Иберийският полуостров се завръща към нормален живот
По информация на испанските власти, в момента 87% от електрозахранването е възстановено
Испания и Португалия преживяха най-мащабното прекъсване на електрозахранването в съвременната си история, което остави милиони хора без ток, интернет, телефонни връзки и достъп до основни услуги като банкомати и градски транспорт. Причините за безпрецедентния срив все още се разследват, като властите засега отхвърлят хипотезата за кибератака и посочват като вероятна причина рядко атмосферно явление, довело до срив в електропреносната система, пише news.bg.
Причината за масовия срив се свързва с рядко атмосферно явление, наречено "индуцирана атмосферна вибрация", предизвикано от екстремни температурни колебания в Испания. Това доведе до силни осцилации в мрежовото напрежение и наруши синхронизацията между електрическите системи на Иберийския полуостров и останалата част от Европа, което предизвика верижна реакция от прекъсвания.
Според електроенергийния оператор Red Eléctrica в Испания около 15 гигавата мощност — приблизително 60% от националното електрическо потребление — са изчезнали само за пет секунди в 12:33 ч. местно време на 28 април. Сривът засегна основни градове като Мадрид, Барселона и Лисабон, парализира метрото, спря над 100 влака и доведе до хаос по гарите и автобусните спирки. В някои случаи спешните служби евакуираха пътници от блокирани влакове, а болници преминаха на аварийно захранване.
По информация на испанските власти, в момента 87% от електрозахранването е възстановено. В Барселона и околните населени места токът дойде още към 21 часа в понеделник, а метрото в каталунската столица работи без прекъсване през нощта. В Мадрид обаче стотици хора прекараха нощта на гари, тъй като влаковете останаха спрени, а други бяха принудени да чакат на дълги опашки по автобусните спирки. Кметът на Мадрид Хосе Алмейда обяви, че тази сутрин автобусният транспорт ще бъде безплатен.
Министерството на вътрешните работи обяви извънредно положение в осем области на страната: Андалусия, Мадрид, Кастилия-Ла Манча, Естремадура, Галисия, Ла Риоха, Мурсия и Валенсия. В тези региони учебните занятия в училищата са отменени, но сградите ще останат отворени за деца, чиито родители трябва да отидат на работа.
Интересно е, че при възстановяването на електроподаването Испания разчиташе на допълнителен ток от Франция и Мароко, което подчерта необходимостта от международно енергийно сътрудничество при мащабни кризи.
Макар че България не е пряко засегната от инцидента, случилото се е силен сигнал за уязвимостта на електропреносните мрежи в цяла Европа, включително и у нас. В условията на енергиен преход и увеличено използване на възобновяеми източници, подобни кризи показват нуждата от засилено управление на риска, стратегически резерви и засилено сътрудничество между държавите-членки на ЕС, за да се гарантира сигурността на електроснабдяването.



















