Безплатни профилактични изследвания срещу рака на простатата през ноември в УМБАЛ „Дева Мария“
Единственото, което трябва да направят желаещите, е да запишат своя час на 056 89 62 62
Безплатни профилактични изследвания срещу рак на простатата ще се проведат в университетска болница „Дева Мария“ през ноември. Повод за кампанията е световната инициатива „Мовембър“ и предстоящото откриване на Простатен център в Национална онкологична болница „Дева Мария“. Кампанията е насочена към мъже над 50-годишна възраст, като ще включва напълно безплатни изследвания на туморен маркер PSA (простатно специфичен антиген), пълна кръвна картина, ехографско абдоминално изследване и консултация с уролог. Единственото, което трябва да направят желаещите, е да запишат своя час на 056 89 62 62. За изследванията не е необходима предварителна подготовка.
Ракът на простатната жлеза е най-често срещаното онкологично заболяване при мъжете с тенденция за нарастваща заболеваемост. Данните сочат, че това е третата водеща причина за смърт, свързана с онкологично заболяване.
Характерно за него е, че има бавно развитие в продължение на години. Често протича без или с много слаби и неспецифични симптоми, които много наподобяват тези на доброкачественото увеличение на простатата. Това не е всичко- голяма част от пациентите вече имат известно доброкачествено увеличение, чийто симптоми могат да замаскират тези на рака. Това го прави наистина коварно заболяване, при което появата на специфичните за него оплаквания са вече белег за късен етап на болестта.
В България в последните години се наблюдава тенденция за понижаване възрастта и все по-млади мъже да развиват злокачествен процес в простатната жлеза. Статистиката показва, че едва около 10% от новоткритите случаи са в първи стадий, около 40% във втори и почти 50% са в напреднали стадии на болестта. Смъртността от заболяването е висока, като основната причина е късното откриване на карцинома, когато той вече е извън простатната жлеза, с разсейки в други органи и в костната система. Драстична е разликата в преживяемостта на заболелите от рак на простатата в Източна и Западна Европа. Според статистиката достига до почти 40%, като основна причина за това е липсата на профилактика и късната диагностика.