По-високи обезщетения и стимули за ранно връщане на работа
Министърът на труда обяви Министърът на труда обяви финансова промяна, която ще облекчи семейството и пазара на труда
Министерството на труда и социалната политика (МТСП) подготвя необходимите промени, свързани с финансовата подкрепа за майките през втората от отглеждането на детето. Това състояние ясно по време на управлението представя отчета за първите 100 дни от служебния кабинет, на който социалният министър Борислав Гуцанов очертава приоритетите и постигнатите резултати.
„Искаме да увеличим обезщетението, което в момента е 780 лв. На второ място, но не по важност, искаме да увеличим процента от този помощник, който майките получават, ако се върнат на работа“, заяви министърът. В момента при завръщане на работа през втората година от майчинството се изплаща 50% от обезщетението. Предложението на МТСП осигурява този процент да се увеличи до 75%.
По думите на Гуцанов, промяната няма да натовари бюджета, а напротив – очаква се да доведе до спестяване на над 12 милиона лева, ако 10% повече от майките реши да се върне на работа. Освен фискалната изгода, целта на реформата е да подобри конкуренцията на трудовия пазар, като активира младите кадри и съкрати дефицита на работната ръка.
Социалният министър обяви и дългоочакваното увеличение на пенсиите, което влиза в сила от 1 юли. Благодарение на прилагането на т.нар. „швейцарско правило“, възнагражденията на пенсионерите ще се повишат с 8.6%. Гуцанов подчертава, че за най-уязвимите пенсионери е осигурена допълнителна подкрепа около Великденските празници.
Важен акцент в изказването му бе и новата политика в грижата за хората с увреждания. За първи път 2000 души ще могат да се използват от високотехнологични помощни средства, които ще избират сами чрез ваучерна система. „Става дума за реален шанс за достоен живот и независимост“, посочи Гуцанов и добави, че целта е тази политика да стане устойчива и държавно финансирана.
В рамките на Плана за възстановяване и устойчивост се осигурява обновяване на 81 дома за възрастни хора – бавна стъпка, каквато не е достигната. „Ще осигурявам по-добри условия за нашите родители и баби и дядовци, така както заслужават“, увери министърът.
Всички 250 общини, които предоставят делегирани социални услуги, ще имат възможност да закупят електромобили със зарядни станции. „Тези превозни средства няма да служат на кметовете, а на хората – за социални услуги“, категоричен бе Гуцанов.
Министерството активно работи и за защита на децата от модерните зависимости. Националната кампания на Държавната агенция закрила на детето вече е достигнала до над 3600 ученици в цялата страна. В нея участват популярни спортисти и медицински специалисти, а фокусът е върху превенцията на използването на дизайнерска дрога, вейпове и райски газ – явления, които според Гуцанов се превръщат в „бич за обществото“.
Особено тревожна е статистиката, че над 200 000 млади хора в България са готови да работят без трудов договор. За да противодейства на тази практика, МТСП започва информационна кампания в университетите в партньорство със студентските съвети. Цел е да се повиши информираността относно правата на младите хора – не само по отношение на пенсиите, но и по обезщетенията за майчинство, болнични и безработица.
„Това не е просто отчет за 100 дни. Това е заявка за сериозна, дългосрочна социална политика“, обобщи министър Гуцанов.


















