САЩ спасиха света от скок в цените: отказаха „зеления“ данък върху корабите

Цената на доставките на стоки по море щеше да се удвои, ако Тръмп не поряза климатичните истерици
Докато глобалните институции готвеха поредния климатичен удар по джоба на обикновения човек, Вашингтон дръпна ръчната спирачка. САЩ официално напускат преговорите за въвеждане на икономически мерки срещу емисиите от кораби, съобщава ESGnews.bg.
Плановете включваха „ценообразуване на въглеродните емисии“ при международния морски транспорт – механизъм, който би могъл да удвои цената на доставките на стоки по море. А когато корабите плащат повече – плащат и потребителите. Навсякъде. За всичко. От хладилника до кафето. Либерал-глобалистите, чиито издания дни наред не спряха да обвиняват Тръмп, че политиката му на новите мита щяла да увеличи цените на стоките и да ощети потребителите. Но пропускат факта, че чрез техните „зелени“ регулации за корабоплаването щяха да удвоят цените на международните превози, а оттам да ни ударят по джоба, когато отидем в магазина, на бензиностанцията, дори при куриерските услуги!
Вашингтон отхвърли идеята категорично: няма да участва в налагане на такси, които наказват корабоплаването въз основа на гориво или емисии. Така американците, волно или не, спасиха света от инфлационен цунамѝ още преди да е плиснало по крайбрежията на портфейлите.
Това означава, че за момента отпада опасността цените на стоки, внасяни по море – от телефони до дрехи и техника – да поскъпнат шоково заради т.нар. „зелен данък“.
Иронично или не, точно онези, които често са критикувани за индустриалния си отпечатък върху климата, се оказаха буфер срещу поредната вълна от глобални такси, облечени в екологичен PR.
















