Прецедент! Взеха правата на частния съдебен изпълнител Тодор Мавродиев
Правомощията на частния съдебен изпълнител от Бургас Тодор Мавродиев са прекратени със заповед на правосъдния министър, а служебният му архив е запечатан, пише „Твоят ден“.
Заповедта на министъра е от 29 декември 2011 година. Мавродиев губи правата си като частен съдебен изпълнител завинаги, тъй като на 1 декември м.г. Върховният касационен съд потвърди присъдата му от 1.6 г. условно. Решението не подлежи на обжалване, което автоматично е довело до отнемане на правата на Мавродиев, уточнили от Камарата на частните съдебни изпълнители.
„Според закона за частните съдебни изпълнители лице, което вече е било осъждано на лишаване от свобода за умишлено престъпление, не може да кандидатства за придобиване на свидетелство за частен съдебен изпълнител, дори да има реабилитация на присъдата.“, обясни юристката пт камарата Михаела Михайлова.
Мавродиев бе осъден по чл. 282 от НК за нарушаване на служебните си задължения на 25 февруари м.г. В Бургаския окръжен съд. Три месеца по-късно апелативните магистрати потвърдиха решението в частта му за извършено престъпление по чл.282 от НК, оправдаха Мавродиев поповдигнатото обвинение срещу него по чл. 432, ал.1 от ГПК.
Частният съдебен изпълнител стана клиент на Темида заради спорна продажба на 58 ротативки от игрална зала в к-с“Братя Миладинови“ през 2009 г.
Според прокуратурата Мавродиев нарушил служебните си задължения като извършил опис, оценка и публична продан на автоматите собственост на „Форс 1“ ООД, тъй като имало решение на Софийския районен съд за спиране на принудителното изпълнение. Освен това той продал машинките за 22 360 лв. - силно занижена цена, според последната съдебно-техническа експертиза по делото, според която реалната им стойност е над 153 хил. лева. Купувач стана софиянецът Диян Мънев, който бил единственият участник в публичния търг. Впоследствие Мънев препродал ротативките на „Златна котва“ ЕООД с управител Андон Петров-Кабата. През септември м.г. Срещи Кабата, известен с бурния си живот пре 90-те, бе образуване дознание за изнудване на първоначалния собственик на ротативките Пламен П.
„Подобна присъда срещу частен съдебен изпълнител е прецедент и дава кураж на длъжниците“, коментира по време на процеса срещу него Тодор Мавродиев. Той обжалва присъдата, но безрезултатно.
Още двама съдебни изпълнители от София и Пазарджик са загубили през 2011-та правото да упражняват професията.