В НС ще работя за повишаване на качеството на здравеопазването и въвеждането на бургаския модел навсякъде у нас
В България влагаме средства не да диагностицираме болестите навреме, а да ги лекуваме в последен стадий, абсолютно погрешно, нужни са реформи в тази посока
Д-р Цветелина Иванова е кандидат за народен представител от листата на ГЕРБ-СДС в Бургас. Заема деветото място и има реални шансове да стане част от 50-ото Народно събрание, тъй като е сред най-уважваните лекари в Бургас. 39-годишната д-р Иванова е завършила медицина в Тракийския университет в Стара Загора, специализирала е лъчелечение в УСБАЛ по онкология . Специализирах лъчелечение в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски"-София, има и магистърска програма по здравен мениджмънт в Бургаския свободен университет. От 13 години работи в сферата на онкологията като лекар лъчетерапевт. Част е от екипа на КОЦ-Бургас и заедно с химиотерапевтите и хирурзите участва в лечението на пациенти с онкозаболявания, междувременно е и асистент е по лъчелечение в Медицинския факултет към Университет "Проф. д-р Асен Златаров".
- Д-р Иванова, вие сте кандидат за депутат от Коалиция ГЕРБ-СДС и имате реални шансове да сте част от 50-ото Народно събрание, тъй като сте сред най-уважаваните онколози в Бургас и региона както от колегите ви, така и от пациентите. Вероятно вашият ресор в парламента ще бъде здравеопазването. Какви реформи са нужни, за да е по-качествено то в България?
- Мисля, че трябва да се повиши контролът и ролята на държавата в регулиране на процесите и ресурсите в здравната система. Ефективна координация и взаимодействие между различните нива и сектори в здравеопазването.
- Какви ще са вашите лични приоритети като народен представител?
- Влагането на повече средства в програми за превенция и профилактика. В България влагаме средства не да диагностицираме болестите навреме, а да ги лекуваме в последен стадий. Абсолютно погрешно. Този модел никъде по света не е сработил. Задължителните профилактики - те сработват, благодарение на тях смъртността намалява и цената е ниска в пъти в сравнение със скъпи медикаменти, операции, облъчване, близки, които отсъстват от работа, за да гледат болен на легло. В това число не говоря само за онкологични заболявания, но и за болести на сърдечно-съдовата система, опорно-двигателната система, диабет. Важни са и програмите за долекуване и възстановяване на различни заболявания, например инсултите. Изграждане на още хосписи и домове за хора с деменция. Мисля, че има още какво да се направи в посока грижата за старите хора.
Защо онкологът д-р Цветелина Иванова влезе в най-тежката битка за своите пациенти
- Защо избрахте да сте част от листата на ГЕРБ-СДС?
- Не за първи път съм част от листата на ГЕРБ-СДС, показах през предишни кампании твърда воля, решителност и упоритост, затова и този път ми беше гласувано доверие. В средите на тази политическа сила се запознах с доказали се специалисти от различно области, всеки с желание да работи за развитието на страната и региона ни. Мисля че, тези хора заслужават народното доверие и подкрепа. Надявам се в следващия парламент да влязат повече от тях и да им се даде възможност да реализират идеите си.
- Вие сте пример за млад лекар, реализирал се и останал в България. Защо решихте да останете тук, а не последвахте примера на много ваши колеги, които изградиха кариера в чужбина?
- Имала съм много възможности и предложения за работа в чужбина, тъй като специалността ми е рядка и много търсена в Европа, но смятам, че имам дълг към своята страна и желая да допринеса за нейния просперитет. Искам да лекувам своя народ, своите съграждани в своята държава. Никога не съм се блазнила от високото заплащане в чужбина, парите не са най-важното нещо в живота, важното е да се чувстваш доволен от свършената работа и на мястото си, а аз се чувствам добре именно тук в моя роден град Бургас. Приятно ми е да вървя по бургаските улици и да виждам хората които съм спасила, радостта в очите им, когато ме видят защото ние сме вече като родини. Топлината и чувството на близост, което сме изградили, е несравнимо.
- Какво може да се направи, за да се задържат младите лекари в родината?
- На младите трябва да се дава възможност за реализация, достъп до обучения и семинари. Нужно е да се поощряват желаещите да получат по-тясна специализация в чужбина, която да реализират като труд в България, тъй като в много области има кадрови дефицит.
Необходимо е да има приемственост между поколенията и старите кадри да предадат практическия си опит на по-младите, които познават материята повече теоретично.
Според проучвания през последните години много от емигриращите лекари посочват като причина недобрата организация на здравната ни система, а също толкова посочват и ниското заплащане. Мисля, че важни са също така добрите технологии и оборудване, защото те привличат и задържат професионалистите. Показването на признания и уважение към добре свършената работа може да има голямо значение за младия човек. Здравословната работна среда - комфортът на работното място, е от съществено значение. Комуникацията - отворената и честна комуникация помага за решаването на конфликтите и изгражда усещане за принадлежност към екипа.