Влизам в местната политика загрижен за бизнеса и пенсионерите в Бургас
Смятам, че на тези избори трябва да гласуваме не толкова за хората, които провеждат политиките, а за самите политики, които са полезни за града, коментира предприемачът
- Г-н Вичев, през годините сте постигали резултати в разнородни бизнес проекти. Сега фокусът Ви е върху ресторантьорството и туризма. Какво липсва в този сектор?
- Липсват кадри – това е краткият ми отговор. Давам го винаги, защото постоянно в практиката ми срещам този проблем. В личните ми разговори с колеги и други бизнесмени също се посочва именно това като препятствие. Не говорим тук за бизнес, който не плаща големи заплати или не предлага добри условия на труд, въпреки наличието на тези обстоятелства, липсват квалифицирани работници.
Аз лично разглеждам всичко това в контекста на застаряващото население и демографската криза. Обяснявам си го през тези процеси. Нека Ви дам един обикновен пример – по данни на Българската стопанска камара за 2021 г. коефицентът на демографска заместимост е 69. Това означава, че чисто и просто на всеки 100 души, които подготвят документи, за да излязат в пенсия, има само 69 млади, които да ги заместят.
1/3 от местата не са запълнени, липсват хора за тях! За това не се говори в националните телевизии и в местните парламенти по градове. Само че бизнесът и работниците не могат да чакат до безкрай. Нали разбирате, че оттук бизнесът започва да търси решение, не може просто да изчака – например, задържа възрастни кадри, които да осигурят нормалното функциониране на производството и услугите.
Такива мерки според мен обаче трябва да са само изключение, а при нас изключението се е превърнало в правило. За мен е важно преди да даваме решение на проблема първо да дефинираме правилно самия проблем и едва тогава да подходим към неговото разрешаване. Голи решения всеки може да предложи, но те не водят до резултат.
- Въпреки че бизнес заниманията Ви са разпръснати по Черноморието, Вие сте постоянно в Бургас и следите развитието на града. Има ли нещо в него, което е произвело у Вас лошо впечатление?
- Държа да отбележа, че винаги съм критикувал конструктивно, не искам да говоря празни думи или да нападам самоцелно. Градът върви в правилната посока и аз смятам, че на тези избори трябва да гласуваме за приемственост – не толкова за хората, които провеждат политиките, а за самите политики, които са полезни за града.
Бургас заслужава по-добра инфраструктура, необходими са нови паркинги, трябва да има детска болница. Тези и още много други са политиките, които трябва да продължат. Зависи много обаче кои местни политици ще ги провеждат. Важно е това да става в диалог между личностите, които истински искат да видят Бургас осъвременен. Това може да стане когато настоящият модел на управление се фокусира в битовите проблеми на собственото си гражданско общество.
Сега конкретно – девет пенсионерски клуба в Бургас са обединени в Дружество с нестопанска цел. Общината им дава помещение, където тези хора да се събират и също така около 60 хил. лв годишно. Дотук добре, но вижте как продължава този процес – Общината иска от тях наем и лично те да плащат за вода и ел. енергия. Всяка година парите, които се дават не се променят чувствително и реално остават същите. В страната обаче текат инфлационни процеси. Парите имат парична и действителна стойност – паричната показва цифровото изражение на заплатата, а действителната – количеството стоки и услуги, които можете да си позволите. В случая се дават парично едни и същи средства за пенсионерите, а цените на тока, водата и пр. растат. Нали разбирате, че така нищо не може да функционира правилно. Уредниците, които правят организацията са на 6-часов работен ден и получават 170 лв. заплата. Това са 5,60 лв. на ден!
Знаете ли какъв е резултатът от това меко казано нетактично отношение към пенсионерите – в периода 2020-2023 г. броят на пенсионерите, които имат принадлежност към това дружество е намалял с повече от 50%. През 2020-та година са били около 1300 души, а сега са 560. Излиза така, че е скъпо вече да бъдеш пенсионер в пенсионерска общност.
Това за мен е недопустимо отношение към едни хора, които в огромната си част са работили в града и плащат данъците си тук. Това е нещото, което ми е направило неприятно впечатление. Това е и едно от първите неща, с които бих се заел в местния парламент.
- Какви са Вашите политически убеждения? Леви или десни?
- Не робувам на подобен вид категории. Аз съм практичен човек. Да, подкрепям в голяма степен бизнеса и възможността на хората да се занимават с частна инициатива, но не съм загубил своята социална чувствителност към работниците и затова изтъкнах по-рано, че липсата им е много голям проблем. Не разбирам хората, които заемат крайни позиции по отношение на едната или другата страна в спора работодател – работник. Такъв спор не трябва да има. Нито е вярно че бизнесът ограбва работниците, нито че работниците бездейстат и искат високи заплати. Истината е по средата. Ще направя всичко, за да бъда посредник в тези взаимоотношения.
- Каква е Вашата мотивация да влезете в местната политика?
- Мотивацията ми е в резултат на всички тези години, в които като гражданин не съм се чувствал представен в политиката. Много пъти се е случвало да знам как конкретен проблем може да се реши, но съм бил безсилен да го реша поради необвързаност с политическия живот. Неудовлетворен съм от факта, че обикновени неща за бизнес климата в града не се случват и то поради безхаберие. Осъзнавам, че колкото и да се старая да създавам блага за работници и бизнес в един момент „удрям на камък“ и затова запазвам целта, но сменям подхода.
От изключително значение за мен е гражданското общество. Всички тези граждани, които се вдигат на протести заради разрушените пътища, последен такъв пример бе с хората от кв. Долно Езерово, кв. Лозово, кв. Черно Море и кв. Рудник и ужасното състояние на пътната мрежа до там и в самите квартали. Тези хора, които изпълниха площада пред Съдебната палата в Бургас, след случая „Дебора“ в Стара загора и потърсиха с присъствието си там справедливост. Много други случаи има такива, но давам тези примери, за да обясня какъв е истинският дух на гражданската енергия и сила. Аз одобрявам и участвам в подобен вид инициативи, разговарям с тези хора, познавам ги и знам, че те са искрени в действията си.
Тази тяхна отдаденост – да отделят от времето си за протести относно техни, но понякога и чужди проблеми заслужава не само уважение заслужава защита, подкрепа и трибуна. Това също е част от моята мотивация – да защитавам тази енергия на обединените граждани.