Мирослав Боршош отчете първите 100 дни начело на Министерството на туризма: „Работихме на 100%“
Посочиха се и приоритетите за следващите месеци
Министърът на туризма Мирослав Боршош обобщава постиженията на ръководеното от него ведомство в рамките на първите 100 дни от началото на мандата. В изявлението пред медиите той изразява увереност, че добавените приоритети и конкретните действия през този период доказват „работа на 100%“ и посочват ясна посока за бъдещи инициативи.
На първото за годината заседание на Националния съвет по туризъм, на което се получава широка подкрепа за работата по ключови приоритети – законодателни промени и засилено партньорство с местната власт. В тази връзка министерството продължава дейно участие в процеса по промени в Закона за туризма. Бяха установени срещи с представители на екскурзоводския сектор и обсъдени мерки за подобряване на подобряването на услугите. Проведена бе и специална среща с кметове и бранша по въпросите на националните курорти.
Министерството създава две междуведомствени работни групи – едната с фокус устойчивото развитие на планинския туризъм, която поставя акцент върху бъдещето на Витоша и новия план за управление на природния парк, а втората с мисията да стимулира административните пречки пред чрез сектора за координация по издаване на туристически и работни визи.
Активна подготовка тече за летния туристически сезон. В рамките на посещението във Варна и Бургас Боршош и екипът му се обсъдиха с местната власт и контролните органи са необходими мерки за пълна координация с оглед на очакванията за засилен туристически поток през 2025 г.
На международното министерство се реализира реална имиджова кампания в България по каналите National Geographic и 24 Kitchen, както и партньорство с Mastercard за по-задълбочен анализ на туристическите потоци. Предстои международен инвестиционен форум, посветен на медицинския, СПА и уелнес туризъм, организиран съвместно със Световния съвет за пътуване и туризъм (WTTC).
Министърът подчертава и успеха на страната ни при защитата на българската позиция по новата европейска Директива за пакетните пътувания, където бе постигнато почти пълно единодушие в подкрепа на премахването на спорния член 5а.
В рамките на месеца в София бяха приети трима кандидати за поста генерален секретар на Световната организация по туризъм (UN Tourism) – Глория Гевара, Хари Теохарис и настоящият секретар Зураб Пололикашвили. Всеки от тях представя своята визия за развитието на организацията и глобалния сектор.
Министерството задълбочи контактите си с международни партньори. Проведени бяха срещи с Германо-българската индустриално-търговска камара и Френско-българската търговско-индустриална камара, където бе постигнато съгласие за популяризирането на българския туризъм на ключовите европейски пазари. Също така, бяха установени разговори с депутати от Германия, Австрия, Италия, Хърватия, Азербайджан, Албания и представители на Чешкото посолство.
Силен акцент е добавен върху развитието на винения туризъм. България е домакин на 16-ото издание на международния конкурс Concours Mondial du Sauvignon в Бургас, където страната спечели 3 златни и 17 сребърни медала. Подготвя се и домакинството на Деветата глобална конференция за винен туризъм на UN Tourism този есен в Пловдив. Министерството на подкрепата и събитието DiVino TOP 50.
Във вътрешен план Боршош посочи редица успешни инициативи – от дискусии в парламента за рекламата на регионите и правила за туристически маршрути, до конкретни действия с общини като Костенец, Видин, Белоградчик, Чупрене и Благоевград. Темите включват утвърждаване на регионите като здравни и природни дестинации, както и развитието на планинския и вътрешен туризъм.
Министърът провежда срещи с представители на ключови браншови организации – АБТТА, Българската асоциация за туризъм, Асоциацията на къмпинга, както и иновативни компании като HomeBG – Smart Tourism и КреаТех България, с които се обсъдиха проекти за дигитализация и екологично управление в туризма.
Боршош съобщи и за започване на действия по създаване на специализиран инспекторат за контрол по Черноморието, след сигнали за незаконно бетониране. Активен диалог се води и с екологичната организация „Син флаг“, като се работи по програма за устойчиво управление на плажовете и хотелите.
България взе участие в най-значимата платформа за туризъм и инвестиции в Югоизточна Европа – New Deal Europe Marketplace & Forum 2025 в Лондон, а в страната се провеждат събития като изложението „Ваканция & СПА Експо“ и затруднен форум, посветен на присъединяването на България към еврозоната.
В заключение, министър Боршош обяви, че вече се водят разговори за провеждане на национална конференция, посветена на фестивалния туризъм, в рамките на „Варненското лято“, и подчертава, че амбицията на министерството е чрез устойчиви политики и модерни партньорства да превърне туризма в реален двигател на икономически растеж.





















