НСИ анкетира 336 домакинства в област Бургас за използване на интернет и технологии
Проучването е част от европейската инициатива и се провежда паралелно във всички държави от съюза по единна методология, която гарантира международна съпоставимост на резултатите
На 10 април 2025 г. Националният статистически институт (НСИ) ежегодно започва анкетното изследване за използването на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата в България. Проучването е част от европейската инициатива и се провежда паралелно във всички държави от съюза по единна методология, която гарантира международна съпоставимост на резултатите.
В област Бургас ще бъдат анкетирани 336 домакинства, избрани по даден принцип. Те ще бъдат посетени от други анкетьори от отдел „Статистически изследвания – Бургас“, които ще се легитимират със служебна карта, издадена от Териториалното статистическо бюро – Югоизток.
Изследването включва въпроси за достъп и използване в интернет, участие в електронно управление, електронна търговия и други теми, свързани с дигитализацията, както и социално-демографски данни за домакинствата и лицата на възраст от 16 до 89 години.
Проучването в Бургаска област обхваща градовете Бургас, Айтос, Карнобат, Камено, Малко Търново, Каблешково, Поморие, Несебър, Созопол, Средец и Царево, както и няколко села, сред които Раклиново, Твърдица, Светлина, Русокастро, Медово, Каменяк, Люляково, Ръжица, Соколец, Костен, Манолич и Ново Паничарево.
Допълнителна информация за провеждане на изследването в област Бургас може да бъде получена на тел. 056/851 933 в отдел „Статистически изследвания – Бургас“.
Според резултатите от подобно проучване през 2024 г., 89.7% от домакинствата в региона са имали до интернет, а 82.0% от лицата на възраст между 16 и 74 години са използвали интернет ежедневно или поне веднъж седмично. Мъжете са показали минимално по-висока активност – 82.0% срещу 81.9% за жените.
НСИ ще използва събраните данни за изготвяне на национални и регионални политики, свързани с дигитализацията, достъп до електронни услуги и надграждане на инфраструктурата за интернет достъп.





















Защо ще ходят физически лица по къщите и ще се легитимирали с някакви карти, като в първия Digital ще направят поредните измамници перфектни "анкетьори"???
Във всяка една платформа събират данни и за статистически изследвания ("бисквитките"), защо не ползват данните от тях, а ще ходят на оглед по домовете на хората??
Покрай официалната версия за посещенията, дали няма и скрити задачи за събиране на данни, придобити в пряк, физически контакт с хората и евентуално някакви впечатления от домовете им??!