Турхут, който реставрира храма в Сунгурларе и още над 20 църкви, откри пътя към щастието
Човек, който мисли само за пари, никога ги няма, а ако осъзнае какво му доставя удоволствие, ще е по-здрав, казва философът-строител
Сънувам обектите си. Това сподели пред Нова телевизия Турхут Исмаил, който миналото лято възстанови храмът „Архангел Михаил“ в Сунгурларе. Той е мюсюлманин, но възстановява християнски храмове. Дали това, че сънува църквата, която се нуждае от помощта му, за да не рухне, не означава, че мисията, на която се е посветил, му е възложена от самия Бог и информацията получава свише?
Вечер като си легна мисля за другия ден какво да се прави, казва той.
Турхут Исмаил, който бе един от номинираните за "Личност на годината 2022" на Флагман.БГ, възстановява поредната църква, която се нуждае от ремонт, този път в Нова Загора. Над 20 са църквите, които Турхут вече е ремонтирал. Споделя, че енергията в живота идва с работата по възстановяването на всеки следващ и следващ православен храм, разказва кореспондентът Георги Манев.
Обновеният от Турхут Исмаил храм „Архангел Михаил“ в Сунгурларе отваря врати до месец
Винаги съм казвал, че съм хотелиер по неволя, строител по душа, философ по образование и баща по призвание, заяви пред камерата благодетелят, който освен православни храмове, мечтае да възстанови и джамия или синагога в България.
А силата в неговия живот дава именно работата по възстановяването на всеки следващ православен храм.
Аз съм щастлив като реставрирам, като строя това е моето хоби. Аз затова мога да кажа, че нямам нито един работен ден, защото времето ми минава с хобито ми”, споделя той.
Преди да започне ремонта на всеки един храм, философът-строител се запознава с историята му.
Свещеноиконом Роман Чернев от 18 години служи в църквата "Св. Петка" в Нова Загора. До сега са я поддържали с енориаши и помощта на общината, но за подобен ремонт не е и мечтал, а за Турхут говори като за свой син.
„Това е приятелство от пръв поглед. Той е толкова сърдечен, добронамерен, трудолюбив и неговите хора веднага ме приеха като брат“, казва свещеникът.
„Не съм очаквал и имам огромно духовно удовлетворение и щастие, че се случва такъв грандиозен ремонт във времето, когато аз съм престоятел и председател на това църковно настоятелство”, добавя той.
Така рамо до рамо мюсюлманин и християнин са вплетени в една мисия - възстановяването на над 160-годишен храм.
„Истинският вярващ човек винаги уважава другия вярващ човек. Никога не съм срещал упреци на религиозна основа. Учудване съм срещал у хората, но ги усещам, че те не са вярващи и не са вникнали в смисъла на вярата”, разказва Турхут. Свещеноиконом Роман Чернев е щастлив, че в продължение на 700 години съществува мирно разбирателство между християни и мюсюлмани продължава.
„Повечето работници в тази църква и в Твърдица са ми роднини. Имам 50 първи братовчеда“, споделя благодетелят.
„Чувството да върнеш към живот един такъв храм, е може би лекарско. Все едно да събудиш възрастен болен човек към нов живот. Съживяваш нещо, което е рухнало, загинало”, обяснява Турхут.
„В тези стари храмове такъв вид строителство има, че няма майстор, който да го изпълни. Затова призивът ми към българският народ е да си цени културно-историческото наследство, защото стремежът за сградите, които са паметник на културата, е да се бутнат, за да се вдигне поредната жилищна кооперация“, коментира той.
Във времето, когато и млади, и стари търсят пътя към парите, Турхут споделя, че е открил пътя към щастието, като прави добро. „Човек, който мисли само за пари, никога няма пари. Това не означава, че ако си богат ще си щастлив”, убеден е той.
Според Турхут щастието не е в парите, а човек сам трябва да разбере какво му доставя удоволствие, а осъзнае ли го, то той ще бъде по –здрав и по-дълголетен, а хората покрай него ще бъдат по-усмихнати. Турхут Исмаил вече е ремонтирал и католически храм.
„Искам българина да вярва в доброто, за да успее. Нека да остарява с 10-15 внука край себе си, а не с три домашни любимеца“, каза още той.
Да е жив и здрав!!!
За Братята и Приятелите религия няма.Респект