Малоумни земемери превърнаха язовир край Бургас в потенциален убиец
Вече пет години собственикът на язовир „Дермен дере“ край бургаското село Рудник, който се води като потенциално опасен, бие тревога от инстанция на инстанция, но никой не му обръща внимание. „Ако спешно не се реагира на жалбата ми, отговорност за евентуална авария на този потенциално опасен воден обект моля да носят виновните лица“, пише Антоний Средков до министъра на земеделието и директора на Областната служба по земеделие и гори още през септември 2007 година. Писма е изпращал и до областния управител, и омбудсмана, но никой не му обръща внимание. Истински късмет е, че досега няма пострадали.
„След трагедията в с. Бисер чувам закани как виновните ще бъдат жестоко наказани. Отсега ви казвам – никой няма да понесе отговорност. Системата ни е толкова порочна и е така направена, че да има жертви, но да няма виновни“, казва Средков.
Нагледно доказателство за формалното отношение на земеделското министерство към жалбите на Средков. Отговорят му по един и същи начин, само сменят датите
Неговата историята започва през 1994 година, когато купува на търг от ТКЗС - Рудник язовир „Дермен дере“ заедно с всичките му съоръжения – язовирна стена, преливник, сервитут, изпускателни съоръжения. По-късно – през 1997 година - той купува и земята под язовира, която по нотариален акт е 55,211 дка.
През 2005 година обаче, когато се изготвя новия земеразделителен план, комисията отразява само заетата с вода площ от чашата на язовира в момента на заснемане, а не както е редно – водното огледало при горна мъртва точка над кота преливник. Казано по-простичко – размерите на един язовир се определят, когато е пълен, а не полупразен.
„Представяте ли си за какво малоумие става въпрос. Ами, ако един язовир е пресъхнал, когато комисията е дошла да прави новото заснемане? По техните методи ще излезе, че на това място изобщо няма язовир и така ще бъде отразено на картата. А когато след проливни дъждове той прелее, вие журналистите ще имате готова сезнация:
Несъществуващ язовир удави две села.
Малоумие, пълно малоумие! Сега всички обвиняват фирма „Компанита“, но те са геодезисти. Истинската вина е на земеразделителните комисии, сформирани по време на Тройната коалиция, където набутаха страхотни некадърници", казва служител от Областната служба по земеделие и гори, пожелал анонимност.
Прекаран през тази порочна методика на земеразделяне, Средков е ограбен с близо 20 дка и изведнъж се оказва собственик само на 35 дка, защото комисията незаконно му отнема сервитутната зона и земата под язовирната стена, която в новата карта е отбелязана вече като общинско пасище.
„Сега аз живея в „Параграф 22“, обяснява Средков. „Като собственик на язовира, „Гражданска защита“ ме задължава да поддържам язовирната стена и дори да подпиша авариен план в случай на бедствие. Защото, пак повтарям,
този язовир е потенциално опасен.
В същото време стената вече не е моя и по нея спокойно си пасат говеда, които я тъпчат и повреждат. Скарах се с овчарите и единия ме удари с гегата си. Подадох жалба в полицията, оттам погледнаха картата и казаха:“Това си е пасище, мера, защо да не пасе добитъкът“. И дори ме накараха да подпиша предупредителен протокол, че няма да закачам повече овчарите“, вдига ръце Средков.
Парцелът след стената, където е основният изпускател на язовира, също му е отнет и е присъединен към нов парцел, образуван по-късно, за да бъде овъзмездено някакво семейство от „Меден рудник“. Новите стопани са оградили земята си и не пускат Средков до изпускателя, но това не пречи на „Басейнова дирекция“ - Бургас да го глоби, защото не бил изпуснал водата на язовира в определения срок. По-късно някой дори счупил крана на изпускателя и Средков го поправил за своя сметка.
Според арендатори,
някой грубо лъже премиера Бойко Борисов,
че те не източвали язовирите си заради рибата и заради това сега били виновни за трагедията в с. Бисер. „Всеки ще ви каже, че рибата се лови при източен язовир и години наред ние изпразвахме язовирите по Никулден, за да хванем шараните. Миналата година от „Басейнова дирекция“ пристигнало нареждане водата да не се източва за Никулден и Средков го спазил, което много разочаровало чиновниците там. Един от тях направо му казал: “Бяхме ти приготвили една глобичка от 5 000 лева, ама се отърва“.
Тези кожодери вземат процент от всяка глоба
и гледат само как да наказват хората и да им ограбват парите, изобщо не им пука какво е състоянието на язовирите и дали има застрашени от наводнение къщи, твърдят арендатори.
„Знам за ходенето по мъките на Антоний Средков. Той има проблем не само с „Дермен дере“, но и с другия си язовир „Яланджака“, където също му отнеха земя, но много повече - около 100 дка. Но случаят с „Дермен дере“ е направо уникален. ТКЗС-то, от което той купува язовира, му продава и земята под него, макар че няма право, тъй като тя не е негова собственост. Това го принуждава да купи същата земя втори път от държавата, а сега му взеха 20 дка и ще трябва да ги купува трети път“, казва бившият зам.началник на „Напоителни системи“ Милуш Кумчев.
Според него новата карта за възстановена собственост не е заснета правилно и сега всички се хващат за картата, а не за реалното състояние, което създава проблеми и на много други места. Например язовир „Скала“ също е заснет, когато е полупразен и по новата карта дори основна дига и двете контрадиги вече не са към язовира. Друг язовир, за който „Бесове“бг ще направи специално проучване, по картата се водел на едно място, а в действителност се намирал на съвсем друго.
„Пълен блъф е, че за десетина дни щели да бъдат проверени всички язовири в страната.
В Бургаско те са около триста, до половината от тях в този момент не може посмъртно да се стигне. Не знам защо лъжат хората“, казва друг арендатор.
„Трябва да се направи ново земеразделяне, язовирите да се заснемат, когато са пълни и те заедно със съоръженията – язовирна стена, преливници, изпускатели, сервитутна зона – да се оформят в едно неделимо цяло и да се знае кой е отговорен при евентуална авария. Докато водата в язовира е на един собственик, земята под нея – на друг, язовирната стена – на трети, а изпускателните съоръжения - на четвърти, винаги ще има наводнения и жертви, но никога няма да има виновни“, казва Средков.