850 селяни от Черни връх напират да станат бургазлии
Село Черни връх, в което живеят 850 души, от които 627 са избиратели, настойчиво искат да преминат към Община Бургас. Селото, което се намира на пътя Бургас-Средец, малко след края на ж.к. „Меден рудник”, в момента е на територията на Община Камено. След драматичен референдум през лятото на 2011 г. жителите на селото за втори път настояват да проведат референдум, за да станат бургазлии. За целта има входирана докладна записка от кмета на селото Христо Станков в Общинските съвети на Бургас и Камено. Съветниците от двете общини ще решат на предстоящите си сесии дали хората да могат сами да изберат на чия територия да живеят.
„Селото е на 30 км от Камено и само на 8 от Бургас. Транспортните връзки с Камено са два пъти седмично, останалите дни през седмицата хората пътуват до Бургас, а 90% от децата от селото учат в училища в ж.к. „Меден рудник”. Освен това промишлената зона на Бургас се разширява в посока с. Черни връх и процесът, за който ние сега настояваме, ще стане неизбежен”, са мотивите на местните жители. Те подчертават, че като цяло ще могат по-лесно да се придвижват за здравни и социални нужди. „С преминаването към Община Бургас тези проблеми ще се решат бързо и жителите на селото ще имат възможност да ползват много по-добри условия за живот”, смята кметът Станков.
В Камено не са настроени особено позитивно към искането на жителите на Черни връх да напускат общината. „Ще разгледаме докладната записка следващата седмица. Не ми се иска да се разделяме със селото и това е моя нормална позиция като общински кмет”, каза кметът на Камено Стефан Бонев.
В начолото на тази година Камено спечели битката във Върховния административен съд /ВАС/ по казуса с присъединяване на село Черни връх към Община Бургас. Референдумът се проведе миналия септември и бе обявен от Общинската избирателна комисия /ОИК/ за невалиден. По-късно решението бе обжалвано от инициативен комитет пред Бургаски административен съд /БАС/, който пък призна референдума. Магистратите от ВАС обаче бяха на срещуположното мнение.