Ученици, студенти, докторанти и изявени автори твориха в името на еко каузи
Студентският център на Бургаския държавен университет събра на едно място изявени творци, бъдещи майстори на четката и химици
Студентският център на Бургаския държавен университет събра на едно място изявени творци, бъдещи майстори на четката и химици. Това се случи в рамките на творческа работилница „Химията в света на изкуството“, която се изпълни в партньорство между бургаското държавно училище и Национална художествена академия – филиал в Бургас. В нейните рамки се проведе и мастър клас с участието на известния преподавател и стенописец доц. Любомил Драганов.
„Радвам се, че сме тук заедно, за да открием едно по-различно събитие. Науката и изкуството са методи, чрез които ние опознаваме природата и света около нас. А симбиотичната връзка между тях дава възможност да обогатим знанията си и да приложим творчество при изработката на творби на изящното и приложното изобразително изкуство“, с тези думи проф. Севдалина Турманова, зам.-ректор по учебната дейност в БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“, поздрави присъстващите от името на ректора проф. д-р Христо Бозов, д.м. Тя допълни, че този проект е финансиран от Община Бургас, чрез фонд „Наука“
На официалното откриване присъстваха проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА – Бургас, г-жа Снежана Няголова, директор на СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, доц. Любомил Драганов, зам. декан на Факултета по изящни изкуства към НХА, деканът на Факултета по технически науки (ФТН) доц. Янчо Христов, преподаватели, докторанти и студенти от Факултета по природни науки, ФТН и НХА.
В своя мастър клас, доц. Драганов въвлече преподаватели, студенти и докторанти от двата университета в класическата монументална техника „сграфито“. Чрез нея, той пресъздаде логото на Бургаския държавен университет в една от залите на ФТН, а творбата му ще остане траен символ в бургаското държавно училище.
По същото време, възпитаниците на „Св. Св. Кирил и Методий“ рисуваха под ръководството на техния учител по изобразително изкуство Атанас Стоянов, който е и един от изявените артисти в града. Всички участници, заедно с талантливи бургаски художници, рисуваха части от пъзел, а заданието бе свързано с екология, химия и опазване на околната среда. Той бе предварително създаден по идея на проф. Бенчев. Накрая всички части образуваха обща композиция, която ще бъде монтирана в едно от пространствата на университета.
Инициативата на двете висши учебни заведения е в изпълнение на сключения меморандум за сътрудничество помежду им от изминалата година. Предстои им и реализирането на съвместната магистърска програма с работно заглавие „Технологии на витража“. Освен доброто партньорство между тях, двата университета имат добрата практика да колаборират със средни училища, което обещава бъдещата реализация на средношколците.
Творческата работилница „Химията в света на изкуството“ има потенциал да се превърне в ежегодно събитие и да се провежда в по-широк мащаб.
















