Туроператорите пред колапс заради увеличението на ДДС, искат спешни мерки от кандидатите за депутати на ГЕРБ-СДС
От 1 юли данъчната ставка се увеличава от 9 на 20 %
Туроператорите буквално са пред колапс заради увеличаването на ДДС от 9 на 20 %. То влиза в сила от 1 юли – навръх летния сезон. Проблемът беше обсъден на среща, организирана от кандидатите за депутати на ГЕРБ-СДС за 2 МИР-Бургас, на която присъстваха Любен Дилов-син, който заема втората позиция в листата, Андрей Рунчев, както и депутатът Маноил Манев – който е член на вътрешната комисия в НС. Те бяха поканили представители на туристическия бранш, за да обсъдят с тях проблемите и какви мерки да се предприемат за решаването им. На срещата присъстваха и представители на общини в област Бургас – кметът на Приморско Иван Гайков, както и зам.-кметът на Поморие Янчо Илиев. Дискусията се проведе в хотел „България“ и продължи близо 3 часа.
„Първо искам да подчертая, че това не е предизборна среща. Коалиция ГЕРБ-СДС ще доминира по брой депутати във всички комисии. Затова искаме да насочим вниманието към това, което е най-важното в законодателно отношение. За да може да започнем веднага да работи, а не да се чака предаването на властта от един министерски съвет на друг, клетва на депутати и така нататък. А да видим има ли теми, които да бъдат вкарани веднага и които да зависят от парламента“, уточни Любен Дилов.
Най-наложаща се оказа темата за ДДС на туроператорите. Според Любен Дилов трябва да се мисли за компенсационен механизъм, защото няма технология, по която може да бъде променена данъчната ставка от 9 на 20%.
„Увеличението беше наложено от ПП в миналия мандат, не можахме да се преборим да остане 9 %. Това е за туроператорите. За ресторантьорите си остава 9 % до края на годината. И за новия бюджет ще бъде дискутирано по-широко как да се случат нещата. Но в този момент, при който са сключени договори за 9 %, а сега ще им влязат 20 от юли, ще причини 11 % реална загуба на маржовата печалба, която печелят туропраторите. Ще ги ощетим. Ще предложа на министерството на финансите да предложи вариант за компенсация, по реда, по който ще го направим, администратор ще бъде Министерство на туризма. Няма гръмки обещания, съвсем реални действия“, каза Дилов.
Туроператорът Иван Кирязов сподели пред кандидатите за народни представители, че е необходимо да се създаде център за управление на кризи, който да се занимава както с природните аномалии, така и с всички потенциални опасности за туризма.
Кметът на Приморско Иван Гайков от своя страна сподели идеята някои заведения да работят на патентен данък, например спрямо брой места, размер на обекта и т.нат., за да се намалят злоупотребите. Това мнение са изразили пред него от бранша.
„Както е при таксиметровия бранш – не може повече от определен брой автомобили, всичко останало е анархия и нелоялна конкуренция, влияе негативно върху развитието на туризма“, сподели още Гайков. Той изрази мнение и по отношение на Закона за шума и разказа за нелоаялни практики – очаквайте подробности по-късно във Флагман.бг.
Възможността за по-лесно наемане на работа на чуждестранните туристи, както и на децата между 14 и 18 г. бе друга основна тема, обсъдена на дискусията. Присъстващите изразиха мнение, че са необходими промени в наредби,
„Децата между 14 и 18 години, за да бъдат наети в семейни фирми, в бранша, в дуалното учение, в сферата на образовнаието и културата в сферата на туризма, трябва да се корекция на Кодекса на труда, да бъде закконно и да бъде в подкрепа на бизнеса. Например специализираните училища по туризъм, както всички останали училища, са до 15 юни, но сезонът вече е започнал. Трябва да се измисли гъвкава форма, да си завършат годината учениците, но да са на терена. Да практкуват“, обясни още кандидатът за депутат Любен Дилов.
Депутатът Маноил Манев също взе думата, като изрази своето становище за създаването на туристическа полиция. Стана ясно, че има готов законопроект за общинска полиция, която да изпълнява същите функции и ще бъде много по-ефективна мярка.
В Египет по време на Мубарак имаше 300 000 човека туристическа полиция. Така всеки втори имаше по двама служители, които се грижат за него‘, коментира от своя страна Любен Дилов. Тема на дискусия бяха и командированите служители на МВР по морето през летния сезон. Стана ясно още, че в момента един полицай в командировка струва три пъти повече, а колко са ефективни и познават специфичната работа тези, които идват от вътрешността на страната – не е ясно.
„Другата по-сложна тема, която обсъдухме на днешната среща, е контролът - върху лицензи, сивия сектор, нелоялната конкуренция, екскурзоводите. Това обаче не е въпрос на полиция, а на инспекторат, който според мен и мнението на нашата група е, че трябва проблемът да бъде решаван на ниво общини. А не в парламента да пишем наредби. Повече правомощия трябва да се дават на кметовете, на местната власт. Най-простият пример е със Закона за шума. Това не може да бъде държавно решение, защото има толкова много различни казуси. Кой знае най-добре за реалната ситуация? Кметът! Защото ако е шумно, неговите съграждани ще изпият неговия мозък. Едно е в Слънчев бряг, друго е в Стария град на Созопол и съвсем трето е в Морската градина или плажа на Бургас. Това трябва да го решават дори районни кметове - на колкото се може по-ниско ниво, защото то е по-близко до хората“, заяви още Дилов.
На срещата се коментира и инвестиционната програма, тъй като Бургас първенец по отношение на местната власт по спечелените проекти.
„Асен Василев благоволи да излезе и да позволи на кметовете да си внесат проектите за един ден. Имаме 150 млн.лв., всичко беше готово, безупречно, затова Бургас успя. Въобще не ги деля на коя партия са. Колко ще получим е друга тема, но поне сме получили тези проекти и те са заслуга на местната власт“, каза още Дилов.