Защо най-често се влюбваме през пролетта
Достатъчното производство на тези хормони кара хората да чувстват по-уверени и по-привлекателни
Както природата, така и хората „се събуждаме“ през пролетта. Слънцето започва да свети по-ярко, ние прекарваме много повече време навън, на чист въздух, извършвайки любимите си занимания и спортни активности. Не по-маловажно е, че сме далеч от всякакви екрани. Това съвсем закономерно повишава производството на хормоните на щастието – серотонин и допамин. Те са пряко отговорни за нашата самоувереност, добро настроение и усещането за радост от живота.
Достатъчното производство на тези хормони кара хората да чувстват по-уверени и по-привлекателни. Освен хормоналния баланс в организма, през пролетта започва и новият жизнен цикъл в природата. Това неминуемо събужда инстинкта ни за размножаване.
Все пак, човекът е представител на животинския свят и на подсъзнателно ниво ни ръководят същите инстинкти, както при животните. За това също има обяснение в хормоналния баланс. Отговорен за събуждането ни след „зимен сън“ е хормонът мелатонин, пряко свързан със светлата част от деня. Колкото повече светлина, толкова по-малко от хормона, който буквално ни приспива. Топлината, светлината, цветовете, които ни заобикалят, ни зареждат с повече оптимизъм и радост, а когато човек е усмихнат и позитивен, той привлича подобни емоции към себе си. Когато е топло, всичко сякаш става по-лесно, в това число и любовта.
















