Изкуството като мисия: Проф. Борислава Танева с авторски концерт за деца на Младежкия фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас
Проф. Танева е личност с ярка мисия – да създава, обучава и вдъхновява
На 18 май от 19:00 часа сцената на Културния дом на нефтохимика в Бургас ще посрещне една от най-отдадените фигури в съвременната българска музикална педагогика и композиция – проф. Борислава Танева.
Нейният авторски концерт, посветен изцяло на музикалното творчество за деца, е част от второто издание на Международния младежки фестивал „СОЛиСиМи“, който се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
Проф. Танева е личност с ярка мисия – да създава, обучава и вдъхновява. Със завиден опит като педагог, пианист и композитор, тя посвещава голяма част от творческия си път именно за създаване на музика за най-младите – не като компромис, а като съзнателен и дълбоко хуманен избор.
„Искрено се радвам за всеки концерт, представящ творчеството ми за деца, което е основната ми посока“, каза проф. Борислава Танева
Въпреки, че често се подценява като жанр, музиката за деца е изключително деликатна и отговорна територия. Тя не само изисква талант, но и способност за съпреживяване, разбиране и уважение към света на детето.
За проф. Танева, създаването на такава музика не е просто избор, а призвание.
„Да правиш музика за деца е нещо красиво и благородно. Това са първите допири на детето с изкуството – там няма място за посредственост“, каза проф. Борислава Танева
Концертът й в Бургас ще представи един пъстър и многообразен музикален свят, в който солови пиеси, камерна музика и специално създадени концертни форми се преплитат в обща концепция – детето като творец, като музикант, като активен участник в процеса.
В изпълнението на произведенията ще се включат ученици от Националното музикално училище в Бургас, както и детската вокална група „Морски песъчинки“ с ръководител Милена Добрева.
Публиката ще има възможност да чуе както солови пиеси за пиано, така и камерни състави, изпълнявани от ученици в гимназиален курс. Сред тях се открояват имената на пианистката Вержиния Спиридонова, цигуларката Димана Панчева и Антония Кодева (фагот), Катрин Георгиева (пиано)
Специален акцент в програмата са наречените „концерти-пиколи“ – миниатюрни инструментални концерти за дете-солист и камерен оркестър. Тези произведения, които проф. Танева нарича „умален модел на голям концертен жанр“, дават шанс на малките изпълнители да музицират в оркестрова среда още в ранните етапи на своето развитие. Това е както артистично, така и психологически изключително значимо преживяване за едно дете.
Изпълнението ще бъде поверено на Хасковския камерен оркестър, който отново гостува на фестивала след участието си в първото издание преди година.
Сред най-очакваните моменти е премиерата на „Токата пикола“ – нова композиция за две пианистки, лауреатки на конкурса Viva Piano, създадена за деца-непрофесионалисти.
„Тези децата свирят с удоволствие. Те също имат право на сцена, на изява. Това беше моят отговор като композитор – да напиша нещо специално за тях“, каза проф. Борислава Танева
„СОЛиСиМи“ се провежда за втора поредна година, но вече се утвърждава като изключително важно културно събитие за младите таланти в България, подчерта проф. Танева, за която това не е просто фестивал, а необходима платформа за изява на деца.
„За съжаление, почти няма фестивали, насочени към децата. А всяко дете иска да пее, да танцува, да рисува… тази естествена потребност към изразяване трябва да се подкрепя. Изкуството на мислене, въображение, култура. Ако го няма, все едно сме още в пещерите“, каза проф. Борислава Танева
Според нея изграждането на публиката и културните навици започва от най-ранна възраст. Ако детето свикне да посещава концерти, изложби, театър – ще го прави и като възрастен, а отговорността за това не носи само училището, но и семейството, категорична е тя.
„Ако едно дете вижда как баща му чете книга – ще посегне към книгата. Ако не вижда това – най-вероятно няма да го направи. Така е и с изкуството“, каза проф. Борислава Танева
Концертът на проф. Борислава Танева е не просто част от фестивалната програма – той е демонстрация на философия, в която детето не е зрител, а съавтор на културното преживяване.
Това е и основната стойност на събитията като „СОЛиСиМи“ – да открият младите таланти, да ги вдъхновят и да ги запознаят с най-високите плодове на човешката цивилизация.
„Не е нужно едно дете да стане професионален музикант. Но ако му помогнем да запази интереса си към изкуството – то оттам нататък ще дойдат само хубави неща.“, каза проф. Борислава Танева.


















