Валери Лазаров, Гражданско обединение „Бургазлии“: Време е да си върнем спортните бази, приоритет №1 за града трябва да са децата
Стадионите и базите на „Нефтохимик“ и „Черноморец“ трябва да си запазят статута на спортни съоръжения
Валери Лазаров е сред учредителите на Гражданско обединение „Бургазлии“. Семеен с две деца. Председател на Обществения съвет на ОУ „Братя Миладинови“, гр. Бургас. Ревностен привърженик на спорта, в частност футбола. Категоричен е, че масовият спорт трябва да бъде сред основните приоритети на община Бургас и вярва, че ако базите на футболните „Нефтохимик“ и „Черноморец“ бъдат стопанисвани правилно, то всяко едно местно дете ще има къде да спортува.
С Валери Лазаров разговаряме свободно и за ситуацията в туризма, скъсения през последните години летен сезон и защо се стигна до тотален отлив на работна ръка по морето. Категоричен е, че най-големият проблем пред бургазлии са липсата на достатъчно студенти в бургаските Университети и професионална реализация на младите хора.
- Г-н Лазаров, защо приемате толкова „лично“ темата със състоянието на футбола в Бургас и района?
- Преди всичко обичам да гледам футбол на живо. Освен това, малкият ми син, който сега е 13-годишен, от 7 години играе футбол. Поради ред причини му се наложи да смени три отбора. В Бургас, без значение кой е клубът, децата на тези години вече няма къде да играят. И не само няма къде да играят мачове, а и къде да тренират. За да тренира едно дете, за да играе мачове, е необходим голям терен. Единственият терен, който става за трениране в целия град, е резервният на „Нефтохимик“, който обаче е по-малък като размери от стандартните. Всички други са в трагично състояние. Подобна е картината и в доста други спортове.
- Базата на „Черноморец“ обаче разполага с необходимия брой тренировъчни терени в нормални размери. Може ли тя да реши проблема, според вас?
- Голяма болка ми е темата за базата на „Черноморец“. Там има 4-5 тренировъчни игрища, които са в окаяно състояние. А това може да бъде база на всички детски отбори. При инвестиция в ремонт и поддържка на тренировъчните терени на базата на „Черноморец“, проблемът на всички трениращи футбол деца в Бургас може да бъде решен. Защото в момента децата тренират в кварталите на града. Това е и парадоксът – разполагаме с достатъчно терени, но те не стават за нищо. Стадионите и базите на „Нефтохимик“ и „Черноморец“ трябва да си запазят статута на спортни съоръжения. В противен случай има опасност те да бъдат съборени и на техните места да бъдат построени жилищни комплекси или молове, от което ще загубят преди всичко спортуващите деца на Бургас.
- Сега в града изглежда, че само въпросът с плувните басейни е решен.
- Да, с басейните въпросът на пръв поглед изглежда решен. Много са местата, където можеш да плуваш, но към момента почти всички общински басейни са затворени и не функционират, в т.ч. басейн Арена, басейна на ППМГ и басейна в най-големият комплекс ж.к. Меден Рудник. Странно е, че всички са затворени в един и същи момент. Кога ще заработят отново, нямаме яснота. Стотици деца, трениращи плуване и водна топка чакат. Но няма какво да се лъжем – масовият спорт от изключителна важност за бургаските деца е футболът. Децата най-лесно се запалват по него. Трябва да им осигурим места за трениране, защото спортът е здраве.
- Какъв е вариантът стадионите в града отново да бъдат използваеми? Трябва да станат изцяло общинска собственост ли?
- Трябва чисто документално да се види чия е собствеността. Важно е да не бъде променян градоустройственият план и тези стадиони да си останат стадиони. Другият вариант, който е по-трудният за реализация е общината да си ги откупи.
- В обществото обаче вирее и друга теза: кое е по-хубаво – стадионите да си останат в такова окаяно състояние, или да бъдат продадени и при променен градоустройствен план да бъдат изградени жилищни комплекси, но те поне да бъдат поддържани?
- Категорично трябва да останат стадиони, дори и в този си вид. Къде ще спортуват децата? На стадион „Черноморец“ има възможност за развитието на няколко масови спорта. Не бива да неглижираме и традиционни за Бургас спортове, като борба, бокс, вдигане на тежести, лека атлетика и др. Гребната база също има необходимост от подкрепа.
- Преди десетина години Бургас имаше два футболни отбора в „А“ група. Сега нямат нито един. Какво се случи?
- Отборите ни нямат нищо. Те нямат терени, нямат бази, нямат нищо. „Нефтохимик“ играе на едно игрище в „Изгрев“. „Черноморец“, до старта на настоящия сезон играха в „Горно Езерово“. Какво да се случи…Нямаш база, нямаш терени. Как да се очакват резултати?
- И като се подхванали темата със спортните бази: какво е мнението ви за „Арена Бургас“?
- За мен това е прекалено голяма зала. Малко ненужна и много скъпа. Когато построиш нещо скъпо е нормално да му искаш после и висока такса за ползване. Не виждам кой спортен клуб ще може да си позволи да я използва. В Шумен има подобна зала, която не се използва. Тази година имахме успехи в баскетбола и волейбола, но не мисля, че отборите ни ще могат да си позволят цял сезон да плащат наема на „Арена Бургас“. Генерално тази зала е нещо хубаво, факт. Но практически едва ли ще функционира за спорт. Едва ли ще бъде достъпна. Може би повече ще се използва за концерти.
Иван Ненков: Градът ни трябва да е огледало на собствените му хора – кадърни, рационални, значими, с чест и морален компас
- Да разбирам, че сте категоричен, че трябва да се развива масовият спорт, преди да се търсят купи и медали?
- Да. Но за тази цел трябва да има условия. За да дойдат успехите, първо трябва да има масов спорт. Децата са еднакви – някое може да е по-талантливо от друго, но това се наваксва с тренировки. Без условия за масов спорт обаче няма как да търсим професионални успехи след години.
- Бургас е и туристически град. През последните години забелязваме, че сезонът става все по-кратък. На какво го отдавате?
- Сезонът категорично е по-кратък. Отдавам го на общо външнополитически условия – войната в Украйна, преди това Ковид… Категорично трябва да се повиши и качеството на услугите, не можем да обвиняваме само външни фактори. Има огромен недостиг на работна ръка. Преди сезонът беше по 4-5 месеца и идваха хора от вътрешността на страната. Сега, когато е 2 месеца, интересът е занижен и хотелиери и ресторантьори са принудени да вкарват работници от Непал, Индия…Тази година, заради ниската стойност на лирата, има и много турски работници.
Учредиха обединение „Бургазлии”, вероятно за участие в местния вот
- Държавата помага ли достатъчно?
- Категорично не. Реклама почти няма. Освен това смятам, че секторът трябва да бъде управляван от професионалисти. Както и всяка една друга сфера. Футболът, например, трябва да бъде ръководен от мениджъри, не от бивши футболисти, които могат да бъдат лице, но дотам.
- Предстоят избори. Има ли нужда Бургас от промяна след 4 мандата на г-н Димитър Николов, или е по-важно промяната да настъпи в Общинския съвет?
- Промяна трябва да има и на двете места, но Общинският съвет определено е по-важен. В крайна сметка той ръководи общината. Когато кметът, който и да бъде той, има пълната подкрепа при гласуване на съвета, се получава нещо като монопол. Затова е важно в Общинския съвет да има хора с различни професионални мнения, не политически, професионални, за да може при поставен конкретен въпрос, да бъдат взети под внимание различни гледни точки.
Димитър Шангов от „Гражданско обединение Бургазлии“ с анализ на пазара на природен газ, санирането и яхтените пристанища
- Като гражданин, като родител, какво бихте искали спешно да се промени в града. Кой, според вас, е най-големият проблем на Бургас.
- Образованието! Липсата на достатъчно студенти в бургаските университети, означава и липса на млади хора. Това е на първо място. На второ бих сложил липсата на професионално развитие в града. Стана така, че за един млад човек най-лесно е просто да се премести да живее в София, или в чужбина. Аз се надявам моите деца да останат в Бургас, но, при сегашните условия не виждам как ще стане това.
В града няма никаква индустрия. Останаха само търговски фирми, покупко-продажба…Няма никаква добавена стойност. Не можем всички да бъдем търговци, шофьори и склададжии. Индустрията ражда хора, които работят. А хората, които имат работа, остават тук. Бургас в момента не може да предложи почти нищо на един млад човек. София дава много възможности! Това трябва да се промени!
- Мислите ли, че гражданското общество се събуди?
- Силно се надявам да е така. След дълго време на апатия и мълчание съм категоричен, че настъпи мигът гражданите на Бургас да определят какво ще се случва в собствения им град. Трябва да престанем да гласуваме доверие на политици, които да са в Общинския съвет. Това е място за професионалисти в различни сфери, не за хора с политическо мислене и поведение.