Има как да се стимулира кръводаряването и да се подсигурят резерви в национален мащаб

Здравеопазването е абсолютен приоритет на Община Бургас и ключов ресорен отрасъл, казва д-р Лидия Стефанова
Д-р Лидия Стефанова е общински съветник от ПП ГЕРБ и председател на Комисията по Здравеопазване в местния парламент. Завършила е Медицински Университет - Варна, където по-късно придобива и специалност "Обща медицина". Притежава и втора магистратура по „Здравен мениджмънт и управление на здравните грижи“. Владее писмено и говоримо английски и руски език. Притежава богата експертиза, която е утвърдила с дългогодишен трудов стаж на различни позиции - и като общопрактикуваш лекар, и като експерт в РЗОК, и във фармацевтична компания, и в болнични структури -тясноспециализирана в кардиологията и многопрофилна болница като Административен Директор. С придобития опит тя добре познава проблемите на доболничната и болнична помощ, преминавайки през всички нива в здравеопазването. Понастоящем работи в УМБАЛ “Дева Мария“ - Бургас - болница с традиции в качеството на предлаганата медицинска грижа и емпатия към Пациента. Участва активно в обществения живот на града и всички проекти, касаещи ресор "Здравеопазване".
- Д-р Стефанова, винаги сте защитавали каузата, че съхранението на човешкия живот е общочовешка, надпартийна мисия и трябва да обедини всички усилия.
- Кръводаряването е висша форма на взаимопомощ, водена единствено от чувство на състрадание и съпричастност, които съм убедена, че всеки един от нас притежава. Изключително доброволен акт, но с безценен резултат и спасени милиони животи годишно. Проблемът обаче, който е назрял, е че прибягваме към кръводаряване едва, когато нуждата е непосредствена. Разбира се и когато при добро промотиране и създадена организация се проведат кампанийно благотворителни акции под надслова:„Дари кръв, спаси живот“. Тези активности са изключително полезни и трябва да продължат, но трудно могат да подсигурят стабилен резерв и бърза реакция при възникнала остра необходимост.
- А какъв е работещият механизъм в това отношение?
- Провела съм хиляди разговори с близки на пациенти, изпаднали в остра необходимост от кръвопреливане или такива с хронични страдания, като таласемия, изискващи ежемесечно кръвопреливане и нужда от 4-ма донора в същия порядък. Болката е голяма. Нуждата е крайна. Понякога, нерядко, желаещи да дарят кръв се намират, но те са неподходящи за донорство по установените критерии. Работещ механизъм, според мен, би било даряването на кръв да се осъществи не само, когато сме в остра необходимост - ние или наши близки, и не само кампанийно. Нека се даде възможност на всеки от нас да дари, когато е в добро здраве и в кондиция. Тогава, когато може спокойно да се осигури пълен технологичен цикъл на вземане, диагностика, преработка, съхранение, контрол на качеството и необходимата експедиция. Получената кръв и кръвни продукти ще се описват като дарени на посочено лице, включително и за себе си, съхранени и използвани от самия дарител (или посочено лице), когато възникне нужда от кръвопреливане. За щастие такава може и никога да не настъпи, но кръвния резерв във всеки център по трансфузионна хематология, като кръвна банка, ще се възстанови и кръвните центрове ще разполагат с количества, когато в същия момент някой друг изпитва необходимост.
- А къде ще се съхранява информацията за акта на кръводараряването, неговата повторяемост, количество?
- В личното електронно здравно досие на всеки един от нас. Информацията е достъпна както за всяко здравноосигурено лице до собственото му досие, така и за всяко лечебно заведение на територията на страната. Всяко движение като даряване или използване на сак кръв следва да се регистрира и следи. Такова подсигуряване смятам, че ще одобри всеки. Инстинктът за самосъхранение е безусловен. Естествено, всяко начинание трябва да се предложи като информирано решение за всеки от нас, още преди да е пациент, когато сме здрави, на възраст между 18 и 65 години.
- Освен това отдавна са известни и ползите за самия кръводарител.
- По правило загубата на 450 мл кръв стимулира процес на обновяване на кръвните клетки, за да компенсира намаленото количество, а така се увеличават защитните сили на организма, намалява рискът от сърдечно-съдови и онкологични заболявания. Количеството кръв се възстановява за по-малко от 24 часа, качествено - за около 3 седмици. Здрав индивид може да дарява до 4 пъти годишно (за жени) и 5 (за мъже). Представете си количеството кръв и кръвни продукти, които могат да се набавят и какъв резерв може да се натрупа! Даряваш в своя полза, но за времето, когато ти е нужна, а в останалото време всеки център по трансфузионна хематология разполага с този ресурс! Собственото благоденствие е подсигурено, човешкият живот, непосредствено изложен на опасност - спасен!
- Това, което предлагате, ще подпомогне ли работата на новия кръвен център в Бургас?
- Искрено се надявам тази година филиалт в Бургас за трансфузионна хематология към Стара Загора да се обособи най-после като самостоятелен център! Това е инициатива, подета от бургаски народни представители от ПП ГЕРБ и аз я подкрепям изцяло! Обнародвани са промените в Правилника за устройство и дейността на центровете за трансфузионна хематология, направени от Министерството на здравеопазване и вярвам, че сме на прага да се осъществи. Обособяването на настоящия филиал като самостоятелен е необходимост, формирала се от вече много години, повече от 28. Не само, но особено през летните месеци, в разгара на туристическия сезон, населението на Бургас се увеличава неимоверно много. По данни на НСИ към декември 2022 г броят на постоянните жители на Бургас е 289 254, което нарежда градът на 4-то място по численост в страната след София, Пловдив и Варна. Здравеопазването е абсолютен приоритет на Община Бургас и ключов ресорен отрасъл. Привлечени са инвестиции за високотехнологична апаратура, разкриват се нови специалности в същия сектор в Бургаския Държавен Университет „Проф. Асен Златаров“, компетентни специалисти издигат качеството на медицинските грижи на европейско ниво. Това предложение за подсигуряване на резерв от кръв и кръвни продукти вече е споделено с някои от бургаските народни представители в настоящия парламент и срещна истинско одобрение. Разбира се, когато и ако се предложи в парламента на останалите народни избранници като законотворци, ще подлежи на обсъждане и гласуване. Искрено вярвам, че ще се поеме щафетата, ще се оцени идеята по достойнство и ще се убедят всички депутати в нейната ефективност. Тази промяна касае работата на центровете по трансфузионна хематология в цялата страна и затова промяната трябва да се възприеме и въведе от законодателния орган на страната.



















