Култура на пауза: Остров Св. св. Кирик и Юлита чака държавата да се събуди
България изпусна златна възможност с ЮНЕСКО, но проектът за Кирик и Юлита остава жив, каза вицепрезидентът Илияна Йотова
Остров Св. св. Кирик и Юлита може да се превърне в част от световното културно наследство на ЮНЕСКО – но само ако проектът за консервацията бъде осъществен. Това подчерта вицепрезидентът Илияна Йотова по време на среща в Созопол, организирана от кмета Тихомир Янакиев.
Срещата събра представители на местната власт, Министерството на културата, учени, експерти и членове на инициативния комитет. Сред официалните гости бяха областният управител проф. Мария Нейкова, бившият министър на културата проф. Велислав Минеков, председателя на Инициативния комитет за създаване на Центъра за изкуства на остров "Св. Кирик и Йолита" проф. д.н. арх. Тодор Кръстев и проф. арх. Йорданка Кандулкова.
„Ако успеем да реализираме изготвения проект, островът може да се превърне в част от културно-историческото наследство на ЮНЕСКО“, заяви Йотова. Тя припомни, че в продължение на години е подкрепяла каузата и че вече са водени разговори с френската държава, която проявява интерес към съвместна работа. По думите ѝ, въпросът е бил обсъден и с помощник генералния секретар на ЮНЕСКО Ернесто Отоне при последното му посещение в България.
Амбициите за бъдещето на острова не се ограничават само с туристическо развитие. Йотова подчерта, че визията е далеч по-широка: „Заинтересовани сме островът не само да бъде привлекателен за туристите, да запазим старините на него, но и да го развиваме – да го превърнем в многофункционален център с музей, център за подводна археология и учебна база, която да събира учени от цял свят.“
Вицепрезидентът отправи критики към институционалната пасивност. Според нея липсата на активност по темата е сериозен проблем: „Необходимо е повече ангажираност от страна на българските институции.“ Тя също изрази съжаление за това, че България е пропуснала възможността да бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО – събитие, което би дало допълнителна тежест на усилията за опазване на острова.
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев също не скри разочарованието си от ситуацията. В емоционално изказване той припомни, че проблемите около острова се влачат от десетилетия. „От 20 години островът стои в това си състояние. Правим концепции, правим срещи, а реално – нищо не се случва“, каза Янакиев. И допълни: „Това ме възмущава не само като кмет, но и като българин.“
Той подчерта, че обектът е от стратегическо значение за цялата страна, тъй като „такъв обект няма по българското Черноморско крайбрежие“. Според него, именно затова държавата трябва да прояви решителност и приоритетно отношение към проекта.

Темата за финансирането беше една от най-обсъжданите по време на срещата. Янакиев заяви, че според експертните оценки необходимите средства са най-малко 50–60 милиона лева. „Няма как с по-малко да превърнем острова в това, което всички си представяме в мечтите си“, каза той и добави: „Не може да сме дали 2 милиарда за самолети на чертежи, а да не можем да осигурим 50-60 милиона за култура.“
Кметът обаче отбеляза, че надежда все още има. По негови думи, има водени разговори с международни институции, а проф. Миликов е провел част от тях. „Когато има хора, които са убедени, че това е правилно, мисля, че нещата ще се случат“, каза Янакиев с оптимизъм.
По въпроса за собствеността върху острова, той беше по-предпазлив. Според него това не е основна тема в момента, но ако се стигне до предаване на собствеността към общината, тя трябва да има реален капацитет за управление. „Първо трябва да се каже – има ли общината физическа възможност и ресурс да поеме този обект? Според мен – няма“, заяви Янакиев.
Председателят на фондация Св. Кирик Йосиф Спиридонов от своя страна изтъкна, че трябва да се работи по обединяване на силите на няколко министерства за реализирането на проекта, например - Министерство на образованието и Министерство на туризма и Министерство на екологията.
"Моето предложение е да се направи Черноморски университет, който да бъде ориентиран към екологията в Черно море, рибарството и рибовъдство, подводната архелогия, запазване на традиционните рибарски практики - лодкостроене, плетене на мрежи", каза Йосиф Спиридонов. Той е категоричен, че ако се направи такъв университет ще вдъхне живот на Созопол и през зимата.
Проф. Велислав Минеков пък предложи да се направи и аквариум на острова, което ще се превърне в една от топ атракциите по Черноморието.
Срещата в Созопол имаше за цел да постави реалистични въпроси и да направи обективна равносметка. „Целта на днешната среща не е толкова да кажем новина, а да видим докъде сме стигнали и какво можем да очакваме оттук нататък“, каза кметът в заключение.




















Без държавата нищо не могат да свършат - няма от къде да се краде!
Пиночет и Сталин са били много прави, е днешно време китаецът!