Румъния - новата Гърция. Климатът на юг става същия като на север скоро
Странно метеорологично явление се наблюдаваше тази сутрин в района на Констанца в Румъния. Гъста мъгла обхвана няколко курорта, а снимките бяха заснети от камери за наблюдение, монтирани на няколко плажа, съобщава Диджи24.
Видимостта е толкова ниска, че на места едва може да се различи нещо на няколко метра напред. Метеоролозите издадоха жълт код, а румънската полиция обръща внимание, че на магистралата, която свързва Констанца с Букурещ, видимостта е под 200 метра. Според специалистите феноменът се дължи на това, че морската вода се е охладила и тъй като въздухът е много горещ, се е образувал конденз.
Заради тропическа въздушна маса от Северна Африка днес оранжев код за жеги е в сила за Букурещ, Кришана, Банат и южната половина на Олтения и Мунтения. Очаква се температурите да достигнат 41 градуса на сянка. Топлинният дискомфорт ще бъде висок, а индексът на температурата и влажността ще надхвърли критичния праг от 80 единици, предупреждават експертите, предава dnes.bg.
Жегата наложи спешни мерки за животните в зоологическата градина на Букурещ.
"Правим им чайове, даваме им замразени плодове и замразено месо, постоянно пълним легени с вод. За птиците имаме водопръскачки", коментира за Аджепрес директорът на зоологическата градина Анкуца Елена Опря. Някои зони са покрити с камуфлажно платно.
Горещината ограничи и пътния трафик. До 20 ч. днес е забранено движението на моторни превозни средства с разрешена максимална маса над 7,5 тона по всички републикански и скоростни пътища, както и по магистралите в окръзите Арад, Бихор, Караш Северин, Кълъраш, Долж, Гюргево, Яломица, Илфов, Мехединц, Олт, Телеорман и Тимиш.
"През следващите 20 години климатът в Румъния ще бъде подобен на този в Гърция и ще преминем през дълги периоди на гореща вълна с много екстремни метеорологични явления, които ще генерират промени в цялото румънско общество. Възможно е плодовете, с които сме израснали, да намалеят, предлагайки перспектива за култивиране на нови сортове растения", коментира в интервю за Диджи24 министърът на околната среда Мирча Фекет.
Той засегна и темата за опустиняването в южната част на страната.
"Ако не се намесим бързо - залесяването е един от изпитаните инструменти, рискуваме районът да се превърнем в малка пустиня Сахара", предупреди министърът.
Само в Долж над 100 000 хектара са подложени на засушаване. Това е бласт, известна като "Олтения Сахара" - триъгълникът на картата между Крайова, Калафат и Корабия. Според румънските специалисти дюните напредват всяка година с хиляда хектара. Основната причина за това рядко явление е обезлесяването на горските пояси, които спират ефектите от безводието. Но ако през 1970 г. горите са покривали 12% от площта на окръг Долж, сега те заемат само 7% и цифрата продължава да намалява, информира Диджи24, като се позовава на данни на Националната агенция по метеорология.
(Кореспондент на БТА Мартина Ганчева)