Хаос с имоти край Черноморец, кметът Рейзи поискал 48 хил. лв. за градинка с лук
Десетки собственици и наследници на имоти край морето водят бой за всяко парче земя във вилната зона край Черноморец, община Созопол, която вече наподобява цял град. Проточили се с години дълги съдебни дела и непрекъснати спорове буквално разкъсват селището, намиращо се в местността Митков мост, което в момента ври и кипи като кошер. Имотите са атрактивни, край морето са с живописна гледка и се простират между Черноморец и военна база „Атия”, чието застрояване избухна мощно преди повече от пет години. Редом до малките спретнати барачки се извисиха и огромни строежи. Собствениците на някои от тези палати получиха тази седмица предупреждение, че РДНСК влиза с багери да ги събаря, ако те сами не срутят къщите си. Гледката в момента там е плачевна, тай като част то тях рухнаха. Сред купища стърчащо желязо, тухли и бетон се въргалят в прах бюра, легла, покъщнина. Причината за целия екшън, разиграващ се на тази територия всъщност, е продължаващи с години бюрократични недоразумения. „Не се е родил още човек, който ще оправи тези земи и ще реши вечния спор”, коментира възрастен жител на Черноморец.
В района къщите падат една след друга, причината е дългогодишната война между наследници и ползватели на земята
|
Проблемите с тези няколко декара златна земя ескалираха преди дни заради съборените постройки, има още в черния списък. „Направо ни се къса сърцето като виждаме как се руши”, коментираха Тома Пеев и Рада Димитрова, които са от Бургас, но често ходят на бунгалото си в местността (виж видеоматериала). Те са свидетели на начина, по който е започнало раздаването на имотите там и тяхното застрояване от самото начало на заселването на района, та до днес. Двамата си имат градинка, разположена върху площ от 600 кв.м. , на която сеят лук, домати и други, обичат да ходят на спокойствие край морето през почивните дни. Не са се полакомили да издигнат истински палат, а са направили съвсем малка дървена барака. „Тук сме от повече от 40 години, децата ни пораснаха тук. Тогава тези земи ни ги даваха по параграф 4, след това обаче изведнъж се появиха лъженаследници, на които поземлената комисия буквално им беше раздала имотите. Това даде право на много хора да имат претенции към земи, в тези времена всеки уреждаше някого”, казаха двамата възрастни хора. Те са спокойни, защото са водили дълга и успешна съдебна битка и са успели да закупят мястото си. „Преди години кметът на Созопол Панайот Рейзи ни искаше 48 хиляди лева за това парче земя, представяте ли си, че и тази сума трябваше да обжалваме в съда. Оказа се, че начинът, по който изчислява Общината сумата отдавна е отпаднал”, разказаха хората.
Срутени къщи, стърчащи железа и погубена покъщнина са резултатът от битките за имотите, водени над 10 години |
Всъщност хаосът е настанал след 1990 година, когато влиза в сила новият Закон за реституцията. Тогава всеки е започнал да дърпа спорната земя към себе си.
И докато всеки пази своя имот в Митков мост, хората в Черноморец поведоха още една битка, за да запазят земеделските си земи. Местни жители масово негодуват, че имат имоти, които са забелязали, че се обработват от кооперации, с които нямат сключен договор и никой не им плаща рента. Местните жители масово са възмутени, пишат по този повод писма до различни инстанции, но все още решение на проблема няма.
„Кооперациите, които обработват земите около Черноморец са три – от Карнобат, Ямбол и Стара Загора. Когато имотите пустееха, жителите негодуваха, сега, когато се обработват – излезе друг проблем. Нека всеки, който види, че земята му се оре – да отиде при собственика на кооперацията и да подпише договор за една година, никой няма да откаже 20 лева рента на месец.”, коментира кметът на крайморското селище Добри Добрев..
Върна на Бургас всичко, пък нас само ни лъже.