Емил Соколов: Съдбата на „Слънчев бряг“ АД трябва веднъж завинаги да се реши
По време на кабинета Денков бяха отпуснати над 5,6 милиона лева за община Несебър
Едно от най-големите постижения на кабинета „Денков“, което ще помогне на развитието на целия Югоизточен регион, е програмата за общински проекти с безпрецедентно държавно финансиране. Бургаска област получи близо 150 милиона лева за различни проекти - пет пъти повече, отколкото за целия четиригодишен период на кабинета Борисов 3. А една от доскоро най-пренебрегваните общини – Несебър, останала без нито лев финансиране по време на последното управление на ГЕРБ, сега може да реализира проекти за над 5,6 милиона за различни инфраструктурни и ВиК проекти.
Като следваща важна стъпка в региона Емил Соколов, областен координатор на Продължаваме Промяната и четвърти в листата на ПП-ДБ, вижда разрешаването на проблемите, свързани с комуналната инфраструктура в Слънчев бряг.
Проблемите със „Слънчев бряг“ АД са от много години и са свързани с липсата на инвестиции в инфраструктурата на комплекса. Потенциално решение на този проблем е или дружеството да стане 100% държавно (към момента държавата има 75% дял), или държавата да прехвърли дела си на Община Несебър, за да поеме тя грижата за инфраструктурата. Разбира се, трябва да се помисли и за формула за обезщетение на 25% дял, собственост на частни лица. Това са два от начините да се сложи край на прехвърлянето на топката относно това кой отговаря за поддръжката на инфраструктура вътре в комплекса.
Приоритет за ПП-ДБ в община Несебър, както в повечето региони в страната, остава и инфраструктурата. Пътят Бургас-Варна е ключов за развитието на целия Бургаски регион, отбеляза Соколов. Вече могат да стартират екологичните процедури за проектите на двете одобрени трасета на магистрала „Черно море“, така че строителството й да започне през 2026 г.
Бъдещето на курорта Соколов вижда в баланса между строителството по морето и опазването на природата. По време на кабинета “Денков” за първи път бяха предприети първите стъпки за осигуряване на този баланс - вече има мерки, които ще дадат възможност да се сложи край на унищожаването на дюните, с одобрена методика за картографиране.
Също по време на редовното управление приходите на туристическия сектор надминаха значително и нивата отпреди пандемията. България започна се популяризира сред 80 000 члена на Европейската асоциация на туроператорите и туристическите агенти, и започна да се рекламира по най-ефективния начин. Това налага и допълнителни мерки за подсигуряване на туристическия сектор с достатъчно работна сила през лятото, включително чужденци.
От ключово значение е процесът по придобиване на визи за чужденци, работещи по нашето Черноморие, да бъде улеснен и ускорен. “Добра първа стъпка беше отпушването на процесите по издаване на „Синя карта“ за работа на чужденци-специалисти у нас, а следващата стъпка е да разширим обхвата и за сезонните работници”, каза Емил Соколов.
Според него курортът има голям потенциал и за развитие на културен туризъм – разговор, който закъснява с години. Несебър притежава огромен потенциал да привлича туристи за културен туризъм, тъй като притежава изключителна история и е богат на културни и исторически забележителности.