Ще работя за промени, които да гарантират стабилност и устойчивост на развитието в община Созопол
Ще работя за икономическите, социални и културни права, за интеграция на ромите в българското общество, казва Стефан Христов
Стефан Христов е роден през 1976г. в гр. Бургас. Живее в с. Равадиново, женен е с три деца. Началните му стъпки в рисуването са по пътя на самообучението и по-скоро като някакво забавление. Лека-полека обаче този интерес се превръща в ежедневна необходимост, която го кара да приеме рисуването като професия и да се обучава при различни художници. Много скромен и талантлив човек, който казва за себе си: „Моята автобиография са моите картини“.
Стефан Христов е художник – душеприказчик. Чрез картините си той винаги разказва истории, които ти дават чувството за сигурност, за закрила, за обгръщаща топлина, за приютеност. Ето затова, толкова ни се иска да можем, за малко поне, да поживеем вътре в тях.
Христов има една самостоятелна изложба в Созопол и участие в множество общи художествени изложби. Негови произведения са притежание на частни колекционери в САЩ, Франция, Чехия, Италия, Турция, Сърбия, Русия, Украйна и България.
Той е кандидат за общински съветник в Созопол от листата на коалиция „БСП за България“ /КП „БСП за България“, „Политическа партия МИР”, „Политическа партия Български гласъ”/, водена от Тихомир Янакиев, който е и кандидат за кмет на община Созопол.
- Г-н Христов, Вие сте известен и успял художник. Защо се впускате в политиката?
- Знам, че хората на изкуството трудно се вписват в света на политиката, защото те са по-чувствителни, по-сензитивни и гледат на света от по-хубавата му страна. Но освен творец, аз съм и баща, семейството ми живее в една общност, която има нужда от подкрепа. Децата от ромския етнос трябва да имат примери за подражание, за да се развиват, да учат, да имат добри професии и доходи и да станат достойни граждани. Мисля, че мога да съм такъв пример за децата на Равадиново. А като общински съветник мога да защитавам интересите на тази общност във всички населени места на община Созопол.
- Казвате, че няма достатъчно грижа за ромската общност? И в Созопол ли е така?
- През последните години на преход в българското общество институциите, в това число президентство, правителства и други, неправителствени организации, все повече търсят начин за въвеждане модел на демократичен плурализъм, защита правата на човека .
Община Созопол, особено през последните 4 години, върви по пътя на принципите на демокрация, толериране и уеднаквяване на обществените нагласи.
Насоките са за отстояване на позиции в посока развитие на отношения между етносите, преодоляване на дистанцията и диалог, подпомагащ процесите за интегриране на малцинствените общности в българското общество, като целта е постигането на трайни резултати.
Моето впечатление от управлението на Тихомир Янакиев е, че той и неговата администрация не делят хората на роми, турци, гърци или българи /както сами се определят общностите в общината/.
Придобивките, които са направени през последните години – улици, канализация, тротоари, детски площадки, детски градини, те са за всички и се ползват от всички. Дава се равен шанс на децата да учат и да се развиват.
- И все пак, според Вас, какво още е нужно и за какво ще работите Вие в Общинския съвет за подобряване на живота на малцинствата?
- Ще работя за икономическите, социални и културни права, за интеграция на ромите в българското общество. Нужна е още воля за решаването на проблемите на ромската общност, чрез програми и проекти във всички обществени сфери.
Това са образование, заетост, култура, социална защита, благоустрояване. Ще работя за промени, които да гарантират стабилност и устойчивост на развитието на обществото в общината като цяло, а не само за робската общност.