Нима рейтинговите агенции ни мамят и създават допълнително напрежение в кризата?!
Източник: Инвестор.бг
Провалът на политиците сгъстява облаците над еврозоната
Решението за понижение на кредитните рейтинги на девет от седемнадесетте страни от еврозоната бърка директно в раната на Европа, смятат анализатори от Standard&Poor’s.
Фойерверките бяха съсредоточени най-вече във Франция, но с решението си да удари повече от половината страни от еврозоната агенцията за кредитен рейтинг Standard&Poor’s се прицели в по-голям проблем: грешките, които политиците допуснаха на европейско ниво, пише Financial Times.
Дори за онези, които вече имаха индикации за прогрес, на успехи на национално ниво, S&P определи като напълно преобладаващ над всичко друго фактор недостатъците на колективното управление на еврозоната.
За Италия бе посочено, че страната се радва на „подобрена политическа обстановка” с новия премиер Марио Монти. Ирландия пък е показала „проактивен и значителен” отгвор на кризата. Белгийското правителство разполагало с „богата, експортно ориентирана и конкурентна икономика".
Всичко това обаче явно не струва нищо, неутрализирано от лошото управление на кризата.
„Ефективността, стабилността и предвидимостта на европейския политически процес и политическите институции не са толкова силни, колкото според нас изисква остротата на разширяващата се и задълбочаваща се финансова криза”, казват от S&P.
Казано с не толкова дипломатични думи, откровената оценка в анализа на S&P е, че разделението сред лидерите на еврозоната води до нерешителен и неустойчив отговор на криза, на която самите те често поставят грешна диагноза.
В този аспект петъчните понижения на рейтинги по-скоро не са толкова негативна присъда за фискалните позиции на отделни държави като Франция, Австрия и Италия, колкото анализ на потенциалната цена на колективен политически провал при свалянето на опасно високата цена за привличане на капитал.
Докато Германия се отърва от това упражнение с незасегнат рейтинг ААА, управлението на еврозоната, налагано от страната, без съмнение е един от централните проблеми според S&P.
„Политиците ще охкат и ще пъшкат, но тази агенция бръкна с пръста си точно в раната”, заявява дипломат, пожелал анонимност, за вестника.
В същото време рейтинговите агенции отново попаднаха под прицела на пазарите. Италианската прокуратура подозира Moody's и S&P в манипулиране на пазарите.
Междувременно в събота германският министър на външните работи Гидо Вестервеле заяви, че Европа има нужда от своя независима рейтингова агенция. Коментарът на Вестервеле бе направен във връзка с понижаването на рейтингите на над половината от държавите в еврозоната от Standard & Poor`s.
“Силно се нуждаем от по-силна конкуренция и независими европейски рейтингови агенции, за да не може нечии политически или икономически интереси да обременяват Европа и еврото“, каза Вестервеле.
Той увери, че ще повдигне темата пред колегите си от останалите държави-членки на еврозоната, за да бъде потърсено приемливо решение по въпроса.
„Положителните явления на пазарите през тази седмица показаха, че нашите решения и мерките за преодоляване на кризата са започнали да действат“, отбеляза германският министър.
Той разкритикува понижаването на рейтинга на 9 държави от еврозоната от Standard & Poor`s, подчертавайки, че подобни решения изкуствено водят до напрежение на европейските пазари.