Заради кариерата в Каблешково, Слънчев бряг може да остане без вода
Има три сериозни опасности, които крие тази кариера, но нека да чуем всички аргументи и гражданите да вземат решение - на референдум през януари
Кметът на Поморие Иван Алексиев се присъедини към протеста на жителите на Каблешково, които се противопоставиха на предложението за разкриване на каменна кариера край градчето.
Сагата започва още през 2008 година, когато е направено първото инвестиционно предложение за концесиониране на находището за подземни богатства.
Местната общност се противопоставя и идеята е замразена до 2013 година, когато отново се появява на дневен ред и е спряна с подписка. През 2024 година варненска фирма подава ново искане за разработка на кариерата край Каблешково.
Стотици жители скочиха срещу предложението и Общинският съвет на Поморие гласува провеждането на местен референдум на 5 януари. Днес започва и информационната кампания.
Въпреки това, решението на местния парламент е обжалвано в Административния съд, а магистратите имат тежката задача да разгледат казуса не само от правна гледна точка, но и от прагматична, тъй като кариерата заплашва бъдещето на Каблешково и туризма по Южното Черноморие. (ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ В НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ)
- Г-н Алексиев, намираме ви на пл. Тройката в Бургас, на протест. Какво се случва?
- Това е инициатива на жителите на Каблешково. Аз съм тук, за да ги подкрепя в протеста им против кариерата. Тук са и общински съветници от Поморие, както и председателят на местния парламент.
- Общинският съвет на Поморие има решение по този казус, доколкото ми е известно?
- Решението на ОбС е следствие на искането на жителите на Каблешково, подадено от техния кмет, за провеждане на референдум. Проведе се общоградско събрание, на което присъстваха над 1000 човека и то беше обявено по надлежния законен ред. Гражданите имат право пряко да участват в управлението и тяхното решение беше за провеждане на референдум, който да покаже тяхното мнение и да сложи край на тази тема, която се влачи от 2008 г.
- Как реално започна всичко с тази кариера?
- Първото искане за кариера на територията на Малка Биберна е от 2008 г. Хората тогава се противопоставиха и процесът беше спрян. През 2013 г. отново имаше същото предложение, последвано от подписка против и отново беше спряно. Стигаме до 2024 г., когато пак се иска същото - 16 години след началото. Затова хората казват: "Да направим един референдум и да приключи темата."
- Какво се случва реално?
- Искам да подчертая, че областният управител проф. Мария Нейкова, която обяви решението за кариерата за незаконосъобразно, е абсолютно права, стъпвайки на закона. Законът за подземните богатства ясно казва, че отдаването на концесия е в правомощията на министъра на енергетиката. Този референдум засяга държавна тема, а не местен въпрос. Но ако погледнем реално, границата на тази концесионна територия, която е над 300 декара, е на едва 400 метра от къщите на хората. Знаем как се добиват подземни богатства и инертни материали - чрез експлозии. Когато започнат тези гърмежи, къщите на хората на 400 метра ще се напукат, а някои могат и да паднат.
- Това означава, че проблемът изведнъж става местен...
- Точно така. Тогава всички ще се обърнат към кмета с въпроса "Какво се случва?" Затова ние стъпихме на Закона за прякото участие на гражданите в управлението. Друг голям проблем е, че на 200 метра от потенциалната кариера се намира резервоарът за питейна вода на Каблешково. Ако резервоарът пострада от гърмежите, водата ще залее Каблешково, създавайки още по-голям местен проблем.
- Близо е и деривацията "Камчия"...
- На едва 400 метра от кариерата минава деривация "Камчия" - водопроводът, който захранва Бургас и Слънчев бряг. Ако това стане през лятото и Слънчев бряг остане без вода, ще възникне международен скандал. Посланиците идват всяко лято преди активния сезон, за да видят дали комплексът е готов да посрещне техните сънародници. Освен това, тежките машини ще разбият местната инфраструктура, а защитените територии ще бъдат нарушени. Хората са тук днес, за да защитят своето право да имат мнение и да призоват съдиите да разгледат реалната ситуация на терен, а не само формално закона.
Ха-ха-ха-ха! Вицът на деня! И новородени ли драскат вече тук?!
21 vek nqma kanalizaciq tozi 'grad'!
ПОДКРЕПЯМ КМЕТА.
БРАВО.
ДА ИЗЛЕЗЕМ НА УЛИЦАТА И ДА ГИ ПОДКРЕПИМ.
Наистина всички карстови извори в България бяха изкупени от ев.р.и и ар.би.
Всеки един турски външен министър досега е бил хидро-инженер. Апетитите им са големи. Искат да ни изселят и подменят като народ, а на наше място ще дойдат други.
Разпродадохме си земята чрез бонови книжки /да, онези зелените/ и подставени лица - вълци в овчи кожи.