъобразно би било разделянето на една добре функционираща и реализираща положителен финансов резултат държавна стопанска структура. Практиката недвусмислено е показала и е ноторен факт обстоятелството, че подобно разделяне би довело единствено до увеличаване на административния персонал и до увеличаване на разходите за единица произведена продукция, което директно пък е предпоставка за значително снижаване на ефективността и намаляване на реализираната печалба за държавата.
Дългогодишното функциониране на ДГС Айтос в този му териториален формат и административно ситуиране и управление по категоричен начин е доказало, че най-удачен вариант за административен център на стопанството е гр.Айтос – поради по-добрата локация на населеното място, близостта до Областния център, отличните възможности за комуникации, интернет, банкови услуги, транспортни дадености, ж.п.възел, близост до пристанище и много други – все компоненти, от изключително голямо значение в съвременния динамичен живот, от значителна важност за нормалното функциониране на всяка една стопанска организация, влияеща пряко на нейните финансови резултати.
ДГС Айтос е не само поделение на Югоизточното държавно предприятие. То се явява държавна и обществена институция на територията на Община Айтос от важно значение, която качествено и в пълен обем изпълнява важни функции по обслужването на населението от нашия и не само от нашия регион.
Стопанството обслужва не само фирми и търговски единици, но най-вече изпълнява социални функции и е в помощ на социално най-застрашените слоеве на обществото ни. Евентуалната липса на такава държавна институция на територията на Община Айтос ще рефлектира изключително негативно и ще се отрази най-вече точно на тези членове на нашето общество.
Въпросната искана промяна допълнително ще окаже силен негативен ефект върху Община Айтос и предвид обстоятелството, че с подобна промяна в момент на криза и несигурност ще бъдат освободени от работа много служители на ДГС Айтос - жители на Община Айтос.
Предвид всичко изложено считаме, че вземането на решения за разделяне или за закриване на Държавно Горско стопанство Айтос, следва да става прозрачно и открито, като се съобразят мненията и интересите на всички засегнати страни.
Най- малко по въпроса би следвало да има проведено широко обществено обсъждане, тъй като в случая се засягат интересите на големи групи от хора, върху техния установен начин на живот и жизнен стандарт.
Не би следвало важни за обществото решения да се вземат тайно, скрито и в разрез със демократичните ценности, понеже същите пряко касаят и биха оказали съществено влияние върху цялостното развитие на Общината и региона.
Според нас нередно е една добре работеща и печеливша държавна структура да се разбива – без ясна перспектива и без каквато и да било смислена обосновка.
Настояваме за пълна прозрачност в действията на МЗХ, свързани с бъдещето на ДГС – Айтос. Оставаме в очакване да бъдем подробно информирани за евентуални последващи действия касаещи съдбата на държавната структура, която изключително отговорно работи за опазване, стопанисване и законосъобразно използване на горските ресурси.
Защо зо сега общ.съветници не се ангажираха с проблемите в горското.
50 % от служителите са от Бс,30 % от Руенско.В града защо не се записват и дават дърва на населението ,както е в съседния Карнобат? Защото гражданите са пишат по селата и си ги вземат така. Вижте с. Пирне и др.
Вдемете се в ръце господа и работете за хората ПОСТОЯННО