Европа се готви за нови мита, а Украйна -за загуба на територии

Засега не е ясен размерът на американските мита, както и кои страни ще попаднат под техните удари
Европа се готви за новите мита, които до часове ще обяви американският президент Доналд Тръмп под надслов "Ден на освобождението". Търговците на дребно в Съединените щати са в нервно очакване на фона на заплахите от Евросъюза за силен и калибриран отговор. Засега не е ясен размерът на американските мита, както и кои страни ще попаднат под техните удари, съобщава БНТ.
Очакваните нови вносни мита ще освободят Съединените щати от зависимостта от чужди продукти, посочва Доналд Тръмп. През март той заяви, че вносните мита ще бъдат реципрочни, но впоследствие допусна по-ниски ставки от действащите в други страни. Засега остава неясно кой ще попадне под американските мита и дали те ще са равни за всички. Знае се, че от днес влизат в сила нови мита от 25 процента върху колите, внасяни в Съединените щати. Същата ставка след няколко месеца ще бъде валидна и за вносните авточасти.
"Германската автомобилна индустрия е изправена не само пред проблем с митата, но и пред технологични предизвикателства, особено в електрическата мобилност, интелигентно свързаните коли и прилагането на изкуствен интелект в автомобилното производство“, каза автоекспертът Томас Кифер.
„Германските компании трябва да наваксват. Дори американската индустрия, особено автомобилният бранш, е против митата, защото те ще донесат само финансови загуби и ще възпрепятстват технологичния прогрес. Съединените щати ще го осъзнаят рано или късно", добавя той.
Европейският съюз обеща твърд отговор, но лидери на континента предупредиха, че няма печеливши при търговска война.
"Съединените щати определено са ключов пазар за нас. Очевидно въвеждането на нови мита ще има тежки последици за италианските производители. Лично аз мисля, че това ще бъде несправедливо и за много американски граждани. Защото само тези, които могат да похарчат повече, ще имат възможност да купуват и консумират нашите първокласни продукти", коментира пък премиерът на Италия Джорджа Мелони.
Европейските производители на маркови спиртни напитки също са разтревожени на фона на заплахите на Тръмп за 200 процента вносни мита, ако Старият континент удари американското уиски.
"Пред 2022 година практически 50 процента от износа на коняк е отивал в Съединените щати. Сега малко по-малко. От 166 милиона изнесени бутилки през 2024, 86 милиона са заминали за Съединените щати. Това е изключително силна и стара зависимост", каза професорът по икономика в университет на Бордо Бернар Бланштон.
Великобритания планира "спокоен" и "прагматичен подход".
"Ето защо работим с всички индустрии и сектори, които вероятно ще бъдат засегнати. Нашите решения винаги ще се ръководят от нашия национален интерес и затова сме подготвени за всички сценарии, без да изключваме нищо", заяви премиерът на Великобритания Киър Стармър.
Някои вносни мита в Съединените щати вече са в сила. През март плоски ставки върху целия внос на стомана и алуминий бяха повишени до 25 процента. Тръмп вдигна и митата върху целия внос от Китай до 20 на сто. Канада вече отговори с 25 процента мито върху американските стомана и алуминий. Китай удари американския селскостопански износ с мита от 10-15 на сто.
Междувременно Financial Times, цитирана от "Фокус" и БЛИЦ, пише, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е оставил украинците, избягали от войната, с надежда да се завърнат у домовете си в засегнатите територии. Засега обаче, те остават само с надеждата това да се случи някога в бъдещето.
Преди три години Екатерина напуска окупирания Мелитопол. Тя мечтае някой ден да се върне, за да да се срещне с майка си отново, но наблюдавайки преговорите на администрацията на Тръмп с Русия след края на войната в Украйна, надеждата й избледнява.
"Виждаме, че въпросът за окупираните територии дори не стои на масата“, казва Екатерина. "Затова в момента перспективите са съвсем ясни. Не очакваме да видим родителите си в близко бъдеще", добавя тя.
Екатерина е една от стотиците хиляди украинци, избягали след руската инвазия през 2022 година. Тя напусна родния си град с надеждата, че това е временно.
"Тогава две седмици се превърнаха в три години“, спомня си тя. Сега се страхува, че никога няма да се върне.
Други мигранти в разговор с Financial Times също споделят тези страхове. Те се опасяват, че преговорите в Саудитска Арабия ще доведат до отстъпки пред Русия. В същото време администрацията на Тръмп многократно демонстрира безразличие към тяхната съдба.
Вашингтон отказа да нарече Русия агресор, а неотдавнашното забавяне на военната помощ за Киев сигнализира за готовността на САЩ да отстъпи украинска територия.
Много украинци отдавна разбраха, че Русия едва ли ще се откаже доброволно от окупираните земи. От анексирането на Крим през 2014 г. до пълномащабната инвазия Москва само разшири контрола си.
Надеждите за размяна на територии окончателно избледняха тази пролет, когато украинската армия загуби контрол над части от района на Курск, които бяха превзети миналата година.
Екатерина, както хиляди други, остана в Запорожие - най-близкият град до родния й Мелитопол, въпреки близостта му до фронтовата линия.
Проучване на Киевския международен институт по социология показва, че делът на украинците, готови на териториални отстъпки пред мирния съвет, е нараснал от 8% през 2022 година до 39% през 2025 година В същото време почти половината са категорично против всякакви компромиси.
Русия претендира не само за окупираните територии, но и за тези, които никога не е контролирала - включително самия град Запорожие. Представителят на Тръмп Стив Виткоф наскоро заяви, че в тези региони са "проведени референдуми, на които огромното мнозинство е гласувало за Русия".


















е подменило застрахователни документи за съгласие за трансплантация на органи.
Преди да ги изпрати на фронта, командването е издало на всеки един от тях медицинска полица, вероятно от френски образец.
Документът е застрахователна полица, която ще осигури лечение в най-добрите болници във Франция в случай на нараняване.
По-късно обаче се оказа, че издадените документи съдържат съгласие за Трансплантация на органи, а не застраховка.
Ма вие отде да знаете те в руското посолство тия неща не ги казват
"Европа си е Европа и ще го преживее. За русия не е сигурно." - про'с'так неграмотен, говоря за ЕС, не за Европа. ЕС не е Европа, но де неграмотен про'с'так като ТЕБ да го вдене?!
Щото чайниците вечепратиха делегации в ЕС и украйна
Да не стане това.. дето за което самото ти подсъзнание подсказва? А? И го изцвъкваш тука като надежди.
Само да те светна. Хората, които имат способността да виждат падението на другите, всъщност проектират собственото си падение.
Знам че няма да го разберете, но това е истината. Ако един го разбере, евала! Значи е минал през този ад.
ТРИЛИОНИ $.€.£.¥ ЗАГУБИ и десетки милиони ЩЕ останат БЕЗрабобота по света заради болните амбици на 1 риж дъртас агент на НЕамерикансски чежди служби.
Само ЗАГУБИТЕ на Италианската държава от внос на ВИНА и ЛУКСстоки са оценявят за над 10 МИЛИАРДА$
Загуците на ТАИЛАНД от новите USA мита на ТРЪМП са 8 МИРИАРДА$
Затубите на ЕС автомобилни концерни също са огромни
А Китай толкова много ме никой не зхае колко точно.
Не знав ква охрана има ТРЪМП но Италианците и Италианската МАФИЯ имат много мощна задкулисна власт в САЩ ръководят НАЙмогъщия крими клан "Gambind"
В Ю.Америка контролират Бразилия и Аржентина през италианцетя Болсанаро и Милей
АВСТРАЛИЯ премиера Албанезе също е ат Италиано-Албонсщи произход.
Ако ТРЪМП продължава с тия високи МИТА не вярвям да доживее до III мандат или да увре от естествена смърт.
В същото време ТРЪМП се кани да премахне всички такси и мита за ИЗРАЕЛ и израелски стоки
Колкото по-евтини стоки влизат в САЩ толкова по-голямо е митото, с изключение на някои силно проектирани от американците страни.
Тръмп кани инвеститорите да отидат в САЩ, защото тогава за тях митото ще е 0. Сделката е ако дойдете в САЩ ще плащате по-високи заплати, но няма да имате мито. А да видим докъде ще доведе доброзорното привличане на чуждестранни инвеститори
Колкото до могилизацията у руспия 160 000 орки срещу милиони дронове 1 на 0 за дроновете мисля.