Личност на годината 2023: Номинация за актрисата Гергана Стоянова, която учи хиляди бургаски деца как да вървят към мечтите си
Тя бе излъчена от името на Ротарианската общност заради благородната инициатива, която подема преди вече 3 г., провела е над 90 семинара в родния Бургас и вече я развива в национален мащаб
Актрисата от "Откраднат живот", телевизионен водещ и златен глас от дублажа Гергана Стоянова е номинирана в класацията на Флагман.бг „Личност на годината 2023“. Тя бе излъчена от името на Ротари клуб Бургас Пиргос заради благородната инициатива, която подема преди вече 3 години и я развива в национален мащаб. През изминалата 2023 г. семинарите за пътя към успеха и сбъдването на мечтите на Гергана Стоянова са подкрепени от Община Бургас и благодарение на това тя изнася своите уроци по родолюбие и добротворчество в над 15 бургаски училища пред децата от 1 до 12 клас.
„Това е една жена, която осмисля значението на думата „будител“ и затова е нашето предложение за „Личност на годината 2023“. Всеки, който се е докоснал до нейния характер и темперамент, я е заобичал и е бил вдъхновен по един или друг начин. Гергана Стоянова е професионалист и успяла жена, чийто глас чуваме отвсякъде – от познатото "в момента няма връзка с този номер", макар че с Гергана винаги има връзка, защото тя има неизчерпаемата енергия да се занимава с няколко неща едновременно и да ги довежда докрай. От навигацията на Гугъл, през телевизионния екран и рекламите до програмата за незрящи, която е в помощ на хиляди българи. И не на последно място Гергана Стоянова е бургазлийка, тя се гордее с това, че е израснала в кв. Долно Езерово и е имала прекрасни детски години там.
Въпреки натовареното си от работни ангажименти ежедневие, актрисата не спира да раздава със сърце своята енергия и обаятелност. Тя е приела за своя мисия да посее в българските деца зрънце доброта и стремеж да сбъдват мечтите си, затова заслужава да бъде „Личност на годината 2023“ и не само. Тя създава на децата сериозна основа на съзнанието им на българи, подкрепена с факти - кара ги да си записват, да знаят, да помнят и да споделят българските рекорди, защото това ни дава самочувствие като българи, да помнят българските герои, които са дали живота си за свободата на България, да изучават живота им и да разказват за тях“, пише в аргументацията към номинацията на актрисата Гергана Стоянова от името на Ротарианската общност в Бургас.
„Аз уча, вярвам, мога, знам“ е слоганът на нейния семинар за самопознание, самообучение, вдъхновение и плануване на мечти с деца от 1 до 12 клас, учителски колективи и граждани на всякаква възраст. Основната им цел е да се провокират децата да използват своите възможности по най-успешния начин. Да развиват качествата си и всеки ден да научават нещо ново. Чрез споделянето на опита на популярна личност от малкия и големия екран, да разберат, че неуспехите са жизнено важни за постигане на поставените цели. Стимулиране на "глада" за познание, себеоткриване и себереализиране в живота. Да мечтаят, да си поставят цели, да си правят план как да ги реализират.
На тези семинари децата получават специални дневници, в които започват да си водят записки всеки ден, под ръководството и напътствията на класните си ръководители.
На първа страница на бележника пише: „Това е моят бележник по родолюбие, човеколюбие, ученолюбие, природолюбие, любознание...“ В него децата започват да планират и да пишат всеки ден своите отговори:
Как да превръщаме мечтите си в планове.
Никога да не се отказваме от мечтите си.
Да не говорим лошо за България – никога и по никакъв повод!
Да почитаме героите, които са платили с живота си нашата свобода.
Всяка седмица да научаваме за известен българин и да разказваме на близките и приятелите си за него.
Когато използваме социалните мрежи – никога и по никакъв повод да не пишем негативни коментари за познати или непознати хора.
Да почитаме и уважаваме родителите си.
Разделно събиране на отпадъци. Как точно подготвяме материалите за рециклиране. Какво можем ние сами да направим за опазването на планетата.
В класните стаи се поставят кутии на доброто. Когато някое дете извърши добрина, описва я на лист хартия и я поставя вътре. В един ден от седмицата кутията се отваря и добрините се прочитат пред целия клас. Ако има достатъчно извършени добрини, децата биват освобождавани от домашни един ден в седмицата. В момента се поставят такива кутии във всички училища, в които е проведен вече този семинар! Децата ги изработват сами още в самия ден.
Семинарите се провеждат на национално ниво, в училища в цялата страна. Идеята е да се осъществят във възможно най-много градове и училища в страната. В момента най-масово в Бургас. На територията на града има 50 училища. Общината финансира печатането на бележниците. По график се проведоха семинари в 15 училища в Бургас, като общо са над 90 семинара.
Провеждането им продължава по график и тази година в останалите 35 училища в Бургас, като утре Гергана Стоянова се среща с учениците от СУ "Св. св. Кирил и Методий", където е учила 4 години и е била абитуриентка.
А осъществените вече семинари са предизвикали достатъчно голям интерес – София, Варна, Любимец, Нова Загора, Хаджидимово, Бургас.
Според проведените досега срещи, резултатите показват категорично, че мисленето на децата се променя по необратим начин. Започват да се провокират да виждат красивото и да го описват. Да вършат добрини и да се учат да проявяват емпатия всеки ден. Да следват мечтите си и да развиват качествата си. Да не се оставят на инерцията и да се борят за осъществяването на плановете си. Провокацията е толкова силна и внушителна, че поставя сериозни основи за изграждането на успешни и отговорни български личности.
Репортер на Флагман.бг разговаря с Гергана Стоянова вечерта, когато тя се прибираше от поредния натоварен ден и планираше пътуването си до Сливен, където да изнесе своите лекции в няколко училища. Веднага след това Стоянова потегляше към Бургас, където в следващите дни ще проведе няколко втори срещи, за да провери доколко децата са изпълнили задачите, които им е поставила в дневниците.
„Планирам в края на учебната година да се проведе церемония за награждаване на децата, които най-активно са попълвали бележника си. В момента се опитвам да намеря финансиране за наградите, които ще им се дадат. Ще бъдат излъчени от всяко училище деца, които:
- са направили най-много добрини
- са научили и написали в бележника за най-много български герои дали живота си за България
- са прочели най-много книги
- са попълнили в бележника най-много важни мисли и мъдри цитати“, споделя Гергана Стоянова.
До 15-годишна Гергана Стоянова е живяла и учила в Долно Езерово и все още поддържа връзка с всичките си приятели и съученици, все още се прибира там за всички възможни ваканции и през лятото.
А какво ѝ дава Долно Езерово
"Там е връзката ми със земята и рода. Не може да искаш да ти пораснат криле, ако нямаш корени. Домът ми в Долно Езерово е топлината на Коледа, многоцветието на Великден и проснатото искрящо бяло пране на мама. Израснала съм, гледайки животни във фермата и обикаляйки с каруцата с дядо на нивата - брали сме слънчоглед, сяли сме царевица. В момента стопанството е заместено от няколко кучета и гълъби", споделя с носталгия актрисата.
Една от първите срещи на вдъхновението Гергана Стоянова прави, разбира се, с учениците от ОУ „Христо Ботев“ – в родното си училище в кв. Долно Езерово, където с ентусиазъм разказва на децата от прогимназиалния етап своите ученически спомени от класните стаи на школото.
Тя споделя с тях личната си формула на успеха – четене, труд, спорт и поставени цели, родени още в детските ѝ години, след което им раздава бележниците, в които те трябва да попълнят своите мечти и да начертаят пътя към тяхното осъществяване.
В кв. Долно Езерово актрисата представя пред децата вълнуващи свои детски песни от детската книжка за приказки и песнички, която пише в момента, за да ги вдъхнови и покаже, че мечтите се сбъдват, ако искаш да се учиш, успееш, воден си от емпатия, съчувствие и състрадание.
Три приказки и към всяка по няколко песнички, всичките са по нейни стихове, приказките са в стих и тя ги изпълнява. Композитор - Борис Чакъров.
Актрисата спечели проект от Национален фонд "Култура" за издаването на книжката през тази година.
И така семинарите следват един след друг, а блясъкът в очите, детските усмивки и посланията от учениците и техните родители, учители и близки, които получава непрекъснато и винаги намира време да прочете дума по дума, както и да отговори, мотивират Гергана Стоянова да продължава да раздава себе си в тази кауза.
На 5 октомври, в Деня на учителя, фондация "Оставам тук" и ПГЧЕ "Васил Левски" правят възможен един истински интелектуален маратон за децата, след като семинарът осъществява за всички випуски през целия ден. Така на лекциите на Гергана присъстват всички ученици от гимназията. Вдъхновени от нея, учениците планират училищен подкаст в темата на семинара, за който канят актрисата за техен ментор.
Учениците от ПГРЕ „Г. С. Раковски“ са от последните, които имаха щастливата възможност да се срещнат с актрисата и именно техните писма и думи на благодарност прочетохме ние най-вече, тъй като заливаха социалните мрежи на Гергана Стоянова в дните около Коледа. Част от тях публикуваме във факсимилета.
На излизане от залата децата споделят, че не само са се запознали с една популярна личност, а са намерили и приятел, който увлекателно и спонтанно, с търпение и разбиране, в рамките на два часа им е помогнал да повярват в себе си, заредил ги е с вяра, че когато човек знае какво иска, няма невъзможни неща.
„Харизматичната актриса нарича тези свои срещи „Мисия Родина“. В действителност обаче родолюбивите послания се оказаха малка част от незабравимото преживяване. Учениците се убедиха колко е важно да бъдат любознателни, упорити, последователни и отговорни в своите действия“, казват от ръководството на ПГРЕ „Г. С. Раковски“ и пожелават на Гергана Стоянова неугасима страст и енергия, за да твори чудеса и продължава да вдъхновява и да променя хората и света към добро.
Аз се чувствах така, сякаш ме е ударил стълбът с електричеството с най-високия волтаж, казва една от дамите, присъствала на семинар на актрисата. Стояхме в двора на училището и не спирахме да обсъждаме, бяхме като ударени от ток, добавя ученичка от Бургас. И това за Гергана Стоянова е ежедневие.
"Аз 20 години се борех, за да стана това, което съм и съм убедена - не можеш непрекъснато да си блъскаш главата в една и съща стена, отиди и я отвори отстрани. Не мисля, че съм успешна, не мисля да спирам дотук", завършва разговорът ни с актрисата Гергана Стоянова, която е номинирана за "Личност на годината 2023" от ротарианската общност в Бургас.
Всеки гражданин – индивидуално, организация или група от наши читатели могат да направят номинации на електронната ни поща [email protected]. до 16 януари 2024 г., вторник.
Условието е участникът да живее в Бургаска област, да е роден тук или да е извършил своето добро дело на бургаска територия, да не е бил номиниран за предходната година. Всяка една кандидатура ще бъде разгледана подробно от компетентното жури. При изпращането на данните за участие, прилагайте биография и кратка обстоятелствена част защо именно този човек заслужава да бъде отличен с голямата награда. Тя е само една и няма подтитли.
От 00.01 часа на 17 януари 2024 г., сряда, до полунощ на 27 януари 2024 г., събота, ще се проведе интернет гласуването, което ще е с 50% тежест при изчисляването на крайния резултат.
Останалите 50 % ще се оформят от вота на компетентното жури, в което са включени членове с безспорен авторитет – от различни институции, браншове и организации. То ще бъде оглавено от председателя на Районната избирателна комисия – в мандат, компютърният специалист Атанас Сиреков – внук на легендарния бургаски кмет Атанас Сиреков, починал при изпълнение на служебен дълг (1936-1939), както и член от редакцията на Флагман, посочен от управителя ѝ г-н Веселин Василев.