Поклонически туризъм ли? С тайна договорка Созопол остава битак
Срещу тези витрини, в църквата „Св.Георги“, са мощите на Св.Йоан. „Имаме си негласно разбиране - хората трябва да изкарат някой лев“, казва кметът Панайот Рейзи
13 Април 2012, Петък, 13:32 ч.
Автор: Бесове..бгПанайот Рейзи няма да разчиства улици от циганските сергии и не му пука колко милиона наля държавата за развитие на културен и религиозен туризъм, даже готви кметски бунт срещу закон
Созополският кмет Панайот Рейзи, който този мандат управлява от името на ГЕРБ, се скара на общинските съветници, които искат да забрани витрините, стативите със закачалки и дрехи, както и хладилниците по калдаръмените улички на Стария град, задръстващи движението на туристите. От това лято градът става столица на религиозния и културен туризъм, но гостите ще продължат да пъплят между циганските сергии и да не виждат нищо от древната архитектура, защото се оказа, че кметът имал негласно споразумение.
„В Стария град магазините са превзели тротоарите и пречат на културния туризъм, не се вижда нищо, даже и табелите с маршрутите за гостите на града – трябва да разчистим“, предложи съветникът Христо Бардуков, който смяташе поне да започне дебат за слагане на някакъв ред.
„Имаме си негласно разбиране, и без това нашите тротоари тука са улици – казали сме където има магазин да си вадят витрините и хладилниците. Който има магазин няма да му е приятно да е вкаран само вътре. Криза е – хората трябва да изкарат някой лев. То и главният архитект разсъждава като вас, ама аз не разсъждавам така – да я приключваме тая тема“, отсече Рейзи в залата, независимо че вътре имаше журналисти. Той отхвърли и искането да се регламентира часова зона за зареждане на магазини и заведения, за да се избегнат сблъсъци по тесните улици. Рейзи припомни, че такава зона имало навремето и когато той станал председател на Общинския съвет преди три мандата, първото нещо, което свършил, било да върне старото безконтролно положение.
Само през 2011 г. държавата наля над 1 млн.лева собствени пари за превръщането на Созопол в българския Йерусалим. Разкопките продължават, парите от МС също продължавмат да текат, тъй като градът е любима дестинация на министър Симеон Дянков – той смята да го дава за пример как се печели от туризъм – културен и религиозен.
Като истински кмет за пример от управляващата партия, Панайот Рейзи показа мускули и на Народното събрание, което готви изменение на закона за устройство на Черноморското крайбрежие – за още по-строгото ограничаване на строителството в т.нар. Зона А. Според Рейзи Созопол, погледнат отгоре, попадал изцяло в тая зона и това щяло да съсипе общината. Рейзи дори повежда черноморските кметове на бунт срещу предстоящите законови промени и ги вика на среща на 17 април от 11.00 ч.в х-л „Приморец”в Бургас.
На срещата той щял да представи аргументите си против чл.10, ал.З, т.2, 3 и новосъздадена т. 6 от Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.
Ето и аргументите на Панайот Рейзи: Разрешаването на строителството в охранителна зона „А" е регламентирано с поправка в Закона за устройство на черноморското крайбрежие от януари месец 2008 г., с която на практика строителството в тази зона се ограничава, а параметрите на застрояване значително се занижават. С тази поправка проблемът с презастрояването на т.нар. „първа линия„ от черноморското крайбрежие се разреши.
На съветника Георги Янев хич не му пука, че улици и тротоари са превърнати в битак, по време на дебатите той си търгува в интернет
|
Запазването на параметрите на застрояване в охранителна зона „А" за общини с влязъл в сила Общ устройствен план и пълната забрана за строителство в същата зона на териториите на общини, за които не е налице влязъл в сила общ устройствен план, поставя отделни общини в изключително неравностойно положение спрямо други, макар за много от тях, както и за Созопол, общия устройствен план да е отдавна изготвен, но процедурите по съгласуване се проточват необосновано дълго във времето.
Забраната за строителство в охранителна зона „А" ще доведе до отлив на инвеститори, туристи и купувачи на обектите, построени на „първа линия„.
Нарастващата тенденция за търсене и покупка на имоти на „първа линия„ от руски граждани ще спре. Това ще доведе до увеличаване на безработицата, съответно общините ще се лишат от приходи от административни такси, а местното население ще се лиши от възможността да обслужва една платежоспособна група туристи и инвеститори.
Направените инвестиции за закупуване на терени, проектиране и строителство на хотели и комплекси тип „ апартаменти „, базирани на разрешеното строителство в охранителна зона „А" при разрешените параметри на застрояване в тази зона ще се окажат изключително нерентабилни, което като цяло ще доведе до ликвидиране на строителния отрасъл в зоната на черноморското крайбрежие, който въпреки всичко имаше шанс да бъде стабилизиран.
На база гореизложеното сме категорично против внесените промени със Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на черноморското крайбрежие и по специално промяната в чл.10, ал.З, т.2,3 и новосъздадена т. 6.
Предлагаме да останат текстовете относно тази материя, регламентирани с изменението на Закона за устройство на черноморското крайбрежие от 2008 г., определящи параметри на застрояване в зона „ А „ и за селищните образувания и територии с невлязъл в сила общ устройствен план, както следва: 20% плътност, кинт 0,5, кота корниз 7.50 м., озеленяване 70%.
Убедени сме, че запазването на досегашния ред за застрояване в охранителна зона „ А „ ще доведе до стабилизиране на българската икономика и плавно излизане от дълго продължаващата финансова криза.
На първо място следва да отбележим, че с настоящата редакция на Закона (с последна редакция извършена едва преди 2 години) достатъчно детайлно и с нужните рестрикции се уреждат специфичните обществени отношения свързани с Черноморското крайбрежие.
По съществото на предлаганите изменения отправяме следните коментари и предложения:
1. Правилно се създава детайлна уредба на реда за отдаване на морските плажове под концесия.
2. Сред обектите забранени за изграждане в Зона „А” следва да бъдат включени автомагистрали и пътища от републиканската пътна мрежа 1 и 2 клас. По отношение на вече изградени и съществуващи такива, същите следва да бъдат приети за граница на охранителна зона „А” съгласно ЗУЧК. В този смисъл следва да се помисли за съответно изменение на чл. 10, ал. 1 ЗУЧК, като освен чисто геодезическия подход (ивица с широчина 100 м, измерена по хоризонтала от границите на морския бряг или на морските плажове) да бъдат отчетени и измененията, резултат от човешка дейност – изградени и въведени в експлоатация автомагистрали и пътища от републиканската или местната пътна мрежа до 4 клас. В случай, че последните отстоят на разстояние по-малко от 100 м. от границите на морския бряг, същите се приемат за граница на охранителна зона „А”.
3. В Преходните и заключителните разпоредби на ЗУЧК предлагаме следния текст:
„Изискването на чл. 17 за наличие на влязъл в сила общ устройствен план не се прилага до влизане в сила на такъв ако подробните устройствени планове за съответните имоти не противоречат на действащите териториални устройствени планове или предвижданията на общите устройствени планове, или за части от тях, на общините, в които се намират имотите.”
Във връзка с предходното предложение и отново в преходните и заключителните разпоредби на ЗУЧК предлагаме и съответно изменение в Закона за горите:
„Изискването на чл. 73, ал. 1 т. 3 и 4 и ал. 4 за наличие на влязъл в сила общ устройствен план не се прилага до влизане в сила на такъв ако подробните устройствени планове за съответните имоти не противоречат на действащите териториални устройствени планове или предвижданията на общите устройствени планове, или за части от тях, на общините, в които се намират имотите.”
В категории:
Созопол
За тези, които нямат време: лесен и вкусен десерт за броени минути
ХО-ХО-ХО: Топ 5 на семейните коледни филми!
Плащаш с карта - НАП ти връща 500 лева
5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов
Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Toвa ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa
Народът масово купува имоти, отчитат ръст с близо 30 % на отпуснатите кредити
25/12/2024, Сряда 22:20
3
5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов
25/12/2024, Сряда 22:00
1
5 признака на идеалния жена през очите на мъжа
25/12/2024, Сряда 21:40
1
Коя е най-силната жена в зодиака
25/12/2024, Сряда 21:20
1
За тези, които нямат време: лесен и вкусен десерт за броени минути
25/12/2024, Сряда 21:00
0
Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Toвa ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa
25/12/2024, Сряда 20:40
0
ХО-ХО-ХО: Топ 5 на семейните коледни филми!
25/12/2024, Сряда 20:20
0
Сбъдна се мечтата на жителите на село Ливада, улиците им вече ще имат имена
25/12/2024, Сряда 20:00
1
Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда
25/12/2024, Сряда 20:00
0
Вижте как се увеличаваше минималното възнаграждение по години
25/12/2024, Сряда 19:25
1
Плащаш с карта - НАП ти връща 500 лева
25/12/2024, Сряда 18:49
8
Папата призова за мир: Нека замлъкнат оръжията, животът е свещен
25/12/2024, Сряда 18:00
5
По отношение на несъгласието му с готвените промени,кметът е прав. Става въпрос за бизнеса, за развитието на региона и поне веднъж управляващите да се съобразят с туристическите общини,защото оттам идват милиардите приходи в държавната хазна.
Например: Да увеличат драстично цената на така нареченото "тратоарно право" и контрол, тогава вероятно ще отпаднат циганските сергии, без да се забравя, че трябва да има и собствени приходи в бюджета!