Изкуственият интелект се разви, но можете ли все още да разпознаете реалността в тези снимки
В идните месеци и години това умение ще става все по-ценно, за да не ставате жертва на пропаганда
Генерираните чрез изкуствен интелект изображения през последните 2-3 години започнаха да стават неразличими от реални снимки. Поне за простото око. Въпреки това наистина става все по-трудно да кажем кое е истинско и кое не е, а добавяйки към това, че вече има и видеогенерация, както и такава на звук - това става бомба със закъснител за всякакви пропагандни кампании.
В ерата на мисинформация как да различим кое е реално и кое генерирано, пита theepochtimes.com.
За щастие все още има няколко улики, които могат да помогнат на човек да се убеди в автентичността на дадена снимка. Сред тях са основно аномалии в изображението на хора, лош текст и неточност при текстурирането. Ето един списък от признаци, че дадена снимка е генерирана от изкуствен интелект, които да ви помогнат да се ориентирате:
1. Неестествено изглеждащи ръце, пръсти и като цяло крайници
Това е основният прознак, че дадена снимка е генерирана. Оказва се, че човешката ръка е изненадващо сложна за репликиране. Гледайте за странно изглеждащи непропорционални ръце в ненатурална позиция.
2. Странности в детайлите
Изкуственият интелект се затруднява да изобразява малки детайли, тъй като работи по метод, наречен stable diffusion, чрез който от практически шум, започва да добавя по слоеве нови и нови детайли. Проблемът е, че в последните пластове не съумява да е еднакво добър в различните елементи от картинката. Така че гледайте детайлите. Обикновено лицата на фона са размазани, някои крайници се вплитат един в други и т.н.
3. Перфектна кожа
Макар някои да се стремят чрез дигитална обработка да обезличават от дейтали кожата си, изкуственият интелект, поне засега, е неспособен да добави детайлите. Ако в дадена снимка кожата, особено тази на лицето, изглежда прекалено „чиста”, най-вероятно се касае за генерирана снимка.
4. Обекти в неестествени позиции и на недостъпни места
Изкуственият интелект има сериозен проблем да различава кое е земя, плоскост или повърхност. Затова много често предмети, поставени на плоскости, генерирани от ИИ, обикновено са в странни позиции. Някои например висят над повърхността, а други са вътре в нея. Трети пък се преплитат едни в други.
5. Текст, който няма особена логика
Едно от основните предизвикателства пред инженерите на ИИ е да успеят да накарат машината да генерира разбираем текст. Има напредък в тази сфера, но все още това е един от най-лесните начини да се разпознае, че дадена снимка е продукт на невронна мрежа. Гледайте към всичко, което има текст в снимката, за която се съмнявате. Ако видите неразбираеми букви, думи и т.н. - вероятно се касае за изкуствен интелект.
6. Нелогичност
Снимката представя ли ви събитие, което изглежда логично или възможно? Ако не - замислете се втори път. Малко е вероятно да видите мъж на камила, който държи котка, в центъра на голям американски град.
7. Прекалено размазан фон
В реалната фотография размазаният фон или т.нар. боке, е страхотен похват да изолираш субекта от околната среда. Проблемът е, че изкуственият интелект прекалява с това и така лесно може да се различи, че дадена снимка е генерирана, а не реална.
Макар на този етап тези 7 критерия да са достатъчни за разпознаване на фалшивото от реалното, трябва да се има предвид, че само в рамките на 2 години изкуственият интелект стигна до висоти, които никой не подозираше. В този смисъл той ще става все по-добър и по-добър в бъдеще, а начините да се разпознае кое е реално и кое не ще стават все по-малко. Много е вероятно съвсем скоро хората да трябва да разчитат на специализиран софтуер, за да са сигурни, че дадено съдържание е естествено, а не генерирано.
До оня ден споделяха едно AI видео където едни черници стават на птици и си мислиха, че това е вярно
Като цяло капацитета на този народ си личи по всяка една статистика и почти никой няма критично мислене
Каквото сподели леля му Станка, това е новият факт